Sledování štěstí on-line: Vidět svoje nálady zachycené v grafech je dost zvláštní pocit

Před dvěma týdny jsem tu psala o projektu Track your happiness, díky němuž můžete sledovat své měnící se nálady a pocity pomocí iPhonu nebo e-mailu. Moje vlastní „sledování“ skončilo právě dnes ráno a obratem jsem obdržela zprávu (říkají tomu Happiness Report) se spoustou grafů. Samozřejmě v nich bylo hodně věcí, které jsem tušila už předem, ale taky několik zajímavostí, které mě docela překvapily. Zjistila jsem například, že mou zdaleka „nejšťastnější“ činností za uplynulé tři týdny bylo sáňkování (a za ním v těsném závěsu psaní blogu). Naopak lenošení mi, zdá se, moc nesvědčí: předposlední příčku obsadilo „nicnedělání“, úplně poslední pak „koukání na televizi“.

V grafu nalevo jsou seřazena prostředí, ve kterých jsem se během experimentu pohybovala. Zdá se, že nejvíc chmur na mě dosedá během cestování v MHD: pobyt v metru, na autobusové zastávce a na zastávce tramvaje se u mě pravidelně pojí s tou úplně nejhorší náladou.

Možná bych měla začít chodit pěšky.

 

 

 

 

 

 

 

 

Graf podle dnů v týdnu mi přinesl celkem nepřekvapivé zjištění, že nejšťastnější jsem v sobotu, zatímco v pondělí to není žádná sláva…

 

 

 

 

 

…a nic nového mi neodhalil ani graf, který dává do souvislosti náladu a počet hodin spánku: čím víc, tím lepší.

 

 

 

 

 

Úplně nejzajímavější mi ale připadá graf, který dává do souvislosti pocit štěstí a soustředění. Ukázal totiž, že čím víc se dokážu koncentrovat na to, co právě v tu chvíli dělám, tím jsem šťastnější. Naopak když myšlenkami těkám někde jinde, nálada se úměrně tomu těkání zhoršuje.

8 comments

 1. Ad „3 až 5 hodin spánku denně“ Uff..???
  Ad „Focused“: díky za další kapku potvrzující, že človek je šťastný, když myslí na to, co právě dělá. Viz. děcka (z domova nechtěj ven. Z venku nechtěj domu. Prostě chtěj být tam, kde jsou a furt se smějou:-)
  Ad TV: před pár měsící Vám tu pár lidí psalo, že bez telky je život taky fajn. Jako mlaďoch jsem koukal i 12 hodin denně, teď už pár let jen youtubuju… Tak teď na to máte grafík.
  Díky za sdílení Vašeho hledání štěstí. Občas mě v něčem pošťouchnete. H.

 2. Ad poslední graf: Trochu se obávám, zda se tu neprojevuje běžný omyl záměny korelace s kauzalitou. Stejně dobře to totiž může být tím, že se šťastný člověk snadněji soustředí (anebo ještě úplně jinak – třeba je pocit neštěstí a nesoustředěnost obojí důsledkem něčeho třetího).

 3. Sice neříkám, že bych si i já chtěla tímto způsobem změřit štěstí podobným „štěsťoměrem“, ale rozhodně to je velmi zajímavé… myslím si, že v mnoha ohledech bych měla čísla podobná. MHD a vůbec cestování moc štěstí opravdu nepřináší…

 4. Báro, díky za tip. Rozhodla jsem se to vyzkoušet. Od včerejška odpovídám na e-maily… ovšem některé otázky mě poněkud matou. Jako například zda musím dělat to, co právě dělám. Mám tendenci odpovídat na všechno, že nemusím. Vždyť když se nad tím zamyslím, nemusím vlastně skoro nic. Do většiny činností se „nutím“ ze své vlastní vůle. Platí to dokonce i v práci. Velkou část úkolů po mně vlastně nikdo nechce. Čekají se ode mě jen nějaké výsledky, kterých bych ale možná mohla dosáhnout jinak, anebo bych se mohla zkusit na něco vymlouvat. Já ale chci odvést dobrou práci, a proto se nutím i do činností, které jsou mi nepříjemné. Je to zajímavé zjištění. Stejně tak uklidit garáž je nepříjemná činnost, kterou ale vlastně dělat nemusím. Akorát pak ta garáž bude pořád neuklizená.
  A taky mi činí potíže vyjádřit, jak se v daný moment vlastně cítím.
  Každopádně je to zajímavá zkušenost. A to jsem teprve na začátku!

 5. Taky jsem to vyzkoušela a jsem skoro u konce, takže se už těším na grafy. Souhlasím s Vanilkou, někdy mi dělá problém si uvědomit, jak se vlastně cítím. Možná to zkusím znovu, až nebudu čerstvě po rozchodu, po požáru, úmrtí v rodině a hlavně až budu mít lepší připojení na net, protože například vyplňovat zpětně 5 dotazníků mi moc „šťastné“ nepřipadá… (Boh)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s