Předsevzetí trochu jinak: „Nezměním vůbec nic.“

Moje současné já je trochu jako nevychovaný teenager: odkládá povinnosti, dělá spoustu zdraví škodlivých věcí, oblečení strká do skříně zmuchlané, utrácí peníze, které ani nemá a zavírá oči před následky. Zato když si – třeba v rámci novoročních předsevzetí – představuju své budoucí já, vypadá jako někdo úplně jiný. Nepřejídá se. Neutrácí. Šaty si hned po příchodu z práce pověsí na ramínko.
Že v tom nejsem sama, mi potvrdila i Kelly McGonigal, autorka knihy The Willpower Instinct: „Většina lidí mylně předpokládá, že v budoucnu se budou rozhodovat jinak než dnes. Dneska nepůjdu cvičit, ale zítra už určitě. Dneska tu práci odložím, ale pustím se do ní hned zítra ráno. Čím víc lidé věří svému budoucímu já, tím větší mají sklon v přítomnosti svá předsevzetí porušovat.“
Řešení, které ve své knize nabízí, je opravdu originální. Máme si dát „předsevzetí“, že zítra – a každý následující den – uděláme přesně totéž, co dnes. Pokud například dnes vykouřím krabičku cigaret, musím ji vykouřit každý den. Pokud dnes nebudu cvičit, nesmím jít cvičit ani zítra a pozítří. Pokud máte chuť na čokoládovou tyčinku, máte se sami sebe zeptat: „Opravdu chci tyhle tyčinky jíst každý večer po celý rok?“
„Člověk potom nemůže sám před sebou předstírat, že od zítřka se změní, a snadněji se přinutí změnit svoje chování už dnes,“ říká Kelly McGonigal.

13 comments

  1. Dobře! (a už se tolik nestyddím, že dávám oblečení do skříně zmuchlané, informace, že to dělají i jiní mě ossvobodila:-)

  2. zajímavé, představa že nesmím jít civčit ve mně vyvolává chuť to porušit…asi na tom něco bude 🙂

  3. představa -nesmím jít cvičit ve mě vyvolalo právě radost, ovšem záleží jak co, zumbu oželím do konce života, ale jestli si už nidky nezahraju fotbal…!

    1. Já jsem naopak ráda, že nejsem sama kdo to dělá.. 🙂 A je to zajímavý nápad, i když u toho sportu mě to spíš potešilo, že už nikdy nebudu muset cvičit, ale taková prostě jsem… Máte naprostou pravdu, že v mé mysli jsem v budoucnu někdo jiný a už když si představím své JÁ třeba na jaře tak se vidím – jak už jsem hubenější, pracovitější, nic neodkládám, doma mám neustále uklizeno,… 🙂

  4. To je zajímavý, originální přístup. Ale já většinou nemám až tak problém dodržovat předsevzetí… i když fakt je, že je dobrý začít už dnes… třeba snídaní s ovesnou kaší. Problém je v tom, že se spíš opravdu potřebuji přinutit cvičit, jezdit na kole a podobně, kdybych si dala zákaz na celý rok, měla bych aspoň klid, že to po mně nikdo nechce.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s