Okamžik euforie: Vyrobit si něco zcela neužitečného.

Chochol a stuhy z britských vlajek na obrázku nahoře mají jeden jediný účel. Tuto sobotu budou asi půl hodiny povlávat ve větru (nebo, v horším případě, moknout v dešti) v jižních Čechách na večírku k výročí královny Alžběty na britském trůně. Věnovala jsem jim dva dlouhé večery, prsty ulepené od lepidla, asi kilo kancelářských sponek a kilometr lepicí pásky. A pokud v klíčový okamžik nebudou zplihlé a usmolené viset k zemi, ale vesele se třepetat, rozhodně to nemá nic společného s mou zručností. Spíš by se dalo mluvit o zázraku.

Vyrábění neužitečných věcí pro mě byl vždycky jeden z nejzábavnějších způsobů, jak být šťastnější. Věnovala jsem jim spoustu hodin, které jsem bezpochyby měla věnovat něčemu užitečnějšímu .
Vyráběla jsem pletené koně…

 

 

 

…čepice tak veliké, že byly skoro nenositelné…

 

 

 

…panenky, které vypadaly trochu jako zdrogované…

 

 

 

 

…nebo kabelky z provázků, do kterých se nedalo nic dát.

 

 

 

 

A svého muže jsem tím přiváděla k zuřivosti, protože to obvykle bylo na úkor péče o naši zanedbanou domácnost.
Při vyrábění neužitečných věcí jsem taky zjistila něco důležitého (a poměrně užitečného): užívat si proces vzniku čehokoli je důležitější než výsledek, k němuž na konci dospějete. Moje neužitečné věci obvykle nakonec byly dost chatrné, určené na jedno použití, tu a tam rozpárané, lezla z nich vata nebo molitan a všude z nich nevábně vypadající uzlíky a cancoury.
Ale radost, kterou jsem si užila, než byly hotové – ta byla prostě dokonalá.

7 comments

  1. Chtěla jsem napsat přesně to, co v prvním komentáři Karel-cesta je důležitější než cíl . Taky to tak mám, i když ten cíl mně mnohdy též zajímá..

  2. Ta radost z tvorenia stoji aj za niekedy nepodareny vysledok. Sama som bola prekvapena, aku radost mi prinieslo vlastnorucne vymalovanie manzardy napr., preto aj rada peciem, lebo to je tiez tvorivy proces (aj ked obcas nekonzumovatelny:)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s