Hodně štěstí za málo námahy: drobnosti, které fungují

Během uplynulého roku testování různých způsobů, jak být šťastnější, mě nejvíc překvapilo, že existuje tolik drobných činností a činů, které mě dokážou zaplavit velkým pocitem štěstí, naprosto nepřiměřeným vynaložené námaze.
Většina z nich je spojena s nějakým malým úsilím nebo nutností (trošku!) překonávat sebe sama – což je také důvod, proč je neprovádím častěji. Ovšem výsledek vždy překoná očekávání.
Které to jsou?

 • Uklidit si psací stůl. Možná je to klišé, ale udělat si pořádek na stole pro mě opravdu znamená udělat si pořádek v hlavě. Úzkost z hromady pracovních úkolů se pro mě rozplývá ve chvíli, kdy smetu do koše hromadu nahromaděných papírů.
 • Prohodit pár slov se sousedkou, s trafikantkou, zelinářem, paní z potravin… Často se mi do toho nechce, ale když se přemluvím – a promluvím – , vždy mám z toho posléze radost. Připadám si, jako bych tak nějak víc patřila do naší čtvrti.
 • Vyhodit něco, co doma už dlouho překáželo. Vždycky je to spojené s velkým očistným pocitem úlevy. Stejně jako zbavit se starých zašedlých spodních kalhotek, které jsem si kdysi koupila na cestu do porodnice, nebo oslizlé rozpadající se houbičky v dřezu.
 • Poradit někomu, kdo se vás zeptá na cestu.
 • Vzít si teplé ponožky.
 • Vykonat malý dobrý skutek. Například pomoci sousedce s nákupem do schodů.
 • Sedět rovně.
 • Jít běhat.
 • Usmívat se. I když na to nemám úplně náladu, ten úsměv ji nakonec ve mně nějak vyvolá.
 • Složit někomu kompliment a vidět, že ho to opravdu těší.

A které drobnosti fungují vám?

10 comments

 1. souhlasím, velká věc je většinou souborem těch malých . . . .a u štěstí to asi platí dvojnásob. u mě funguje většina věcí ze seznamu (dobrý skutek, úsměv, kompliment, dobrá rada), plus možná ještě . . . přečíst si něco zajímavého-poučného; jako například tento článek 🙂
  radostný vstup do roku 2012 přeje
  Josef

 2. Milá Barboro, zase mi mluvíte z duše. Před vánoci jsem si uklidila psací stůl, vyházela staré spodní prádlo a spoustu papírů, mluvila se sousedy i s úplně cizími lidmi (jsem od přírody plachý člověk, takže mě to někdy stojí dost námahy), po Štědrém dnu si s rozkoší oblékám ty nádherné teplé ponožky s hvězdičkami, které mi přinesl Ježíšek a zjistila jsem, že do úsměvu už se nemusím často nutit, většinou se mi objeví na tváři úplně sám, což je veliký pokrok. Běhání mám naplánováno od Nového roku, jelikož teď mezi svátky máme s mužem období velkého cestování a přesunů (naše rodiny jsou dost roztroušené po světě). Ale tajně doufám, že to novoroční předsevzetí aspoň o pár dní předběhnu.
  A další věci, které mi dělají radost?
  Přečíst si hezkou knížku (úplně jinou, než jsem původně plánovala)
  Podívat se s dětmi na pohádku v televizi.
  Probudit se ráno v bytě, který bývá často prázdný, ale dnes je plný spících lidí, které nade všechno miluju. (pocit, který se dá zažít v mém případě jen párkrát v roce, ale o to je sladší)
  Nechat vyvolat fotky, které už léta skladuju v počítači a rozdat je těm, kdo se na nich objevují.
  A ještě trochu škodolibě připíšu: Vědět, že až tohle kouzelné období skončí a byt bude zase prázdný, přijde čas na relaxační voňavou koupel při svíčkách. 😉

 3. Ten druhý bod, prohodit pár slov s někým, mne naplňuje pocitem štěstí a protože tady v Praze člověk většinou narazí na nezájem, nepochopení a opuchlost, lidé jsou hektičtí a nervózní, jezdíme nakupovat do bavorského Weidenu a tam se mohu dokonale vykecat se všemi prodavačkami v obchodech. Teď naposled v předvánočním shonu jsem najednou stanul zase uprostřed pohody v nákupním centru Weidenu a kupoval jsem i to co vůbec nepotřebujeme a byl šťastnej jak blecha, zatímco tady v Praze mě do krámu nedostanete.

 4. tak tak… Ještě bych přidala posedět si aspoň chvilku zachumlaná v teplém svetru, prohlížet si hezký časopis a nic nemuset 🙂

 5. Me udela stastnou chvilka klidu u dobre kavicky. A taky kdyz si prectu casopis, na ktery nemam pres den cas. A kdyz jdu sama do obchodu a neco pekneho si koupim ;). Driv to byly bezne veci, ted s miminem nedosazitelne sny :))

 6. Začala jsem si na základě Vašeho blogu psát co mě dělá šťastnou, pak jsem na to zapomněla a teď jsem se do toho znovu pustila… a taky jsem si půjčila tu knihu od Gretchen Rubinové. Je opravdu pěkná. Takže, co jsem vymyslela, že dělá radost mě?
  – Vyrazit do prvního sněhu v sukni a kozačkách. Připadat si krásná a pěkně vonět.
  – Koupit si pár krásných knih místo jejich půjčování a kopírování.
  – Dostat romantickej pohled od kamarádky z Francie.
  – Po sprše si natřít tělo příjemně voňavým krémem.
  – Sníh.
  – Nakoupené pořadače, díky kterým budu mít v papírech pořádek.
  – Splacené dluhy.
  – Déšť, do kterého se všichni mračí, a mně připadá skvělý.
  – Vyrazit na zajímavou akci plnou tvořivých lidí.
  – Vymyslet nový zajímavý projekt, do kterého se pustím. Naplánovat/vyzkoušet něco nového.
  – Zamilovat se a zažívat pocit, že lítám.
  – Navštívit čajovnu a užít si to tam.
  – Vyluštit celou křížovku.
  – Pomazlit se s kočkou.
  – Vyprávět si vtipy, nebo si je číst na http://www.lamer.cz a pak si o nich povídat s přáteli ajťáky.
  – Podívat se na díl svého oblíbeného seriálu.
  – Na příšerném obědě v jídelně si uvědomit, že vlastně umím dobře vařit.
  – Mít pro sebe celé kupé ve vlaku.
  – Konečně si pořídit anglický slovník.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s