„Neučíš se pro známky, učíš se pro sebe.“

Taky jste tuhle větu ve škole tak nesnášeli? Samozřejmě, že jsem se učila pro známky! Protože představa, že například slovní úlohy na příkon elektromotoru bych měla počítat pro sebe, se mi jevila naprosto absurdní.

Dnes mi ale vědomí, že to „dělám pro sebe“, pomáhá čelit spoustě situací, které by mě jinak naplnily hořkým, ošizeným pocitem nespravedlnosti. Tak například letos na narozeninách mé dcery. Pustila jsem se do komplikované přípravy slavnostního mrkvového dortu, který úžasně vypadá a taky úžasně chutná – ovšem Betynka a její devítiletí spolužáci s daleko větším nadšením kvitovali krabici lentilek, pytlík „bejkrolsek“ a mísu chipsů. Nevadilo mi to. Věděla jsem, že ten dort jsem dělala pro sebe, kvůli svojí představě, jak by narozeninová oslava měla vypadat. A já jsem byla s výsledkem naprosto spokojená, i když zhruba čtyřicet procent dortu skončilo rozdrobeno v našich postelích a zadupáno do koberce.

Když něco dělám pro sebe, nevadí mi, že to dlouho trvá, že to dá moc práce a že si výsledku třeba nikdo ani nevšimne. Stačí, že o tom vím já.

*

Trocha nepokryté sebepropagace: každé úterý najdete Šťastný blog na stránkách Psychologie.cz

14 comments

    1. Mrkve na obrázku jsou z marcipánu. Ale! Strouhaná mrkev skutečně je součástí těsta toho dortu. A je to výborné. A vůbec ne nějak přehnaně „zdravé“.

  1. Pokud je zmiňovaným dortem ten na přiložené fotografii, tak před Vámi, Báro, smekám 🙂 Dovedu si představit tu mnohahodinovou piplačku a následnou radost po dokončení. Je fakt parádní! 🙂
    Kdysi jsme takhle s tátou pekli golfové hřiště z perníku a během „sázení trávy“ jsem nebyla daleko od toho s tím seknout do koše 🙂 Kamila

  2. tak to jste dobrá, že to neřešíte. Mně by to asi mrzelo, když by si nikdo nevšimnul výsledku, či když by dort nechutnal. Mně se něco podobného stalo s buchtou, která dala moc práce, ale lidé si víc pochutnávali na pomazánce, která byla primitivní a ne pracná. Tak to mě mrzelo a buchtu jsem pak jedla týden ještě sama:) Když člověk hodně očekává, tak věci bývají jinak:)

  3. Mrkvový dort mám vůbec ze všech dortů nejraději, ovšem bez těch ozdobných marcipánových mrkviček, ale s čokoládovou náplní a šlehačkou, mám na něj dokonce perfektní recept, pokud je zájem pošlu e-mailem…

  4. Mrkvový dort je ten nejlepší, ale teda marcipánové mrkvičky jsem k němu nikdy nevytvářela, ač je třeba uznat, že celkový dojem je luxusní!!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s