„Vědomí, že brzy umřu, je nejdůležitější věc, která mi pomáhá dělat velká životní rozhodnutí.“

„Když mi bylo sedmnáct, četl jsem někde něco v tom smyslu, že ,žijete-li každý den, jako by to měl být váš poslední, pak skoro určitě žijete správně‘. Udělalo to na mě velký dojem a od té doby, po následujících 33 let, jsem se každé ráno podíval do zrcadla a ptal se sám sebe: ,Kdyby tohle byl poslední den mého života, chtěl bych dělat právě to, co se dnes chystám dělat?‘ A když jsem si příliš mnoho dnů po sobě odpověděl ,ne‘, věděl jsem, že potřebuju něco změnit.

Vědomí, že brzy umřu, je nejdůležitější věc, která mě kdy v životě potkala a která mi pomáhá dělat velká životní rozhodnutí. Protože téměř všechno – všechna očekávání vašeho okolí, pýcha, strach ze ztrapnění nebo ze selhání – tyhle věci tváří v tvář smrti vyblednou a zůstane jen to, co je opravdu důležité. Pamatovat na to, že umřete, je nejlepší způsob, jak nepropadnout iluzi, že máte co ztratit. Už jste nazí. Takže není důvod, proč nejít za svým srdcem.

Steve Jobs ve své slavné řeči na Stanfordu v roce 2005

4 comments

  1. Něco o tom, co Steve tehdy řekl najdete mj. zde: http://blog.peoplecomm.cz/clanek/delejte-pouze-to-co-milujete

    Osobně mně pohled tohoto člověka na svět a jeho názory ovlivňují, a to i přesto, že nejsem Apple user… Jeho velikost nebyla v tom, co uměl, ale v tom, jaký byl člověk… A co více může někdo ve svém životě dokázat, než změnit život jiných lidí (v tom dobrém slova smyslu)…

    Ať je nyní kdekoli, přeji mu z celého srdce „odpočívej v pokoji“…

  2. Americký film „Navigating the Heart“ (Jít za hlasem svého srdce) je krásné, romantické drama s Jaclyn Smith a Tim Mathesonem. To se dá vidět vícekrát…

  3. „Vědomí, že brzy umřu, je nejdůležitější věc, která mi pomáhá dělat velká životní rozhodnutí.“ Co jsou to velká životní rozhodnutí ? Spáchat sebevraždu ? Postavit si hrad z lega ? Dát dítě na střední ? Prodat milión a jednu akcii (a s nimi i kupu pracovních míst) ? Má to znamenat, že kdyby jsme umírali (jako že asi jo) a život od nás utíkal pryč, nemáme se ptát svého svědomí, jestli to co děláme děláme dobře ? Něco jako : „na otázky, zda je to dobře není čas ?“ Pokud je to tak, pak mi ta myšlenka přijde jako jeden z možných námětů o katastrofách lidského nitra a lidksé civilizace ze světů Jamese Grahama Ballarda – je to moudro, jehož dosah a hloubka mrazí uvnitř srdce a duše.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s