Chystám se testovat Den extrémní laskavosti

Můj muž i moje děti mě téměř denodenně ujišťují o tom, jak jsem příšerná. Výčet mých poklesků, omylů, zanedbání, nedostatků i zavrženíhodných vlastností v jejich očích nemá hranic – stejně jako jejich horlivost, s níž ty poklesky vyhledávají a nahlas pojmenovávají. Tak například za uplynulý víkend jsem se o sobě dozvěděla, že 1) špatně utírám prach 2) jsem zavinila poruchu myčky na nádobí, protože v ní moc často myju 3) jsem špatná matka, protože si s dětmi na hřišti nikdy nehraju na babu, na rozdíl od tatínka Verči Němcové 4) jsem špatná matka, protože při večerním předčítání usínám a nedokážu ani dočíst kapitolu 5) jsem špatná matka, protože jim nechci koupit čokoládu Kinder Bueno 6) jsem neschopná, protože jsem pořád ještě nepřinesla potvrzení kvůli slevě na dani 7) jsem nedbalá, protože jsem nechala na podlaze válet brusle 8) jsem hysterická 8) nemám smysl pro humor a neumím dělat bubliny ze žvejkačky.

Jak na tahle hodnocení své osoby reaguju? Defenzívně. Snažím se argumentovat, nebo vyklidím pozice a mlčím. Rozhodla jsem se ale – ne napořád, jen na 24 hodin – vyzkoušet trochu jinou strategii. Den extrémní laskavosti. Zahrnu svou rodinu přívalem laskavosti, pozitivní energie, úsměvů, pochval a pozorností, bez ohledu na to, čím mi budou oplácet. Nenechám se vyvést z míry jejich špatnou náladou a budu vymýšlet různé způsoby, jak je potěšit.

Změní se něco? Všimnou si něčeho? Udělá jim to radost? Udělá to radost mně?

Před víkendem to ovšem už nestihnu: můj muž zítra nastupuje do nemocnice na plánovanou operaci. Takže Den extrémní laskavosti dostane jako dárek k propuštění.

V pondělí dám vědět, jak to dopadlo.

17 comments

 1. Jeej, pred dvoma dnami som si dala zavazok, ze budem takto mesiac fungovat, som zvedava ci to vydrzim a ci sa tym veci zmenia. Ale ak to zvladnem, rovno ma asi mozu vyhlasit za svatu:) Budem ti drzat palce.

 2. Super idea 🙂
  No, já minulý čtvrtek zkombinovala Den lemření (od slova lemra líná) a Den kdy se vůbec nikým nenechám vytočit (rozčílit, naserinkat, či zkazit mi náladu) a dobré to bylo!!!! Nutno podotknout, že lemřit anic nedělat bylo snažší 🙂

 3. Moc by mě zajímalo, jak dopadnete. Měla jsem nedávno podobný nápad. Mé snažení bylo dlouhodobější, doma bylo méně střetů, opájela jsm se svou vekorysostí vůči nedostatkům druhých a kritiku jsem přijímala s klidem a pokorou, která mi vůbec není vlastní. A nikdo si toho nevšiml.
  Když jste totiž nepříjemná, něco nestihnete nebo připálíte večeři, všichni to okamžitě vidí a komentují. Ale až se budete vstřícně a laskavě usmívat, budou to zaručeně považovat za normu.
  Můj experiment byl nakonec užitečný, zjistila jsem, že je možné zachovat klid v mnoha situacích, které mě zcela vyváděly z míry.
  Přeju Vám mnoho úspěchů a těším se na výsledek.

 4. Mockrát jsem se přesvědčil, že udělat „dobráka“ má účinnost jenom v tom případě, když zareagujete dobrácky bezprostředně po napadení od druhého. Jinak platí rovnice, že dobrák je blbec, kterého můžeme zneužívat.
  Příklad první: Paní za pultem se mne zeptala: „Co si přejete?“ a okamžitě začala bába vedle mne křičet, že jsem ji předběhl a že ona tu byla dřív! Já nato mírně k prodavačce: „Prosím, obslužte tuto milou dámu přede mnou, aby se nezlobila.“ Bába byla na rozpacích a začala se mi omlouvat…
  Příklad druhý: se Vám asi stává dnes a denně doma…

 5. Já bych si to snažení rodiny vzala k srdci a alespoň v jednom ohledu se snažila změnit. Navrhuji naučit se dělat bubliny ze žvejkačky!
  Myslím si, že je těžký den plný laskavosti, ale ještě těžší je nepřipadat si při tom výjimečná a výjimečně dobrá. Prostě to brát jako normu, to je kumšt.
  Já včera prožívala den plný pohody, ze kterého mě vytrhla jedna ironická věta v jednom telefonickém rozhovoru. Nejvíc mě naštvalo, že jsem se nechala něčí arogancí naštvat, že to prostě nemohu pominout jako problém někoho jiného. Jo. Musím na sobě hodně pracovat!
  Držím palce!

