Čím byste chtěli být, kdybyste nemohli být tím, čím jste?

...možná bych měla raději řídit kamión.

Když jsem byla malá, chtěla jsem být sekretářkou, protože jsem si ráda hrála s razítky, bavilo mě ťukat na stroji a kromě toho se mi líbilo, jak to v kanceláři spotřebního družstva Jednota, kam jsem chodila s dědou, vonělo po cigaretách.

Ani později můj obzor „vysněných“ povolání nebyl moc odvážný. Chtěla jsem se stát agronomkou, protože v mých představách to znamenalo bydlet na vesnici, stát uprostřed lánu obilí, utrhnout jeden klas, rozemnout ho mezi prsty a tím zjistit, jestli už je zralé. (Inspiroval mě jeden takový obrázek v Dětské encyklopedii Bohumila Říhy.)

Dneska je mé spektrum alternativních kariér daleko pestřejší. Blogerka Jennifer Taylor mě inspirovala k tomu, sestavit si seznam povolání, která by mě lákala, kdybych nemohla psát. (Na tom jejím jsou takové položky jako „meteoroložka v jižní Kalifornii“ nebo „testovací pracovnice vodních skluzavek“.) Je to nejen zábava – myslím, že to člověku pomáhá z různých úhlů nahlédnout různé stránky své osobnosti.

Takže, pokud bych nemohla psát, chtěla bych být…

…překladatelka a tlumočnice. Tohle povolání máme v rodině. Párkrát jsem si ho i vyzkoušela a vždycky se mi ohromně líbilo být tím, bez koho se ostatní nedomluví.

…řidička dálkového autobusu. Tahle moje záliba souvisí s mou dávnou vášní pro koukání do blba. Představuju si, jak jedu cizí krajinou, dívám se na liduprázdnou silnici před sebou, rozhlížím se po okolních vršcích… Jenom nevím, jestli bych unesla zodpovědnost za životy cestujících. Možná bych raději měla řídit kamión.

…barová pianistka. Ne že bych uměla hrát na klavír. Ale líbí se mi představa, že bych celý večer mohla sedět v baru a přitom vlastně pracovat.

…průvodkyně po památkách. (Hm, považuji se za výrazného introverta, a na mém seznamu je už druhé povolání založené na komunikaci. Znamená to něco?) Jako průvodkyně bych byla dobrá už proto, že mi nedělá problém naučit se nazpaměť dlouhé texty.

…pekařka a cukrářka. Sladké nijak zvlášť nemusím, fascinuje mě samotný proces pečení čehokoliv z těsta – to, jak se původně hutná nebo polotekutá a lepivá hmota promění v něco krásně nadýchaného. A pak mě taky baví patlat polevy a sypat na ně různá barevná zdobení.

…střihačka filmových upoutávek. Vybírat si z filmů těch nejlepších pár vteřin a skládat z nich dohromady něco úplně jiného.

…pletařka. Neuživila bych se, protože pletu velmi pomalu. Upřímně řečeno, nakupování klubek a vybírání vzorů mě vlastně baví víc než samotné pletení. Ale druhý důvod je stejný jako u řidičky autobusu: mohla bych se posadit na lavičku, zaměstnat ruce a šťastně koukat do blba…

20 comments

 1. U mne jednoznačně vyhrává rentier (ale to asi není zaměstnání,že?). Potom bych však mohl dělat cokoliv bez ohledu na čas a plat.
  Ten řidič. To by bylo terno.
  Rád bych byl:
  obsluha vleku v zimě
  zahradník v létě
  řidič tramvají v našem městě
  servisman automatů na kávu.

 2. V Ralsku, v bývalých uranových dolech, je člověk, který chodí po lesích a kontroluje, jestli náhodou některá trubka neteče. Tak přesně to bych chtěla v létě dělat 😉

  1. jupí!
   to jsem dělal, odečet vrtů. ach, to byly časy.
   jen ty trubky nesměly v zimě v mrazu prasknout.
   dobrá práce. na léto.
   díky za milou vzpomínku.

