Je možné zamilovat si nějaké místo jen proto, že jste tudy šli pětsetkrát?

Nedávno jsem projížděla přes jednu frekventovanou křižovatku v Libni. Je to dost nehostinné místo: po silnici se tam auta ženou velkou rychlostí na Prosek a dál, po železničním mostě drnčí vlaky a uprostřed toho všeho stojí chátrající ostrůvek domů, přeplněných popelnic, zaprášených stromů a oprýskaných prolézaček.

Tam jsme před pár lety několik měsíců bydleli.

Bylo to období, které bych rozhodně nechtěla vrátit: celá naše rodina se dvěma malými dětmi a velkým rotvajlerem se tísnila v jedna plus jedna, přeplněném nábytkem, veškerým naším majetkem a negativními emocemi. Naši libeňští sousedi nám připadali jako divní lidé, se kterými není radno se dávat do řeči, ale je dost možné, že my jsme jim připadali taky tak. Dusili jsme se ve vlastní šťávě.

Byla jsem šťastná, když jsme se odstěhovali.

A přece, když jsem tamtudy nedávno projížděla, mě přepadl takový divný pocit. Je možné, že se mi po tomhle období mého života zastesklo? Je možné zamilovat si nějaké výjimečně ohavné místo jenom proto, že kolem něj chodíte dvakrát denně? Tu křižovatku jsem přecházela možná pětsetkrát. Ať se mi tehdy dařilo jakkoli špatně, odehrál se u ní kus mého života.

Nostalgie je hodně zvláštní věc. Způsobí, že se vám může stýskat po věcech z minulosti, které jste ve chvíli, kdy se odehrávaly, považovali za obyčejné, nudné nebo nesnesitelné. Vůně, uchovaná ve starém kabátu někde vzadu ve skříni, vás může ve vteřině hodit o deset let zpátky a způsobit, že sedíte v předsíni na podlaze a minuty zíráte do prázdna.

Nicméně, psychologové tvrdí, že díky nostalgii jsme šťastnější.

A navíc: dává nám záruku, že ať se nám v této chvíli děje cokoli, jednou se nám po tom bude skoro určitě stýskat.  

6 comments

  1. Ano, nostalgie je zvláštní věc. Člověk si rád vzpomíná nejen na krásné chvilky, ale i na ty nepříjemné a někdy i trapné a jak jsem sám na sobě zjistil, zavzpomínám si i na válku a dokonce i na komunistické temno. Ale překvapila jste mě, Barbi, jak jste žili chudě. Já jsem si Vás zařadil mezi luxusní paničky, které nikdy nepocítily nedostatek peněz a přepychu. Holt, chtělo by to tu delší debatu u kávy…

  2. Někde jsem četl, že náš mozek zapomíná špatné věci s mnohem větší důsledností, než ty dobré. Když jsem dospíval, tak jsme bydleli v malém bytě na sídlišti a se sestrou jsme sdíleli pokojíček velikosti dvou postelí a stolu, který nedával mnoho prostoru pro dvě dospívající osoby. Když projíždím jednou za několik let okolo, tak se cítím tak nějak sladko smutně. Jsem rád, že tam už nebydlím, ale mám na to místo spoustu pěkných vzpomínek. V současné době se stěhuji z bytu, který nemám rád, ale tak nějak vím, že — podobně jako v případě paneláku — mi bude chybět. Ne, nechtěl bych se vrátit, ale mám vzpomínky a určitou nostalgii a k těm se vracet určitě budu.

  3. Mne nostalgie nechytá vůči místům, která jsou dostupná. Představuji si, že se třeba můžu nechat najmout na brigádu na odečítání vodoměru a do svého starého bytu se podívat, ale nikdy to neudělám, protože v momentě, kdy to má nějaký nový vlastník a začne si to předělávat k obrazu svému, až se to léty změní k nepoznání – to nechci vidět. Zato mne to bere v místech, která už nikdy nikdo nevrátí. Třeba zbořené vesnice kvůli výstavbě přehrady. Klenba listí nad zatopenou cestou, oka na uvazování vorů, studánka s pulci a první statek u cesty se zdí plnou netřesků a kejhajícími husami. Mučím tím vyprávěním pravidelně všechny nové návštěvy a v duchu to procházím znova a znova 🙂 a rok od roku je tráva voňavější, slunce jasnější, med sladší…však to znáte 🙂

  4. Zatím se mi po ničem z minulosti nezastesklo. Nostalgicky nevzpomínám na nic. Jediné o co bych stála, by bylo setkání – aspoň jednou do roka -s lidmi, které jsem měla ráda a které už nikdy neuvidím. Teď čerstvě mou kamarádku

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s