Jít domů „po o“. Co je na tom tak lákavé?

Vzpomínám si, že když jsem chodila do školky, jít domů „po o“ byla ta nejvyšší výsada, jaké se nějakému dítěti mohlo dostat. Vědomí, že po obědě se ve školce objeví maminka nebo děda a odvede si vás domů před závidějícími zraky ostatních dětí, uložených na lehátkách, nás naplňovalo privilegovaným a svátečním pocitem. Moje dcera Rozárka to prožívá úplně stejně (i když „spaní“ ve školce už zdaleka není takový teror jako v mém dětství v 70. letech, kdy jsme museli ležet na zádech s rukama složenýma pod hlavou a se zavřenýma očima, i když jsme nespali). Řekla bych, že jít domů „po o“ ji láká dokonce víc než představa, že by nešla do školky vůbec.

Co je vlastně na chození domů „po o“ tak lákavého?

Především asi to, že většina dětí ho zažívá jen občas, nepravidelně a neočekávaně, jako nečekané blaho udělené nepředvídatelnou vyšší mocí (nás rodičů).

Dalším důvodem je jistě to, že „po o“ jdou jednom některé děti, zatímco většina jich zůstává jako každý den až „po spa“.

A konečně, jít ze školky „po o“ znamená, že se bude dít něco výjimečného: někdo přijel na návštěvu, někam odjíždíme, budeme něco oslavovat – a člověk má před sebou ještě celé dlouhé odpoledne plné příslibů.

Jak tohle píšu, začíná mi být líto, že nemám žádného tak mocného dospělého, který by mě mohl vyzvednout „po o“ z práce. Ačkoli právě pátek je den pro „po o“ jako stvořený.  

9 comments

 1. Báro,
  je to přesně tak jak píšeš 😉
  Ano, i mé děti nejraději chodili po O 🙂
  A já hlásím, že jsem v práci , už jsem dnes po O, kdopak si mě vyzvedne ;-D
  No možná, bych dnes brala i to spinkání 😉

 2. Nie je tento článok už staršieho dáta? Mám dojem, že som ho už čítala dávnejšie… 😎
  Odvtedy viem, čo znamená „po O“. U nás sa taký slang nepoužíval. 😉

 3. já taky chodím ráda po o:-))Ale jsou děti, co nejdou nikdy ato mají mámy amateřský…je mim jich líto..a to nejdem terorista a nemusí ležet se složenýma rukama…

 4. Pravda a neplatí to jen pro školky. I z práce je fajn odejít „po o“. (Sakra, proč jen jsem v práci jen svým pánem. To už tak lákavé není. Jít domů „po o“.)

 5. Tak po o jsem taky ráda chodila, všichni záviděli… platí to i v práci, ale je pravda,že za a) není to tak časté a za b) už se tomu neříka po o 🙂

 6. Krásný článek jako vždy, „po o“ bylo fajn!
  pro š: Váš komentář mě zaujal, nevěděla jsem, že „po o“ už je out 🙂 Jak se tomu teda teď říká?

 7. Zdá se, že systém WORDPRESS mně dovolil po dlouhé době připsat komentář, i když mi nedovolil zanechat odkaz na mé blogy v Lidovkách. Jsem asi zatraceně podezřelý bloger a tak se zase stáhnu do ulity…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s