Máte sklon k hromadění nepořádku? Otestujte se.

Já tedy bezpochyby ano a nemusím si dělat test, abych si to ověřila. A stejně tak si nemusím nijak zvlášť ověřovat fakt, že kupy neužitečných starých krámů v mém bytě mě nenápadně, ale trvale okrádají o energii, štěstí a dobrou náladu. Pokaždé, když se přiměju některý z nich vyhodit, totiž zničehonic pocítím obrovskou úlevu a pohled na prázdné místo po vyhozeném předmětu je pro mě doslova povznášející.

Proč tedy staré krámy nevyhodím všechny najednou? No přece proto, že si pokaždé řeknu jeden z následujících argumentů. Jak často si je říkáte vy? (Bordelářský test jsem objevila na blogu Happiness Project od Gretchen Rubin. K jejím výmluvám doplňuji pár vlastních).

 • Někdy se to může hodit.

 • Je to tak užitečné, že určitě časem přijdu na to, jak to využít.

 • Je to hrozně užitečné – jenom se musím konečně naučit s tím zacházet.

 • Tohle by se dalo někomu dát jako dárek. Jenom momentálně nevím komu.

 • Tohle jsem dostal(a) jako dárek, tak to přece nemůžu vyhodit. To nemůžu tetičce (tchýni, kamarádce…) udělat.

 • Jednou to bude sběratelský kousek!

 • Jako dítě jsem po tom toužil(a), a nemohl(a) jsem to mít, tak to teď přece nevyhodím.

 • Děti by mi jednou mohly vyčítat, že jsem jim to neschoval(a).

 • Přehrabování ve starých věcech ve mně pokaždé vzbudí spoustu emocí. Nedokážu pak vyhodit vůbec nic.

 • Mám to už tak dlouho, tak to teď přece nevyhodím.

 • Na tohle jsem zapomněl(a)! Bylo to na dně skříně/v garáži/pod postelí tak dlouho, že jsem zapomněl(a), že to vůbec mám.

 • Určitě to má velkou cenu. Musím se na to zeptat někoho, kdo tomu rozumí.

 • Jednou by mi třeba bylo líto, že jsem to vyhodil(a).   

9 comments

 1. Kdyby vycházel časopis Nepraktická žena, budu jeho doživotní odběratelkou. Jediné, co ale nedělám, je hromadění. Mám ráda staré věci, některé i sbírám a nemusí mít vyloženě historickou hodnotu, spíš emoční. Ale nepotřebných věcí se umím rychle zbavovat. Vyhazuju minimálně – spíš rozdávám. Třeba v jednom centru pro týrané ženy musí chodit minimálně půlka domu v mém oblečení (pokud ovšem mají moji velikááánskou velikost). Na běžný úklid praktická nejsem, ale hodně věcí pohromadě mě rozčiluje. Asi jsem navíc tak trochu i autista.

  1. U nás ještě větší expert na to hromadění je můj muž. Vystudoval archivnictví, takže to má nějak celkově v DNA, asi. Nejenže je pro něj hrozně těžké se čehokoliv zbavit, ale navíc stále domů přináší nové STARÉ věci, které nachází třeba u popelnic. Naposledy třeba několik čísel časopisu Květy ze 70. let.

 2. Tuhle vlastnost lpění na starých krámech má snad každý člověk. My jsme s ženou objevili způsob řešení, protože jsem zjistili, že ona s klidem vyhodí věci, které bych já nikdy nevyhodil a já zase naopak s klidem vyhazuji věci, na kterých lpí ona. Takže si jednou za čas uděláme vyhazovací den, vybereme si jednu přeplněnou zásuvku a střídavě každý něco navrhne k vyhození a to se musí opravdu vyhodit. Jedině když ten druhý to nechce dovolit za žádnou cenu, musí zato vyhodit něco jiného. Takže nakonec se přece podaří celou řadu, aspoň 50% věcí, zlikvidovat…

 3. Mám sto chutí přeposlat tohle mamince, abych došla k poznání, ke kterému ji já už několikátým rokem marně nabádám. A to – hromadění = pomalá zkáza.
  Aneb o vedení domácnosti se dá poučovat vzájemně a i ta méně zkušená může mít někdy pravdu, což ale ta zkušenější jen těžko připustí.. 🙂

 4. Já jsem zapřísáhlý minimalista a dostávám se už i do extrémů (vyhazování nábytku, jež je už prázdný). Je to osvěžující a celkem i duchovní proces 🙂

  Např. největší problém je počítač – ten z pokoje asi nikdy nedostanu, ale třeba se k tomu někdy dopracuju. Ale co bych potom dělal se vším tím nově nabytým volným časem??

 5. Lucie je můj člověk! Nevyhazovat, darovat.
  Největší bolest pro mě byly mé staré hračky, mám vždycky pocit, že mají tak trochu duši a nezaslouží si to…takže jsem je rozdala (rozposílala) rodinám ve finanční nouzi (přes inzeráty na mimibazaru).

  A pro všechny ostatní, co by rádi někomu darovali místo vyhození do kontejneru: stránky http://www.nevyhazujto.cz. Tady si dáte inzerát, že nabízíte to a to, a zájemce si pro to dojede. Když si dáte trošku práci s pěknou fotkou a dostatečným popisem, najde se většinou zájemce dost rychle:)

 6. Tak to já jsem nejvíc postižená. Začínám hromadit a mám perfektní důvody:
  1.staré knihy- jsou mi zdrojem informací, na jaké už jen tak nenarazím. Třeba cestopisy s fotografiemi už víckrát nevyjdou a ty fotky zachycují, co už neexistuje. Nebo knihy, vydané v 60.letech- třeba cestopisy našich jezuitů a další, vydány jednou jen a víckrát ne.
  2.staré časopisy, staré věci denní potřeby a látky -uplatňuji v práci se vzpomínkami starých lidí
  3.novější látky, oblečení- některé materiály jsou dnes drahé, šíleně okradené, část věcí se dá využít a přešít, být zdrojem materiálu – už jsem dělala i hmatové pomůcky pro těžce nemocné a taky snad někdy budu bába (ono je dobré mít schované 100% bavlněné věci, kdyby nějaké mimčo bylo alergik) – vím, co to obnáší. A seženete dnes takovou látku? Ani náhodou!
  4.hračky, učebnice, ba i rezavé krámy – nejdřív hromadím, potom využívám. Škoda, že mám odložený důchod, s chutí bych nejen hledala, ale i vytvářela…
  No a jednou mne ze stresu klepne a budu mít po šiššinkách.
  A abyste věděli, zatraceně lituju všeho, co naši vyházeli, třeba do sběru. jednou jsem odvezla svoje miminčí oblečení. Na panenku mi ho nedali, protože to byla škoda – ale do sběru šlo bez milosti. A za dva roky jsem ho potřebovala do školy a prosili jsme kde koho s miminem v okolí… Protože se to „bez milosti“ stalo opakovaně, ztratila jsem spoustu věcí, po kterých bych dneska hrábla. Včetně vzpomínek a památek na milované lidi…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s