Chvála stereotypu

Stereotyp nejspíš nemá moc dobrou pověst. Je považován za něco, co nás spoutává a omezuje. Z čeho je potřeba se vymanit. Osvobodit se z toho.

Dnes, prvního září, kdy se chystám z rozháraných prázdnin vklouznout zpět do každodenní rutiny, přiznávám: stereotypy miluju. Líbí se mi, že dávají mému životu řád. Dokud jsem ještě chodila do školy, nemohla jsem se dočkat, až si do penálu založím nový rozvrh hodin. A teď se pro změnu těším na to, až si do diáře vyznačím všechny milníky všedního týdne. Těším se, že budu každý den vycházet z domova ve stejnou hodinu a že každou středu budu Betynku vyzvedávat z piana. Těším se na psaní úkolů i na páteční cesty přes park.

Těším se i na to, že ze stereotypu tu a tam vybočím. Což by bez stereotypu šlo jen těžko.

8 comments

  1. Taky miluju stereotypy. Některým říkám „rituály“. Zní to noblesněji, ale podstata je stejná. Školní rok mi umožňuje zasednout v půl osmé ráno ke kávě a psaní. To se mi v časech nerituálních většinou nepovede. Těším se na zítřek. Bude rituál!

  2. Nesmí se to přehánět. Já mám svoje rituály rád, ale když se mi v závislosti na práci scukne pracovní týden do pěti naprosto stejných, do blba zkopírovaných obrázků, co se liší jenom datem na monitoru, není o co stát.

  3. Já, na rozdíl od Lucie, velmi rozlišuji stereotyp od rituálu. Ten stereotyp, co mám na mysli je takový milý, přítulný zvyk a třeba i zlozvyk, který patří ke každodennímu životu. Třeba mytí rukou kdykoliv přijdu z venku domů, nebo čtvereček čokolády po obědě, nebo sezení u stolu – já zády k oknu a manželka po pravici. Zatímco rituál je mi většinou nepříjemný, padání na kolena a křížování se při mši, bití se v prsa a modlení růžence, kondolování při pohřbech, přání si šťastné a veselé svátky, posílání pozdravů z dovolené atd. atd…

    1. Myslím, že rituálem myslíte nějakou formální a většinou dost patetickou činnost, která pro vás nemá skutečný obsah. Ale co třeba „rituál“ ranní kávy na balkóně, hm….?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s