 3. Chtěla bych být:

  majitelka kavárny (čajovny)
  majitelka obchůdku s čajem (dárkovými předměty, přírodní kosmetikou, květinami…)
  prodavačka v knihkupectví (antikvariátu)
  knihovnice
  vrátná

 4. To je moc milé! Když jsem byla malá, chtěla jsem být přesně tím, co se mi líbilo. Např.
  – rozbalovačkou bonbónů
  – krmičkou ptáčků
  – tanečnicí
  – rozkrajovačkou vánočních jablek apod. 🙂
  Musím říct, že se mi žádné z mých „profesních přání“ nesplnilo, ale co si budem povídat – asi bych se neuživila :-). Tak rozbaluju bonbóny, krmím ptáčky, tancuju a krájím jablka úplně zadarmo! 😉
  P.S. Moc krásný blog.

 5. Tá pletiarka ma až zahriala pri srdci, že ešte niekto existuje na svete taký.. Milujem fázu prípravy na niečo, výber klbiek na 10-farebný sveter XXL po zem, zhromažďovanie materiálu na patchworkovú deku 2×2 metre a podobné, nikdy neuskutočnené sny :-)..

 6. chtěla bych být:
  1) psycholožka
  2) truhlář
  3) majitelka francouzské kavárny v Provence
  4) teta v kojeneckém ústavu

 7. Já bych chtěla být aranžérkou. Chtěla bych připravovat pokoje s nábytkem pro focení do katalogu. Zbožňuju, jak si s tím designéři vyhrají do posledních detailů. Nebo by se mi líbilo pracovat v květinářství. Ta vůně je totiž neodolatelná.

 8. Když tak o tom přemýšlím, chtěla bych být: egyptoložkou – archeoložkou (mytologie té země je omračující), bluesovou zpěvačkou (v nějakém pěkném klubu v New Orleans), tanečnicí (mají krásné šaty, účesy, jsou vždy tak upravené – prostě heboučké na dotek), stepařkou (vždy se mi líbily „klapací boty“), chtěla bych pracovat v čajovně (miluji vůni toho úžasného moku), být ochutnávačkou dortů (obzvláště čokoládových) nebo astronautkou (přiblížit se nekonečnosti vesmíru, něčemu, co nás všechny přesahuje)! 😀

 9. Jako dítě jsem chtěla pracovat na poště – také mi učarovala razítka. Později jsem chtěla být fotografkou nebo aranžérkou výloh. A v současnosti by se mi líbilo pracovat v knihovně nebo knihkupectví, květinářství je také lákavé, ale když popustím uzdu fantazii byla by to letuška, restaurátorka obrazů, ilustrátorka knih nebo oděvní výtvarnice.

 10. Chtěla bych být značkařkou turistických tras (pod KČT pracuje jeden jediný pán, který to má opravdu jako zaměstnání, chtěla bych být číslo 2).

 11. První nápad byl akrobatkou na slonech, když jsem je viděla v cirkuse Humberto, když mi bylo asi 5.
  Vzpomínám si na malířku porcelánu, animátorku, ale nejraději bych byla spisovatelkou ( kdybych to ovšem uměla – tedy nejraději úspěšnou spisovatelkou:D)

 12. Pokud jde o sny, tak bych chtěla:

  pracovat v báječné knihovně (jsem vystudovaná knihovnice, ale neuživí mě to, takže to nedělám)
  nebo jezdit jako průvodčí na pěkné trati a štípat lístky těmi starými kleštěmi

  jako teenagerka jsem chtěla pracovat v lékárně, vystudovat archeologii nebo být právničkou

  Jinak, Báro, dovolím si nesouhlasit, že jste introvert. Vždyť s celým širým českým internetem sdílíte svoje nálady, přání, sny, myšlenky a kousky Vašeho života (a to vše krásně)… to introverti opravdu moc nedělají :).

 13. Jednoznačně nějakou organizátorkou protože miluju někoho komandovat a vytvářet sáhodlouhé seznamy 😀

 14. Já bych chtěla být filmovou režisérkou – pokaždé, když vidím nějaký příšerný film, říkám si za a) co je to sakra za blbost a za b) já bych to přeci dokázala lépe.
  Taky bych se chtěla stát slavnou šéfkuchařkou – miluju jídlo a udělat si z toho kariéru by mohlo být úžasné.
  A v případě, že by nic z toho nevyšlo, nebylo by taky od věci stát se umělkyní, co celý den jen venku v přírodě nebo i na Karláku maluje díla a poslouchá u toho hudbu. (A těmi díly myslím opravdové obrazy, ne jen prázdné plátno se dvěma vodorovnými pruhy s názvem Zítřek, které se vydává za „moderní umění“.)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s