Já to vždycky tušila! „Alkohol prospívá kreativnímu myšlení.“

„Zase jsme byli jen krůček od pravdy,“ říká jeden můj kamarád na závěr večírkových alkoholem stimulovaných debat, během nichž naše mysl lehkými krůčky zdolává intelektuální velehory a skotačí od semifinále Ligy mistrů přes věrnostní kartičky v Bille po blížící se zánik evropské civilizace. Nikdy v životě jsem si nepřipadala tak chytrá jako během těchto debat. A ačkoliv vím, že je to čistě subjektivní pocit (a druhý den ráno bych radši nechtěla slyšet záznam toho, co jsem večer říkala), bezstarostně těkat mezi triviálními a hlubokými tématy a nacházet jejich nečekané souvislosti mi prostě dělá radost.

Teď jsem se navíc dočetla, že alkoholové debaty opravdu mohou být v jistém smyslu „chytřejší“ než ty střízlivé. Řešíme-li nějaký problém zastřízliva, soustředíme se pouze na něj a informace, které s ním nesouvisejí, dokážeme blokovat. Zatímco v mírné opilosti se sice nesoustředíme tak dobře, ale díky tomu dokážeme vnímat i zdánlivě nesouvisející informace, objevovat nečekané souvislosti a lépe nacházet překvapivá řešení.

Alespoň to tvrdí psycholožka Jennifer Wiley z University of Illinois, která o tom publikovala studii v časopise Consciousness and Cognition. Prováděla kvůli tomu pokus, během něhož skupina lidí řešila stejný kreativní úkol – polovina zastřízliva, polovina za pomoci vodky s brusinkovým džusem. (Pochopitelně, přiopilí vyhráli.)

7 comments

  1. Já jsem včera s kolegy debatovala o zániku civilizace o polední pauze – zcela střízlivá. Ty souvislosti, jaké bych objevila, kdybych si dala skleničku vína, snad ani vnímat nechci.

  2. Řekla bych, že k tomu přispívá i fakt, že alkohol odbourává zábrany a tak nápady, které by náš vlastní filtr vyhodnotil jako „blbý“ a nepustil dál a které ve skutečnosti vůbec blbé být nemusí, směle v alkoholovém opojení pustíme na svobodu a mohou být inspirací k řešení ne-li řešením samým.

  3. Ještě bych k tomu chtěla dodat, že samozřejmě se mi tu a tam stává, že si den poté vybavím slovo od slova nějakou „myšlenku“, kterou jsem včerejšího večera prosazovala, a mám chuť se jít zahrabat někam hodně hluboko. Ale v tomhle ohledu se dá téměř stoprocentně spolehnout na rozostřenou pozornost spolustolovníků a taky na to, že vlastní excesy jsou vždycky tak nějak palčivější než ty cizí.

  4. už dávno som sa nepotešila ako na vašej stánke, chýba mi čeština, a priatelia zo ,,zahraničia “ z umeleckých kruhov. Rozmýšlala som prečo ma už nenapadaú kreatívne myšlienky , už viem : PRESTALA SOM PIŤ. a vraj alkohol je metla ludstva

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s