Dobrá zpráva: to trapné tričko není tak viditelné, jak si myslíme

Také máte dojem, že když někam vstoupíte, bliká nad vámi velká červená šipka, která upozorňuje na všechno, co vás znejisťuje, o čem pochybujete, co se vám na sobě nelíbí? V mém případě se obvykle jedná o: oko na punčoše, mizernou angličtinu, neidentifikovatelnou věc, která se mi cestou přilepila na botu (v duchu doufám, že je to jenom hlína, ale netroufám si to ověřovat), dětské pitíčko vytékající do tašky nebo rozjíždějící se zip u džínů.

Proto mi udělala velkou radost pár let stará studie z Cornell University, na kterou jsem včera narazila. Její účastníci, vysokoškolští studenti, dostali za úkol vstoupit do učebny plné lidí oblečení v tričku s obrázkem Barryho Manilowa, obstarožního zpěváka, kterého v 70. letech proslavily hity jako Copacabana. (Na vysvětlenou: je to zhruba stejný trapas, jako byste mezi české vysokoškoláky přišli v tričku s Helenou Vondráčkovou.)

Nositelé „trapného trička“ měli vzápětí odhadnout, kolik lidí si jeho potupného motivu povšimlo. Většina z nich se samozřejmě utápěla v pocitu, že na ně zírají úplně všichni, a odhadovali, že Barryho Manilowa na tričku zaznamenalo asi 50% přítomných. Realita ale byla úplně jiná: trička si všiml sotva jeden člověk z deseti.

Ti zbylí zřejmě měli až moc práce se svými oky na punčoše, rozjíždějícím se zipem u džínů nebo neidentifikovatelnou věcí, která se jim cestou přilepila na botu.

7 comments

  1. to jsem teď o něco šťastnější…ale ověřovat tu studii nehodlám, protože, kdybych si to tričko na sebe vzala JÁ, všimnou si toho URČITĚ VŠICHNI!

  2. Profesor Praško, který se věnuje sociální fóbii, chodil se svými pacienty trénovat odolnost do supermarketů. Vzali si starší kalhoty, pořádně se před cestou napili a pak se během nákupu mezi spoustou regálů a lidí jednoduše počůrali. A možná se budete divit, ale většinou si toho vůbec nikdo nevšiml. Ostatně si to můžete vyzkoušet sami:) Má to opravdu terapeutické účinky.

  3. dobrý pokus a nápad, určitě někdy využiju 🙂 „trapná“ trička mám ráda. pěkný postřeh; lidé se moc zaobírají sami sebou a dneska už moc věcí nepřekvapí. ale manilowa srovnávat s vondráčkovou? zpěváka Mandy? no tak no tak 🙂 je to frajer a starý budeme všichni.

  4. To je velice příhodný článek pro dnešní den, kdy jsem zjistila, že učím skupinu asi dvaceti žáků v takovém košiloidním triku, které je ale naruby. Naštěstí pokud si toho někdo všiml, tak to nedal znát.

  5. To je zajímavé. Někteří lidé záměrně nosí trička s něčím provokativním, aby byli středem pozornosti. A on si jich vlastně téměř nikdo nevšímá.

  6. Hmm, zajímavé, já třeba na lidi zírám, občas se jim i směju, když vypadají blbě (dle mého poměrně konzervativního vkusu).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s