Blue Monday: Musí dnes být nejdepresivnější den roku?

To, co vidíte nahoře, je vzorec pro výpočet nejdepresivnějšího dne roku, který sestavil Cliff Arnall – matematik z univerzity v Cardiffu. W znamená počasí, d jsou dluhy, T je počet dnů uběhlých od Vánoc, Q je čas uběhlý od porušení novoročních předsevzetí, M je motivace a N je nutkání pustit se do nějaké činnosti. Každoročně připadá na třetí pondělí v lednu, jemuž se z tohoto důvodu přezdívá Blue Monday.

Jistě. Je to pouhá vědecky vypadající habaďůra, kterou profesor Cliff Arnall vymyslel na zakázku cestovní kanceláře Sky Travels, která se snažila zvýšit prodej svých zimních zájezdů do tropických rájů. Zkrátka marketingový trik.

Nicméně to neznamená, že by o třetím lednovém pondělí nebylo potřeba si zlepšit náladu. 60% Britů prý k tomuto účelu používá „shepherd’s pie“ – bramborový koláč s masovou náplní. Na druhé místo se u nich propracovaly lasagne. 

9 comments

 1. Já bych přidala pro studenty, že je zkouškové, někteří už mají za sebou první neuspěšné pokusy u zkoušek, což souvisí s M a N. 😀

 2. Aha! Tak tím se vysvětluje má dnešní depresivní nálada… A popravdě, teď když znám příčinu tak už se to nezdá být tak hrozné. Děkuju 🙂

 3. Tak už to chápu. Mě se pracovat nechtělo, kolegyně se taky necítila, syn už vůbec ne. Přemýšlela jsem nad tím a ono je vědecky dokázáno, že dnes je člověku mizerně.

 4. Rád bych se to pokusil vypočítat, je to pro mne „brnkačka“, ale jako správný matematický hnidopich vidím na první pohled, že v té formulce jsou 3 chyby:
  1) malé d = malé dluhy, a veké D = velké dluhy, ale chybí údaj v jaké měně?
  2) není jasné proč je index a u Nutkání N? Nemá tam být správně index b?
  3) T na Q-tou se blíží k nekonečnu a rok má jen 365,25 dní (!)

 5. aniž bych věděl o nějakém vzorci pro „pechtág“ (jak říkáme my sudeťáci), tak včera tj. v to pondělí to bylo fakt „maso“, jak říká moje dcera.
  prostě: smůla, deprese a ještě k tomu to počasí.
  no. snad se vyčasí.
  díky za blog plný podpory.
  odnikudnikam

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s