Dá se najít něco pozitivního na tom, když vám ukradnou peněženku?

Poprvé v životě jsem se nechala ostříhat nakrátko. Brala jsem to jako radikální restart, záminku k tomu, začít nový život s novými předsevzetími (ta novoroční už teď, v dubnu, přeci jen potřebovala provětrat a osvěžit).

Kapesní zloděj v tramvaji číslo 9 mezi zastávkami Lipanská a Husinecká mě ovšem dnes ráno donutil pojmout jarní restart mnohem důkladněji. Nejen bez vlasů, ale taky bez dokladů a bez peněz. Pár minut poté, co jsem vystoupila, jsem zjistila, že nemám peněženku, platební karty, občanku, řidičák, opencard a všechny ty ostatní plastikové kartičky, které nám dávají pocit, že opravdu existujeme.

Po odeznění prvního šoku, paniky a sebelítosti jsem si uvědomila, že zkraje týdne se mi mohly stát i horší věci. A jak se v následujících hodinách ukázalo, nechat si ukrát peněženku sice určitě není způsob, jak být šťastnější, ale pár pozitivních momentů se na tom najít dá.

Mírná škodolibá radost vůči zloději, který záhy po krádeži zjistil, že jsem v peněžence neměla žádnou hotovost. Ale až poté, co se prohrabal hromadou starých účtenek a dávno neplatných vizitek.

Být chvíli bez dokladů mi přineslo zvláštní, skoro existenciální pocit lehkosti. Jako bych se v ten moment mohla stát kýmkoli jiným. (Myslím, že jogíni kvůli podobnému pocitu očisty podstupují jarní půst, spojený s výplachem střev.)

Všichni na mě byli hodní. Úřednice na zákaznické lince České spořitelny (opravdu!), službu konající policista, u kterého jsem krádež ohlašovala, i kamarádka v Radničních novinách, která mi uvařila kafe na vzpamatování.

Konečně se vyřeší můj dlouho odkládaný problém s výměnou občanky.

A na všech nových dokladech budu mít nový účes.

 

19 comments

 1. A třeba se ještě vrátí! Aspoň ke mne si peněženka zatím vždycky cestu našla. Zloděj si odebere hotovost a zajímavé kartičky a ten zbytek obvykle někde pohodí.

  Při radikálním restartu jsme se nechávali ostříhat dohola (či na pár milimetrů), ale pravda to nám bylo dvacet.

  Tak hodně štěstí!

  1. No, taky jsem si netroufla sem zatím dát novou fotku :)). Děti komentovaly nový účes jako „úděsný“, tatínek řekl „změna je život“ (což taky není moc povzbuzující) a manžel řekl že „docela dobrý“ – což je od něj poměrně velká pochvala.

  1. …tak prosím tohle ber i jako vysvětlení proč jsem dneska zatím neposlala další várku jsvt. 🙂 Ale chystám se na to večer.

 2. Možno sa zlodej prihlási ako poctivý nálezca, ktorý našiel peňaženku(samozrejme bez hotovosti)pohodenú niekde a nakontaktuje sa na Vás vďaka kartičky od T-mobile,ktorá obsahuje aj mobilné číslo a bola medzi ostatnými dokladmi…..dohodne si schôdzku, Vy prídete, poctivému nálezcovi poďakujete a…… zistíte,že pravda je niekde inde……nálezca si nárokuje nálezné(veď čo by ma stálo keby som si všetko išla vybavovať odznova) a to vo forme slušnej fin.odmeny…… aj také sa stáva……osobná skúsenosť
  Eva

 3. Tak snad teď to, Barbi, vypadá, že to zase bude fungovat. Zjistil jsem, že to zavinil ten Váš worldpress, protože to ani na blogu w-pressu Puntíkatý hrnek nefungovalo. Jinak ovšem na všech ostatních blozích světa to šlo. Teď jsem to musel prošťouchnout z notebooku mé ženy. Takže to bypadá, že se mě, Barbi, jen tak lehko nezbavíte…

 4. opravdu důkladná jarní očista 🙂 U krádeže peněženky mě děsí hlavně jedna věc – už nikdy neseženu tak dokonalou, jakou mám. Už kolikrát jsem si říkala, že si musím koupit novou, ale žádná prostě nesplňuje mé přihrádkové požadavky…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s