Být hodný není tak nudné, jak to vypadá na první pohled

Když jsem na gymplu poprvé četla Nebezpečné známosti, obdivovala jsem manipulátorskou genialitu markýzy de Merteuil. Hltala jsem její dopisy a chtěla jsem být přesně jako ona: dokonale se ovládající všehoschopná žena, která lidi kolem sebe vodí jako figurky v Člověče nezlob se a vždycky dostane přesně to, co chce. Naopak dopisy hodné a zbožné presidentové de Tourvel (to je ta zoufalkyně, která nakonec podlehne vikomtovi de Valmont) jsem přeskakovala: zdály se mi k uzoufání nudné, plné moralizujícících frází a plků o lásce.

Když jsem se ke knize nedávno vrátila, zjistila jsem, že jsem se tak úplně nespletla: markýza de Merteuil opravdu je velmi zábavná a dopisy presidentové de Tourvel skutečně jsou nudné a plné klišé.

Spoustu let mi ale trvalo, než jsem přišla na to, že ve skutečném životě je to trochu jinak. Opravdu hodní, dobří, vlídní, přátelští a laskaví lidé prostě nejsou nikdy nudní, protože je příjemné s nimi být.

„Hodnost“ je nicméně vlastnost trochu nedoceněná. Toužíme být sebevědomí, energičtí, společenští, brilantní, sexy, vtipní, okouzlující, charismatičtí… Být hodný se zdá tak snadné. Možná proto je to meta, o kterou málokdo usiluje. „Hodný“ může být kdokoli. I ten chlápek, co doplňuje regály v Albertu. I vaše sedmdesátiletá sousedka, která chová třináct koček a u ní doma to smrdí. Kdo chce být „hodný“, může začít už ode dneška (ale patrně záhy zjistí, že je to náročnější, než se zdá).

Mimochodem – zatímco hodní lidé skutečně existují, s geniálním zábavným padouchem formátu markýzy de Merteuil jsem se ve skutečném životě ještě nesetkala.

8 comments

  1. Snažil se být hodný. Na tu první, na tu druhou, i na všechny ostatní. Vždycky mu to přišlo jako jediný správný způsob, ale vždycky na to doplatil. Tak se z něho stal cynický zábavný padouch a je v pohodě.

    True story.

    1. 🙂 Tak já netvrdím, že být „hodný“ se vždycky vyplácí. Spíš jsem chtěla říct, že je to vlastnost, která je atraktivní, i když její nositelé to tak vždycky nevnímají.

      Mimochodem, opravdu zábavných cynických padouchů ze svého okolí moc neznám. Znám ale dost chlapíků, kteří si to o sobě myslí 🙂 🙂

  2. Být hodný je navíc, k tomu co zde krásně vylíčila Barbi, trochu nejasný pojem. Hodný může být člověk do určité míry slabomyslný, nebo takzvaný „dobrák“ čili hlupák, nebo laskavý farář, ale já mám na mysli člověka, který dovede nezištně pomoci a hlavně představuje kamaráda do nepohody, prostě v pravém slova smyslu přítele na nějž je spoleh…

  3. Kdesi jsem si přečetla: Pravda a síla má být v srdci. Navenek projevujme něhu a měkkost. A takhle právě „hodnost“ chápu já.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s