Proměňte závist v inspiraci

Možná největší obrat v mém životě způsobila reportáž o dětské lední revue. Četla jsem ji v časopise Pionýr, když mi bylo asi deset. Hrozně jsem těm dětem tehdy záviděla, že vystupují v krásných kostýmech a jezdí autobusem od města k městu. V našem městě ale žádná lední revue nebyla a jediné, co se jí trochu podobalo, byl divadelní kroužek. S vidinou barevných kostýmů a celorepublikových turné jsem se do něj přihlásila… a zůstala jsem až do maturity. Některé věci, které jsem se v něm naučila, jsou mi užitečné doteď.

Jasně, závist je špatná. Ale když se důkladněji podívám na to, komu a co závidím, pomáhá mi to jasněji vidět, co bych ve svém životě chtěla změnit. Kde bych mohla být. Co bych mohla dělat jinak.Zjistila jsem totiž, že skoro vůbec nezávidím lidem, kteří mají od narození nějaké výhody. Lidem, kteří jsou neuvěřitelně krásní nebo pohádkově bohatí, protože se jim to prostě tak přihodilo. Naopak vždycky závidím těm, kteří něčeho dosáhli vlastním přičiněním (protože díky nim vidím, že to není nijak nedosažitelné).

Závidím třeba…

…svojí kamarádce Kamile, která má doma spoustu kuchařských knih a vaří své rodině skvělá komplikovaná jídla

…svojí kamarádce Lucii, která umí jakýkoli prostor proměnit v útulný příbytek.

…lidem, kteří se pustili do něčeho riskantního, co nemohlo dopadnout dobře, a dopadlo to dobře.

…lidem, kteří byli tlustí a zhubli.

…lidem, kteří mají doma velký jídelní stůl a zvou k sobě na večeře spoustu přátel

…lidem, kteří vyzvedávají své děti ze školky už v půl čtvrté.

…lidem, kteří dokážou odolat pokušení koupit si tři levná trička, takže si potom koupí jedno opravdu krásné

…lidem, kteří nekoukají na televizi. 

 

25 comments

 1. Nedavno jsem si sepsala seznam konkretnich lidi, kterym zavidim a stve me to, s dlouhym a ufnukanym popisem toho proc si myslim, ze jsou tak skveli a co bych chtela taky…a hned vedle navrh reseni – co muzu udelat ja, abych to taky mela. a nebylo ani tak tezky zacit, takze ano, souhlasim jednoznacne!

 2. Aj mňa závisť poháňa vpred a inšpiruje ma 🙂 Občas ma to dokáže naozaj nakopnúť, hlavne keď som lenivá :).A z tvojho zoznamu sa zhodujem s ľuďmi ktorí schudli,ktorí nepozerajú televíziu a tými čo spravili niečo riskantné….
  Ps: Opäť skvelý článok 🙂

 3. Podobne – vravím, že závidím, ale prajne. A keď som bola malá a čítala o niekom významnom, kto ma inšpiroval, alebo mal nejaké zaujímavé povolanie, tak som bola zvedavá na to, ako sa tam dostal, čo preto urobil, do akej chodil školy. A vobec nikdy som nebola presvedčená, že by zaujívamé alebo závideniahodné veci boli podmienené tým, že ten, kto ich má, mal nejakú výhodu. Myslím, že kto kto za všetkým hľadá tú výhodu a nevidí za tým tú prácu alebo postup, závidí tak nejako naozaj, neinšpiratívne.

 4. Opět velká pravda, proto si myslím, že mají smysl i servery typy Facebook, protože úspěch jiných nás mnohdy může motivovat k úspěchu vlastnímu.

 5. Tak to moc děkuju za pochvalu! A nemysli si, já taky závidím – ovšem stejně přejícně jako ty. Momentálně (dnes) kolegyni Ireně Obermannové, že dokázala vydat pravdivou knihu o lásce, ačkoli věděla, že na ni média budou pořádat hon!

 6. To já zas závidím lidem, kteří mají malý stůl a stejně k sobě zvou kamarády na večeři. Zítra se o to jdu zase jednou sama pokusit.

 7. Báro, chtěla jsem říct – před nějakou dobou jste napsala o vnitřním padouchovi. Sepsala jsem si, co dělá můj „vnitřní padouch“ a začala to podvědomě z části dělat. A je to hrozně fajn, takže díky za inspiraci. 🙂 Tento článek je podobný, motivuje k tomu, aby si čtenář našel „vzory“ a snažil se jim přiblížit.

  PS: Ne že bych toho padoucha kopírovala doslova. Je to jako s módou – na catwalku přehnaný model, v ready-to-wear kolekci se pak použije jen jeden dva prvky. Realizuju spíše padouchovské akcenty. A je to fajn. 🙂

  1. To jsem ráda, že Vás to inspirovalo. Myslím, že inspirovat se „vnitřním padouchem“ každodenně, ale umírněně, je určitě lepší, než mu jednou za půl roku totálně podlehnout!

 8. Zrovna ten poslední bod jde velmi jednoduše – nepořizovat si / odstranit z bytu televizi – vlastní zkušenost (to první). Pokud má člověk internet, tak mu chybí televize tak jednou dvakrát za rok. Dokonce ani kvůli dětem není televize potřeba, pro občasné pohádky stačí YouTube.

  1. To máte naprostou pravdu, problém je v tom, že jedna věc je obdivovat lidi (závidět lidem), kteří to takhle mají, a druhá věc je tomu opravdu přizpůsobit svůj vlastní život.
   Kdybych si myslela, že to je jednoduché, nebudu závidět lidem, kteří to tak mají, prostě to udělám…

 9. Objevil sem náhodou Váš blog a proběhnul sem všechny příspěvky a moc se mi líbí – máte vhled, dokážete pojmenovat věci a pocity, pro které bych marně hledal slova. Přeju Vám, aby jste nepřestala psát a sobě, abych tehle blog nezapoměl navštívit alespoň jednou týdně.
  Mějte se hezky

  1. Děkuju, Mirku, od Vás mě to obzvlášť těší. Jste můj skoro první čtenář, nebo jeden z prvních, a vážím si toho, že se pořád vracíte.

 10. A ještě k Vámi nadhozenému tématu: Jednou na Pankráci najednou zastavilo auto s německou poznávací značkou u chodníku, kde jsem právě kráčel, vykoukl pán a zeptal se mě, jestli rozumím německy. Když jsem řekl, že ano, viděl jsem, jak se zaradoval a i mně to udělalo dobře. Pak se mi svěřil, že má problém, protože neví, co je to za zkratku bé er, en, o? A ukazoval na dopravní šipku. Nemohl jsem zadržet smích, bylo to BRNO, tak jsem mu vysvětlil, že to není zkratka, ale hlavní město Moravy…

 11. Barboro, chodím sem asi měsíc a už jsem to u Vás celé přečetla, gratuluji k skvělému blogu, hodně mě inspiruje a pomáhá. Tento článek trefil hřebíček na hlavičku. Díky za to. Mám to podobně, naštěstí po počáteční vlně „zdravé závisti“ hledám cestičky, jak toho dosáhnout taky. Už mě to posunulo v životě hodně daleko. Doporučuju to všem.

 12. Tak mi závidíte v nekoukání do televize, ale místo toho ten čas zase strávím zde a koukám na Vaše články 😀 Takže to vyjde možná na stejno.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s