Nejjistější způsob, jak něco nestihnout? Mít na to spoustu času.

Dostanu-li za úkol něco, co má být hotové až za měsíc, moje práce se obvykle odvíjí v několika fázích.

V den zadání úkolu: Rozhodnu se nic nenechávat na poslední chvíli. Najdu si k danému tématu pár materiálů: články, statistiky, rešerše. Ale nepřeháním to, mám na to přece spoustu času. Papíry s podklady si někam uložím.

Nazítří po zadání úkolu: Úplně to pustím z hlavy.

Týden po zadání úkolu: Vzpomenu si, že bych měla začít něco dělat. Ale jsem v klidu. Mám přece ještě celé tři týdny.

Dva týdny po zadání úkolu: Napadne mě, že bych se mohla podívat na ty papíry, které jsem si před čtrnácti dny vytiskla. Ale nemůžu je najít. Zase na to zapomenu.

Tři týdny po zadání úkolu: Zoufale hledám ty papíry. Že by byly v té hromadě, kterou jsem před pár dny odnesla do tříděného odpadu?

Dva dny před odevzdáním úkolu: Sedím u internetu a znovu si tisknu ty zatracené podklady. Následující večer strávím jejich pročítáním. Usnu u toho a nedočtu to.

Noc před odevzdáním úkolu: Píšu až od rána.

V den odevzdání úkolu: Odevzdám ho včas, ale na hraně fyzického vyčerpání.

Dva dny po odevzdání úkolu: Najdu ty papíry, které jsem si před měsícem vytiskla.

Velmi dobře proto rozumím ilustrátorovi Christophu Niemannovi, který v rozhovoru pro stránky The 99 percent tvrdí, že krátké deadliny jsou pro tvůrčí práci mnohem lepší. „Když máte na daný úkol dva dny, přemýšlíte o něm mnohem přímočařeji,“ říká. „Podíváte se na materiál, který máte, a pokusíte se udělat s ním co nejvíc. Pokud jste ve stresu z krátkého termínu, veškerou energii soustředíte na výsledek. Nemáte čas stresovat se ze samotné tvorby.“ 

8 comments

  1. Určitě na tom něco bude 🙂

    Vidím v tom i krásnou paralelu k životu – myslíme si, že nám do konce života zbývají dlouhé desítky let na splnění našich snů a cílů. Proto je pravděpodobně tak často odkládáme a děláme, z nadhledu, „nesmyslné kolečka stereotypních činností“.

  2. Když už člověk není v pracovním procesu, tak je to trochu jinak, je více svým vlastním pánem, ale i zde platí: dávej si úkoly s krátkým termínem, jinak nastoupí systém „maňána“ a neuděláš to nikdy v dohlednu…

  3. To mi mluvi z duse. Mama to tak taky delala? V „Making ideas happen“ (viz The 99 percent) je takovych pribehu cela rada… dobra kniha.

  4. Zrovna dnes mám odevzdat projekt a nemůžu najít to, co jsem si vytiskla před třemi týdny. Váhám. Zavolat klientovi, ať mi to pošle znovu , ale prozradím se, že jsem zatím neudělala ani čárku.nebo znovu strávit odpoledne hledáním.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s