Věřte nevěřte: o víkendu jsme šťastnější než ve všední den

Vědcům se občas daří prostřednictvím složitých studií, prováděných na mnohasetčlenném vzorku populace, „objevovat“ skutečnosti, které jsou pro zbytek lidstva zřejmé na první pohled. Tak například John F. Helliwell a Shun Wang z amerického Národního úřadu ekonomického výzkumu loni zjistili, že většina lidí je o víkendu šťastnější než od pondělí do pátku, více se baví a častěji se smějí. Naopak starosti, smutek a hněv podle nich pociťujeme v sobotu a v neděli méně než během pracovního týdne. Napsali o tom studii nazvanou Weekends and Subjective Well-being. Pomocí grafů a tabulek v ní dokazují, že lidé, kteří pracují osm hodin denně, prožívají „víkendový efekt“ dvakrát silněji než pracující na částečný úvazek. Hlavní důvod, proč jsme o víkendu šťastnější, potom podle nich spočívá v tom, že trávíme více času s rodinou a s přáteli – zhruba o 1,7 hodiny denně, což zvýší naše štěstí o 2 procenta.

No nevím. Jistě, taky mám ráda víkendy. Jejich vnímání mám ale trochu posunuté. Lehká předvíkendová euforie na mě dosedá už ve čtvrtek odpoledne. Ve čtvrtek večer už si občas dovolím nějaký trochu delší večírek, protože následuje pátek. Možná úplně nejlepší den celého týdne – právě proto, že neukousne z víkendu ani kousíček, ale zároveň je lákavě naplněný přísliby a očekáváními. Páteční večer je pro mě svým způsobem vrchol celého týdne, kdy ze sebe shodím všechny povinnosti a dovolím si na chvíli nemyslet na nic. Následuje sobota, zasvěcená těm pravým víkendovým činnostem, ať už si pod tím představujete cokoliv. Zatímco neděle je už od rána tak lehce, lehounce poznamenána lítostí nad právě končícím víkendem a stresem z nadcházejícího pondělka. S každou hodinou po obědě ten pocit zesiluje a někdy kolem osmé večer vrcholí.

Takže následující den ráno si s úlevou můžu říct: ještě že už je pondělí!

9 comments

  1. To už mi přijde poměrně smutné, když přijdou na něco tak obvyklého.. Já osobně se těším na víkend, abych se už konečně pořádně vyspal. To je asi ten nejdůležitější důvod, který pro mne existuje a poté tam jsou sliby, které jsem si ještě nikdy nesplnil.. Lenost mě doběhla, nebo spíše předběhla ..

  2. Já taky nemám neděli moc ráda…celý den je v ní ta úzkost, že večer je třeba začít se připravovat na pondělí a jít spát dřív, i když se vám vůbec nechce. A máme tu téma na další skvělý výzkum: proč (a jestli) to Češi mají jinak než Američani? 😀
    A zvýšení štěstí o 2% strávením o 1,7 h času s rodinou je taky dobrý 🙂

    1. No, umím si představit i situaci, že strávením 1,7 hodiny s rodinou s úroveň štěstí o něco sníží… někdy :))

      1. No to každopádně 🙂 Mě by ale zajímalo, jestli si ty dvě procenta jen tak vymysleli, aby dodali textu na důvěryhodnosti, nebo opravdu mají nějaký vzorec na výpočet štěstí…někteí lidé jsou schopní ledasčeho 😀

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s