Opravdu jsme všichni stydliví, nebo si to jenom myslíme?

"Není ta pláštěnka až příliš?" strachuje se Superman na kresbě Jamese Victora.

„Jako vyučující na Akademii výtvarných umění si každý semestr dělám letmý průzkum stydlivosti svýc studentů. Požádám je, aby se přihlásil, kdo si o sobě myslí, že je stydlivý. Nevyhnutelně zvednou ruku nejméně tři čtvrtiny třídy… i když jen do výšky svých ramen. Nevěřím, že tenhle fenomén se omezuje jenom na studenty výtvarného umění. Jsme snad všichni stydliví?“ Tenhle postřeh zmiňuje grafický designér James Victore ve svém článku na stránkách The 99 percent.

Mám pocit, že kolem mě je to podobné. Až na pár extrémních extrovertů by o sobě nejspíš nadpoloviční většina mých přátel řekla, že jsou stydliví a spíše uzavření, že mají zábrany mluvit na veřejnosti, že se neradi fotografují, že je znepokojuje, co si o nich ostatní pomyslí a možná že taky mají snížené sebevědomí.

James ovšem navrhuje myšlenku, že „stydlivost“ je ve skutečnosti lenost, neochota překonat jistá osobní omezení. A také naučený zvyk z dětství. „Věřím, že sebejistota se dá nacvičovat a posilovat jako sval,“ říká. „Ale stejně jako jakékoli tělesné cvičení je to těžké a chce to soustavnou práci.“

Tady je pár tipů, jak toho dosáhnout.

Buďte duchem přítomni. „Celou svou myslí se soustřeďte na to, co právě děláte. Nenechte se rozptylovat tím, co se odehrává jenom ve vaší hlavě. Právě tam totiž sídlí váš vnitřní kritik, který vám podsouvá domnělé negativní či posměšné reakce okolí,“ říká James.

Zajímejte se o ostatní. V tom nikdy nemůžete udělat chybu. Každý má rád lidi, kteří se zajímají o něj samotného.

Dělejte něco, v čem jste dobří. Jeden z nejkřehčích lidí, které jsem potkala na vysoké škole, byl stydlivý introvert Saša Gedeon. Přesto jako režisér natočil dva úžasné celovečerní filmy a objevil pro filmové plátno pár nyní slavných hereček. Nikdy jsem nechápala, jak takový na první pohled uzavřený a citlivý kluk může řídit filmový štáb. Ale mohl – protože jeho vize byla natolik silná, že dokázal zmobilizovat i ostatní.

5 comments

 1. Já si stím posilováním nejsem zcela jistá. Já svou stydlivost vnímám jako ulitu, kterou mám vrozenou a spíš se trénuju, nebýt v ní zalezlá moc často a ověřovat si, že mě při každém vykouknutí hned něco nesezobne 😉

  Příklad:
  – stydím se navazovat hovory s cizími lidmi, když je musím oslovit první a o něco požádat
  + ráda peču a poslouchám recenze okolí

  Recept:
  Přihlásila jsem se na farmářský trh a pronajala si tam stánek. Několik dlouhých večerních hodin jsem pekla muffiny a za neuvěřitelně ošklivého počasí v temném říjnovém ránu vyrazila na trh. Chystání stánku mě moc bavilo, jen mě začala jímat hrůza z okamžiku, až se postavím za pult a začnou chodit zákazníci a zírat na zboží. Jenže oni začali hned nakupovat, ještě jsem neměla ani dovybalíno. Muffiny jsem za dopoledne vyprodala.

  Výsledek:
  Trh jsem si náramně užila a ještě sklidila velkou poklonu od svého okolí – moji nejbližší a přátelé extroverti by to prý nedali 🙂

  Ale že bych ztratila svůj ostych z cizích lídí, se mi nezdá ;-D

 2. tak tento post je výnimočný, idem hneď pracovať na posilňovaní svojho sebavedomia a prekonávaní hanblivosti a s tým spojených záťaží. Dík.

 3. Milá Báro..
  Jsem u Tebe poprvé(snad nevadí,že ti tykám:-( ) a je tady pro mě hned od prvních řádek spousta inspirativního čtení..
  Musím souhlasit s tím co píšeš,že stydlivost je trošku uměle vytvořená..
  Taky bych připojila jednu emoci se kterou je stydlivost spojena a tou se strach ..
  Z neznámého,Z ublížení,ponížení a nebo snad odhalení našich slabých stránek,což navazuje na Tebou popisované nízké sebevědomí…
  Já osobně stydlivá nejsem ani trošku a proto velmi ráda stydlivé lidi potkávám a když se se mnou zasmějou,tak mě to vždy rozveselí a potěší..
  Takže můj recept na stydlivost?
  Lidičky neberte se tak vážně,občas se usmějte,přemýšlejte nad krásnýma věcma,pak se nemusíte ničeho a nikoho bát a není důvod k stydlivosti:-)
  Velmi děkuji za Tvé stránky a postřehy,určitě si je budu ráda pročítat..
  Krásná dny přeje Brigit

 4. Jojo, všichni se neradi fotíme a pak nás zajímají jen fotky, kde jsme my 🙂 Stydlivost zakrývá naše ego 😉 Stydlivost je asi o nejistotě, nedůvěře v sebe sama. Ale upřímně – raději půjdu na kafe s oním stydlivkou než nezdravě seběvědomým člověkem 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s