Oční kontakt jako adrenalinový sport

Majka z Gurunu

Elektrizující oční kontakt s Majkou z Gurunu

Když si v kavárně objednávám zelený čaj, obvykle přitom bloudím očima v nápojovém lístku. Když mi prodavač v zelenině vrací drobné, těkám pohledem po pultu mezi námi. A když mi kolegyně v práci něco vypráví, oči mi neustále sklouzávají k obrazovce mého počítače (jako by se na ní odehrávalo něco zajímavějšího). Ne, nejsem patologicky stydlivá. Jenom se na ty drobné každodenní interakce často nesoustředím natolik, abych sebrala energii potřebnou k očnímu kontaktu.

Energii – a odvahu. Myslím, že k opravdovému podívání z očí do očí je jí malý kousek někdy potřeba. „Oční kontakt je mocná věc. Proto se ho lidé bojí. Vyvolává emoce, vytváří elektrizující napětí,“ říká Michael Ellsberg, který o koukání z očí do očí napsal celou knihu (Síla očního kontaktu). „Většina lidí je z něj nesvá a vyhýbá se mu, anebo se vám dívá do očí nervózně.“ (Nicméně ideální není ani upřené zírání vzbuzující dojem, že jste si právě přečetli článek o významu očního kontaktu.)

Michael doporučuje trénovat si oční kontakt na servírkách, prodavačích a dalších lidech, kteří ho mají víceméně v popisu práce. (Já dodávám, že dobrými tréninkovými objekty, které vás neznervózní, jsou taky zvířata, malé děti a obrazy aristokratů v zámeckých expozicích, které vás sledují do každého kouta místnosti.)

Jeho originálním vynálezem jsou také „koukací večírky“, spočívající v tom, že skupina seznámení chtivých nezadaných lidí se rozdělí do dvojic a dvě minuty si navzájem upřeně hledí do očí. Pačež se dvojice promíchají a následuje další dvouminutové dívání. Po celkem pětačtyřiceti minutách koukací seance pak začne normální večírek s drinky a konverzací, přičemž Michael tvrdí, že předchozí hledění do očí pomůže odbourat ostych a usnadní přeskakování jisker mezi účastníky.

6 comments

  1. Hledění do očí aristokratů na obrazech v zámeckých expozicích mne rozsekalo :o))
    Zajímavý nápad s „koukacím večírkem“, ale po 45 minutách upřeného hledění do očí bych potřebovala hodně silné oční kapky užité vně i zevně…a nějaký čas bych se vyhýbala silonovým punčochám, kožním onemocněním dolních končetin, vejci rozkleplému na pánvičce a poctivým polévkám.

  2. Za sebe říkám, že delší zírání do očí s osobou, s níž mluvím, neumím:-) Také těkám. Delší dobu hledět někomu z oka do oka – nejde tak trochu o hypnotizování?:-) Nemám to ráda a tak to také nikomu nedělám. Asi nejsem nijak romantická, protože mě neláká ani zamilované hypnotizování.

  3. Oční kontakt je naprosto nejdůležitější pro jednání s lidmi, u kterých chceme vzbudit důvěru (někdy, pokud jde o trénovaného obchodníka, radši přijmete cokoliv, abyste se z té pozornosti vymanili). Proto často také vaši blízcí mohou naletět na sympatickou paní, co jim vlezla do domu a nabídla pitomost vámi tisíckrát nedoporučenou. Vy jste totiž moc očního kontaktu s mámou neměli, bavily(i) jste se při něčem, dělaly jste spolu cosi… Schválně, vzpomeňte si.
    Důležité je připomenout si oční kontakt v maléru. Potřebujete, aby vás vnímal poraněný nebo vyděšený člověk. Uvěří tomu, s kým naváže oční kontakt…

  4. Co když je to tak, že někteří si uvědomují rozpoložení druhých lidí i bez očního kontaktu? Nepochopená schopnost uvědomovat si i myšlenky a pocity, které patří tomu druhému, by mohla vést u člověka k vlastní nervozitě z očního kontaktu. Oční kontakt třeba tyto převzaté vjemy přehnaně zesiluje. A způsobuje nervozitu. Proto se mu člověk vyhýbá, aniž ví proč.

  5. Já trénuji na nevidomých lidech, jsem dobrovolník v organizaci Okamžik a jedna z mých klientek/kamarádek má krásné hnědé oči a tak na ní můžu hledět a nemusím cítit ani náznak ostychu, jestli ji nepřijde divné že na ní furt čučím 🙂 a fakt mi pomáhá pak udržet s kýmkoli jiným oční kontakt ale ještě před rokem když jsem se zrakem sešla s někým v metru, rozbušilo se mi srdce a myslela jsem že omdlím…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s