Kdo ví lépe než my sami, co nás udělá OPRAVDU šťastnějšími? Všichni ostatní!

Nikdy nikde nepracoval, nechodí k zubaři a bojí se psů. Budeš se za něj stydět!“ řekla mi maminka, když jsem kdysi přivedla domů nového chlapce. Měla pravdu, ale trvalo mi několik měsíců, než jsem to zjistila.
„Na co si s sebou bereš troje sandály, stejně je tam nebudeš nosit,“ říkal mi můj muž, když jsem balila na dovolenou. A měl pravdu, dvoje sandály zůstaly čtrnáct dní v kufru.
„Ta kniha je hrozně nudná,“ říkala mi kamarádka. Ale stejně jsem si ji koupila… a přestala číst na straně dvacet pět.
„Ten salát si tady nedávej, většinou je hnusný,“ říkali mi kolegové. Ale stejně jsem ho musela ochutnat a zjistit, že je hnusný.
Nerada zkrátka akceptuji dobře míněné rady, ačkoliv nejsem moc dobrá v odhadování toho, co mě doopravdy udělá šťastnější.
Psycholog Daniel Gilbert ovšem zjistil, že dobré rady jsou opravdu nad zlato. A kdo je způsobilý vám takovou radu dát? Kdokoli. Opravdu kdokoli, kdo prošel podobnou zkušeností, jakou se právě chystáte podstoupit vy. Úplně každý, kdo už zažil to samé, prý dokáže odhadnout lépe než my sami, jestli se nám to bude líbit nebo ne.
Na tohle téma dokonce provedl pokus, kdy několik žen mělo podstoupit pětiminutovou schůzku se stejným mužem. Některé ženy předem dostaly jeho fotografii a základní informace o jejho povaze a zájmech. Jiné ženy se dozvěděly jenom to, jak se rande líbilo jejich předchůdkyním. Ukázalo se, že ty, které se musely spoléhat pouze na mínění ostatních, dokázaly mnohem lépe předem odhadnout, jak se jim rande bude líbit.
„V mnoha oblastech života dokáže zkušenost náhodně vybraného člověka překonat váš vlastní odhad. My všichni dáme přednost výletu do Paříže před operací žlučníku. Rozdíly mezi vámi a ostatními lidmi jsou tak bezvýznamné, že chcete-li zjistit, jak se vám něco bude líbit, prostě se zeptejte někoho, kdo to už zažil,“ říká Gilbert.

15 comments

 1. Já to mám spíš naopak, kvůli neobvyklému vkusu mi naopak např.typy k filmům a hudbě přijdou jako rada od Bridgette Jonesove. A můj postoj k Bridgette je ten, ze kdyz ve vztahu nevím, jak dál, řeknu si, co by asi udělala B. Jonesová a pak udělám pravý opak!
  Jen pár lidí ví, co se mi opravdu líbí, asi jen 2. Ostatní ví samozřejmě taky nejlíp, jak mám žít, abych byla šťastná, ale nesouhlasím s nimi. 🙂

 2. Nevím, nevím, vždyť to je tak strašně individuální. Každý přece dané věci prožíváme jinak a v jiném kontextu. To by mě člověk musel asi opravdu dobře znát, aby mi takovou radu, na kterou se mohu 100% spolehnout, dal. Já osobně si rady ráda poslechnu, ale většinou to radši zjistím na vlastní kůži. 🙂

 3. No já nevím, Dan Gilbert v nějaké jiné přednášce (na TED) tvrdí, že vyhrát milión dolarů a skončit na kolečkovém křesle má na vaše štěstí v dlouhodobém horizontu přibližně stejný (=žádný) vliv. A že právě to, že si budoucnost zvolíme sami má na náš pocit štěstí signifikantní vliv.

  1. Jo, jo, tuhle přednášku znám a líbí se mi… Taky o tom píše v knize Stumbling on Happiness. V tomhle případě jsem se ovšem snažila psát spíš o tom, že jiní lidé dokážou lépe odhadnout, jak nás budou těšit jednotlivé zážitky či zkušenosti… a ne o dlouhodobém pocitu štěstí.

 4. V jednom stařičkém šlágru zpívala Adina Mandlová „Nechte si radit to nemůže nikdy vadit, když se člověk umí všemu smát…“ A to u mne platí dodnes, nechám si klidně radit, ale zařídím se dle svého úsudku. Je pravda, že někdy na to doplatím, ale někdy zase jsem rád, že jsem nedal na rady, takže resumé: ono to v průměru vyjde na stejno…
  Uvedu dva konkrétní příklady:
  1. Oba rodiče mi radili, udělej si vysokou a já jsem je poslechl – a bylo to dobře…
  2. Oba rodiče mi radili, neber si ji, ale já jsem je neposlechl a vzal ji – a bylo to špatně.

  1. Tak mně moji rodiče radili jen opravdu výjimečně. Maminka na radění moc nebyla (ta věta v úvodu článku byla naprostá výjimka, takových věcí mi za celý život řekla jen pár) a s tatínkem jsem se víc sblížila až v době, kdy na veškeré rady bylo už trochu pozdě. Nicméně stejně to mám tak, že dobré rady přijímám hrozně nerada 🙂

   1. Já tomu, když mi někdo radí až příliš říkám spamování, je to nevyžádaná pošta 🙂 Shrnula bych to asi tak, že radit jiným máme tehdy, když se nás na náš názor, nebo radu zeptají.

 5. Tohle téma je zajímavé… Já sama vyžaduji rady od druhých čím dál méně, časem jsem se naučila spoléhat spíše na sebe a svůj úsudek. Ale když se zeptám, tak většinou je pro mě určující typ člověka, kterého se ptám, než jeho zkušenost. Radu od člověka, který vyznává jiné hodnoty nebo má naprosto jiné zkušenosti než já, beru jinak než od toho, kdo je na stejné vlně. Ohledné filmů a knih to mám stejně jako Harimata, jsem trochu vedle mainstreamu 🙂 Napadá mě, neříká se tomu lidově šeptanda? „Jo, Mařka říkala, že ten nově otevřenej bowling je skvělej, ten se ti bude líbit“ 😉

 6. Moc se mi líbí název pro nevyžádané rady – spamování 🙂 Díky Harimata.
  Když někdo rozdává rady na potkání je docela dobré se podívat jestli si ví rady sám se sebou a vlastním životem.
  Rozdávat rady je totiž zodpovědnost.

 7. Fakt je zvláštní, jak dokážeme být slepí k věcem, které na nás ti ostatní úplně jasně vidí.
  A taky už jsem si mockrát ověřila, že názor druhého člověka – obyčejného člověka, nemusí to být žádný génius – dokáže pomoct s řešením spousty problémů.

 8. Ja by som súhlasila s Tomom…podľa mňa psychológ prišiel k dobrým výsledkom, ale vyvodil z toho zlý záver, pretože ako vraví Tereza, je to veľmi individuálne. Myslím, že taká rada, či je niečo dobré alebo zlé, či sa nám to bude páčiť alebo nie, skôr zmení uhol pohľadu na vec, možno nie vedome, ale naše podvedomie ju začne vnímať inak a nechtiac ideme s davom, čo je škoda, nie? Takže by som dávala na vlastnú skúsenosť, vlastné pocity, lebo každému robí radosť niečo iné, každý sa hanbí za niečo iné a radu si pýtajme, ak váhame, ako píše Harimata :))
  Inak ďakujem za super články, ako viacerí, v mnohých som sa našla, po tom, čo som dlho myslela, že som v tom sama 😀

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s