  1. Aby Vas nenastvalo, ze robit bubliny zo zuvaciek nie je take jednoduche, odporucam na tento ucel len detske zuvacky. Ano, sama by som neverila, ze su ine zuvacky pre deti a ine pre dospelych. Tie bubliny su fakt skvele a obrovske, ako pred 30 rokmi z pedra. Ehm, len pozor za volantom.

 6. Možná jsem to lajdácky četla, ale nemůžu se zbavit dojmu, že se jedná o nějaký druh manipulace. Myslím, že naši bližní mají ze zákona nárok, abyste se o ně postarala, aby neumřeli např. hlady. Ale na nějaké bezchybné plnění jejich představ a nápadů nemají nárok. Taky byste si možná dokázala představit chytřejší, hezčí děti, pozornějšího manžela… A nevěřím v pozitivní působení kritiky. Zdá se mi, že kritikou a hodnocením se má zabývat kritik, porota, vyškolený odborník. Manžel nebo dítě to určitě není. Jestli něco ve Vašem chování postrádají, mají Vás slušně požádat a Vy můžete vyhovět. Já bych jim udělala radost a naučila se ty bubliny 😀 Jarmila

 7. Ó, jak je snadné nechat si vsugerovat cizí představy o tom,jací bychom měli být a co bychom /pro ty druhé!/ měli dělat…NENENE! „Štastný blog“ je tvým odrazem – takže musíš být skvělá :-)). „Den extrémní laskavosti“ je /dle mého soudu/ jen dokladem sebezpytování příliš dobré duše. Všeobjímající laskavost je svělá věc – ale já bych ji /s dovolením/ nechala na později…1.) UTÍRÁNÍ PRACHU by se měl OKAMŽITĚ A JEDNOU PRO VŽDY ujmout ten, který ho UTÍRÁ LÉPE.2.)Vzhledem k tomu, že myčku nádobí poškozuješ tím, že ji používáš často, budou ji jednotliví členové rodiny šetřit tím, že po sobě umyjí nádobí ručně.3) Hra „na babu“ je/jak je uvedeno výše / záležitot tatínků – ty jsi maminka. Děti by se tedy s touto stížností měli obrátit na svého tatínka a vyřešit si to s ním. 4) Jako předčítačka pohádek jsi nespolehlivá. Proto by se tohoto úkolu měl ujmout někdo odolnější, silnější, kdo jen tak neodpadne – tedy tatínek! 5) Kup dětem čokoládu Kinder Bueno za velkou pusu a jejich slib, že při příštím nákupu jí děti zase na oplátku koupí tobě /pro tento případ je ale nutné, aby měli alespoň malé kapesné ;-)/ 6) Jsi VELMI SCHOPNÁ a proto zvládneš i nemožné…JEDINÁ věc,na kterou zapomeneš, by ti proto měla být velkoryse prominuta
  a ideálně druhý den taktně připomenuta. 7) Jsou to tvoje brusle a budou se válet tam, kde ty, jako paní domu /a navíc 24hodinová neplacená úklidová služba/, rozhodneš…8) Nejsi hysterická. Jsi nejspíš prostě jen vzteklá. Asi k tomu máš pádný důvod. 9) To, že ti některé věci nemusí připadat vtipné nebo zábavné neznamená, že nemáš smysl pro humor. Máš :-)). 10.) Víkendové odpoledne je ideální čas, kdy by měli děti s tatínkem zmizet z dohledu a nechat tě v klidu, aby ses mohla učit bubliny ze žvejkačky…GOOD LUCK! 🙂

 8. Laskavost je moudrost.
  Děkuji za nápad.

  p.s. manžela bych nechal po propuštění z nemocnice trochu „vydusit.“
  nechal bych ho tam.at si pak domů dojde sám.
  a děti za „odměnu“ ve školce.
  a pro sebe bych měl odměnu taky.
  celý den bych seděl v oblíbené kavárně. díval se z okna a četl knížku.
  Mějte se!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s