(Jídlo + víno + přátelé) x slunečné odpoledne = piknik (nebo festival)

V sobotu jsem se vypravila na Prague Food Festival a znovu jsem si to musela přiznat: fakt nejsem gurmán. Jistě, ceviche ze žlutoploutvého tuňáka nebo telecí ossobuco taky mají něco do sebe. Daleko větší radost mi ale dělalo to, že jsem tam byla se svojí rodinou a přáteli. Že jsme mohli sedět na trávě v zahradách Pražského hradu (pokud nás zrovna nevyháněla ochranka, což tomu sezení na trávníku dodávalo jisté anarchistické kouzlo), mhouřit oči do odpoledního slunce, upíjet víno, zout si boty a prsty u nohou trhat sedmikrásky a pozorovat děti, které mizely mezi stromy a většinou se zase pak objevovaly.

Připomnělo mi to, že piknik – téměř jakýkoli piknik – je pro mě jedna z nejdokonalejších podob štěstí. Ať už to je improvizovaná svačina s dětmi cestou ze školky a z družiny, nebo velkolepá oslava chystaná několik týdnů dopředu. Anebo usrkávání limonády na lavičce u okénka na vesnickém fotbalovém hřišti, zatímco děti si hrají tak daleko, že skoro neslyšíte jejich ječení. Nebo grog z termosky během bruslení na rybníku.

Tyhle čtyři ingredience – jídlo, pití, lidé a obloha nad hlavou – pro mě dohromady dávají téměř magickou kombinaci. A je mi vlastně jedno, jestli se podává chleba s Veselou krávou nebo grilované tygří krevety z Bellevue.

7 comments

 1. Výstižné a naprosto souhlasím.. já v sobotu usrkávala – ochutnávala v trávě různá vína za zvuku cimbálovky ze znojemska – přestože nejsem znalec či milovník vín (natož cimbálu), bylo to opravdu fajn – přesně z důvodů výše uvedených 🙂
  Pěkný den a brzy zase skoro jakýkoliv piknik přeju!

 2. A všimli jste si někdy,že když ležíte v trávě, zvuky se nesou okolo úplně jinak ?
  Nemusím mít piknik, stačí mi odpolední káva pod naší třešní – to je můj vrchol blaha … Přeji všem blažené dny.

 3. Prave jsem se z jednoho pikniku vratila 🙂 Dva tydny po porodu jsem se konecne zase videla s kamaradkama a vybraly jsme si k tomu slunecne dopoledne a blizky park…pod clanek se tudiz muzu jen podepsat… krasny den a piknik vsem!

 4. Taky miluju setkávání s jídlem, pitím a lidmi pod širým nebem.
  Tuto sobotu jsem strávila s kamarádkami na patchworkové akci na jednom statku v Německu a bylo to moc příjemné. Krásné deky rozvěšené po zahradě, Seděly jsme mezi nimi, svačily a povídaly si.

 5. Dobrý večer , úplně jsem si to piknikové odpoledne na Pražském hradě představila .
  Je tam krásně a na úpatí kopce jsou ještě známé zahrady Pražského hradu , které miluji .
  Jídelní festivaly mně nijak nelákají , připadá mi to celé nějaké trapné , rozmařilé , obrázek naší společnosti ,která se opíjí nadbytkem ač si to nepřizná . K mým vrcholům blaha zase patřil piknik na Sinajském poloostrově , v jednom maličkém vádí ( údolí ) , kde mě místní
  obyvatelé pozvali na obyčejné grilované kuře k malé pouštní studánce . Z druhé strany se tyčila obrovská hora Sinai ( to je ta biblická hora ,kde se Bůh zjevil v hořícím keři Mojžíšovi , a také daroval Mojžíšovi desky s Desaterem . Mně tam bylo u studánky s kuřetem , nádherným tichem a dvěma prima průvodci tak báječně , že se to ani nedá říct .
  Paradoxní bylo , že lidé , kteří mě pozvali mají hodně ale hodně hluboko do kapsy , což jsem později pochopila . Jedno takové kuře je pro ně něco jako u nás ty „tygří krevety“ , nebo jak to autorka popsala .
  Moc hezké zamyšlení – krásný článek . Alice

  1. Díky za všechny piknikové komentáře, zítra s sebou beru do práce deku a odpoledne vyrážím do parku! Ještě jednou díky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s