Učím se poslouchat různé druhy ticha

Poslední dobou chodím spát pozdě. Okolo druhé, půl třetí v noci. I když vím, že toho druhý den ráno budu litovat, často nedokážu odolat a zůstávám vzhůru jen proto, že tyhle popůlnoční hodiny jsou za celý den jediné, kdy mám příležitost chvíli sedět v tichu. Bez dětského překřikování, zvukové kulisy puštěné televize, myčky, pračky, hučícího počítače, vody napouštěné do vany a desítek dalších zvuků, které ve svém součtu dosahují přinejmenším 50-60 decibelů (což už je úroveň, která podle lékařů probouzí stresové hormony a zvyšuje krevní tlak).

Jistě, ticho ve spícím bytě není absolutní: naslouchám vrnění ledničky, odbíjení kuchyňských hodin, občasným opileckým výkřikům z ulice, bučení hodin v dětském pokoji (ano, opravdu každou půlhodinu bučí, a občas taky kokrhají, a jediný způsob, jak jim v tom zabránit, je vyndat z nich baterky nebo je vyhodit z okna, k čemuž jsem se zatím neodhodlala). Ale i v tomhle relativním pseudotichu úplně fyzicky cítím, jak mi v hlavě dobíhá a zpomaluje motorek, který celý den pracoval na plné obrátky, jak povoluje pružina, která byla celý den v napětí.

Ticho na ulici v neděli ráno, které zní úplně jinak než ráno všedního dne. Dokonce občas slyšíme vyzvánění z okolních kostelů. Je to opravdu jen tím, že jezdí méně aut, nebo je v tom ještě něco navíc?

Ticho při běhání, kdy slyšíte jenom svůj vlastní dech.

Odpolední ticho v nemocnici, kdy nasloucháte šoupavým krokům na chodbě a hádáte, jestli patří právě vaší návštěvě.

Ticho v divadle, těsně poté, co skončí představení, a diváci vteřinu nebo dvě zadržují dech a váhají, jestli „už“ mají tleskat.

Ticho v restauraci těsně před zavřením, když vypnou hudbu, aby vypudili poslední hosty. Je prázdné a neútulné: I když vás hudba celou dobu spíš obtěžovala, protože jste ji museli překřikovat, v tu chvíli najednou zjistíte, že ji vlastně postrádáte.

Ticho v lese, které – pokud v něm jdu sama – se mi zdá trochu zneklidňující. Připadá mi spíš jako „mlčení“ než jako pouhé ticho. Jako by vás les mlčenlivě pozoroval.

Ticho v knihovně, prokládané šustěním stránek, které mě naopak uklidňuje.

Ticho v noci na vesnici vyšperkované štěkáním psů.

Ticho, když sněží. Nevím, jestli se mi to jen zdá, ale připadá mi, že když začne sněžit, celý svět se ztiší.

23 comments

 1. Ticho, když sněží. Nevím, jestli se mi to jen zdá, ale připadá mi, že když začne sněžit, celý svět se ztiší. já to s tišení taky vnímám

  1. To jsem ráda, že nejsem sama… i když si myslím, že je to pouhá iluze. Možná proto, že sněžení je tak viditelné a přitom samo o sobě zcela nehlučné…

   1. I já miluju ten klid a ticho, když sněží. Jen stát a s obličejem upřeným k nebi sledovat, jak se ty chomáčky nehlučně snáší k zemi. Tohle ticho je moje nejoblíbenější.

  2. Taky se mi to zdá. Asi by to chtělo najít nějakého fyzika nebo někoho podobně chytrého, kdo by určitě měl vysvětlující teorii. Mám tenhle druh ticha ráda, i když bych ho měla ještě radši, kdyby při něm mohlo být teplo…
   ad ticho v lese: pro mě je to naopak ticho uklidňující. Čím odlehlejší les, tím se cítím víc v klidu (menší nebezpečí, že narazím na lidi… a to mě uklidňuje).
   ad ticho v knihovně: v knihovně kam chodím já to nebývá jen šustění stránek ale taky snaha potichu si povídat a zjišťovat informace, což nakonec dělá podivný netichý šum. A to přestože decibely pravděpodobně nepřesáhnou šustění listí např. v tichém lese. Jen je to úplně jiné a tak nějak sbjektivně hlasitější.

 2. Ještě bych doplnil:
  – Ticho trapné, když se dva sejdou a nemají si co říct…
  – Ticho romantické, když se dva milují a chtějí společně mlčet…
  – Ticho řvoucí, když něco přednášíte a zapomenete text…

 3. Miluji ticho když sněží! Úplně mi ta vaše poslední věta udělala radost. Byl to poslední puntík do přesnosti popsání toho co mám taky rád, a doteď jsem si neuvědomoval, že je to právě to ticho 🙂

  Vaše články jsou úžasné!

 4. Lonske leto, u rodicu na vesnici, bylo po desti a trosku chladno, nedelni ranni prochazka pro rohliky, pres nase namesti ….a to ticho bylo blazene az skoro neuveritelne a pocit stesti.

 5. Když slyším ticho, okamžitě se mi vybaví jeden z mých nejsilnějších životních zážitků – ticho v něm hraje zásadní roli – je to 15 let… usínala jsem ve dvě v noci na vrcholu Mojžíšovy hory na Sinaji – teda spíš neusínala, ale poulela jsem oči do naprostý tmy a marně překonávala euforii z poměrně náročnýho výstupu a převýšení a z úžasný síly kolem. Všude kolem mě jen holý kamenitý hory a skály a písek a kameny, nebo spíš jen jejich stíny a tušení…. a naprostý TICHO, co až v uších bolí….. u nás pod širákem je to jiný – šumí tráva, stromy, listí, cvrčci cvrkaj a voda ševelí…. prostě v každém tichu je právě něco slyšet – tam nic. Vůbec nic, jen vlastní dech, co se člověk snaží tajit, protože má pocit, že i ten to posvátno ruší, a tlukot srdce, co je celý splašený a nadšený a zastavit nejde, i když by to člověk nejradši udělal…..

 6. Ticho brzo ráno v tramvaji, když jsou všichni rozespalí a, navíc jedou každý sám, takže si nikdo s nikým nepovídá.

 7. Ticho když sněží … sníh ruší ozvěnu, proto je ticho, zvuk se neodráží, ale zapadá do sněhu, zapadá sněhem…

  1. Úplne súhlasím so Zuzanou 🙂 Všetky Vaše články sú tak neobyčajné, aj keď sú o veciach, ktoré všetci veľmi dobre poznáme. Tiež mám vždy po ich prečítaní ten hrejivý pocit 🙂 A zaujímalo by ma: Kde ste našli tak nádherný a výstižný obrázok?

 8. Já ho nezažila (na to se mám moc ráda), znám ho jen z vyprávění – ale prý při seskoku padákem z letadla je tam nahoře úplné ticho…

 9. Úplně se v tom článku vidím 🙂 Doba kolem půlnoci až druhé hodiny ranní je má nejoblíbenější z celého dne 🙂 Miluju ten klid a ticho…

 10. Krásný post a mé oblíbené téma. Myslím, že právě nedostatek ticha je jednou z příčin zdravotních potíží, kterých se nemohu zbavit. Měl bych chodit spát dřív, ale když to popůlnoční ticho je tak lákavé 🙂

  Ještě mám rád ticho v knihkupectví, ale ano, moc bílého ticha při sněžení je nedostižná.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s