Okamžik euforie: konečně zjistit, jak se jmenuje ta písnička

Když se mi podaří náhodně odhalit název nebo interpreta písničky, kterou znám z dávné minulosti, ale jen jako neidentifikovatelný popěvek z rádia, z maturitního plesu nebo z diskotéky na pionýrském táboře, mám pocit, jako bych dostala nečekaný dárek. Jako by se mi najednou podařilo vylovit ztracený kus své paměti, který si teď můžu stáhnout z internetu, uložit ho do iPodu a znovu a znovu si ho pouštět, kdykoli budu mít chuť.

Úplně nejradši ale mám, když mě tyhle zapomenuté písničky přepadnou nečekaně – třeba v rádiu během cesty autem nebo když se ploužím mezi regály v Albertu. Jako bych zničehonic otevřela emocionální konzervu, na jejímž obsahu se během let vůbec nic nezměnilo.

Nedávno jsem četla o zkušenostech pečovatelky z domova důchodců, která se stará o staré lidi s pokročilou demencí. Mnozí z nich nepoznávají svoje příbuzné – ale když uslyší písničku, kterou znali v mládí, dokážou si vybavit celé sloky.

Pokud byste to asi tak za čtyřicet let chtěli vyzkoušet na mně, pusťte mi třeba tuhle.

6 comments

  1. Mně by zas zajímalo nakolik má hudba co dělat s naší „osobností/charakterem“. V kontextu teorie „jaké vlastnosti nemáme, ty nás přitahují“ pokud např. z mé vlastní zkušenosti, nejsem příliš sebevědomý, budu poslouchat až přehnaně sebevědomé interprety – hip-hop, rap, či co se týče filmu – budu sledovat samurajské filmy s nekonečně statečnými hrdiny, atd. Co si o tom myslíte? 🙂

  2. Proto mě mrzí, že všechna rádia hrají pořád ty samé profláknuté a vyzkoušené kusy. Šance, že tam potkám své oblíbence je blízká nule. Ještě že existuje internet. Stejně je zajímavé, že nejsilnější hudební vjemy se datují k pubertě, pak už spousta věcí jakoby okorává a ztrácí grády. V poslední době jsem vděčná, za každou píseň, která mě donutí přestat ťukat do klávesnice. Naposledy Luz Casal.

  3. Ahoj chtěla sem se zeptat jestli nevíte jak se jmenuje písnička z filmu Beethoven 2 zrovna když se ta Rájs zamiluje do toho kluka tak jak jde domu a u toho hraje ta písnička! Nevíte jak se ta píseň jmnenuje? Díky Verča

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s