Někteří lidé jsou si vším naprosto jistí. Závidím jim to? Vlastně ani ne.

Pokaždé zažívám pocit osvobození, když jdu do kina, a poté, co film skončí, si o něm nemusím nic myslet. Jsem ráda, když na otázku, jak se mi to líbilo, můžu odpovědět: „Ještě nevím.“
Abych to vysvětlila: deset let jsem se živila psaním o filmech. Nejpozději při závěrečných titulcích bylo potřeba mít hotový názor, se kterým člověk pospíchal do redakce, aby ho vzápětí zformuloval a vychrlil na monitor počítače. Líbilo, nelíbilo. Je to bomba, je to propadák. Jedna hvězdička, pět hvězdiček.
Pořád miluju filmy, ale čím dál tím víc nerada si o nich „něco myslím“. Stejně jako o mnoha jiných věcech. Nemám vyhraněný názor na kácení na Šumavě, na výchovu dětí, na ministra Kalouska, na růst kriminality ve Šluknovském výběžku ani na správnou přípravu svíčkové. Vím, že je spousta argumentů pro stanovisko A, ale nemůžu nevidět stejně pádné argumenty pro B.
Znám ovšem mnoho lidí, kteří jsou si svými postoji velmi jistí. Svým způsobem jim to závidím. S vyhraněným názorem člověk působí jaksi více kompetentně. (Nehledě k tomu, že můj muž by si určitě oddechl, kdybych v naší vzájemné komunikaci méně používala větu „já nevím“.)
S překvapením jsem ale zjistila, že podle jedné studie provedené ve Stanfordu působí lidé důvěryhodněji, pokud o svých názorech aspoň trochu pochybují. Výzkumníci dali dvěma skupinám lidí přečíst dvě odlišné recenze na tutéž restauraci. Obě byly pozitivní, jedna však byla sepsána velmi sebejistě, zatímco ta druhá s určitými pochybami. Ukázalo se, že ti kteří četli pochybující recenzi, byli za jídlo v oné restauraci ochotni zaplatit o 56% víc.

7 comments

  1. Vy jste prostě boží. Neustále mi dokazujete, že nejsem vadná. Z Vašich článků mi totiž plyne, že je na světě aspoň někdo, kdo má stejné pocity, jako já 🙂

  2. Tak tohle je, Barbi, opravdu geniální úvaha! Svět kolem nás je plný lidí, kteří vědi všechno a to definitivně. Jsou ochotni se za svou pravdu rvát, což vidíme i na politicích v parlamentu i ve vládě. Já, když se nad tím občas zamyslím, tak mám pocit, že mají určitou pravdu obě strany, z čehož plyne, že bych byl zřejmě špatným politikem.
    Naproti tomu mám určité jistoty, ale ty jsou vždy imaginární, takové nepolapitelné, takže mají význam jenom a jenom pro mne. Jako příklad mohu uvést: Já mám 100%-ní jistotu, že jste sympatická a inteligentní žena…

  3. Byla byste tak hodná s přiložila odkaz na tu studii ze Stanfordu? Moc by mě zajímala. Jinak dodávám, že mě nesmírně bavíte a každý den se na vás těším.

  4. Ach, ale sa mi ulavilo… Vzdy som mala zly pocit, ze na nieco nemam nazor a neviem co si o tom mysliet a ani si o tom nic nechcem mysliet, ale mala by som vediet co si o tom myslim… Som rada, ze nie som sama, kto nema na kopec veci nazor 🙂 Ufffff, ten buchot bol kamen co mi spadol zo srdca 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s