Proč dostáváme nejlepší nápady ve sprše?

Na jakémkoli psaní je pro mě nejtěžší první věta. Málokdy mě ovšem napadne tam, kde se samotné psaní odehrává, totiž u psacího stolu. Většinou si mě najde ve chvíli, kdy už jsem svoje tvůrčí úsilí vlastně vzdala. Při sprchování, při čištění zubů nebo těsně předtím, než upadnu do spánku (ano, tedy přesně v těch momentech, kdy je zatraceně těžké si jakýkoli nápad poznamenat).

S překvapením jsem ale zjistila, že přemýšlení ve sprše je fenomén, kterým se psychologové seriózně zabývají už od 60. let. Existuje pro něj dokonce odborný termín: kreativní pauza. Profesor Lajo Székely ji definuje jako „časový interval, který začíná ve chvíli, kdy se člověk přestane vědomě zabývat nevyřešeným probémem, a končí v okamžiku, kdy se řešení problému nečekaně vynoří v jeho vědomí“.

Kreativní pauza ve sprše je prý obzvláště plodná, protože…

…nás tam nic neruší. Jsme tam v izolaci od všech druhů rozptýlení a také od všech podkladů. Místo, abychom se hrabali v papírech, necháme pracovat mozek.

…monotónní činnost osvobozuje mysl.

…crčení vody prý napomáhá soustředění. Je stejně stimulující zvukovou kulisou jako šumění lesa nebo moře.

…změna prostředí může dát myšlenkám nový směr.

(A ano, pánové, tohle všechno patrně platí také na záchodě.)

11 comments

  1. Omlouvám se, trošku s tou technickou stránkou zápasím… mně to tlačítko v nabídce taky „někam zmizelo“ a nevím, kde ho hledat 🙂

 1. Souvisí to s alfa a beta vlnami v mozku. Standardní bdělý stav jsou beta vlny, mozek maká… a když kaká, tak přepne do alfa vln, uvolní se… a v tomhle stavu jsme kreativní a třeba právě ten problém, který nás celý den trápil, se teď zjeví jako naprosto jednoduchý, v hlavě nám při tomto uvolnění sepne ten správný obvod a nad hlavou se nám rozsvítí žárovka v tomto úžasném Aha! momentu 🙂

 2. Je pravda, že šumění sprchy a šumění moře i šumění deště, mají něco příjemně společného, rozlišuje ho vlastně jenom cena a dostupnost. Ve sprše ovšem, mě to šumění inspiruje ke zpěvu, protože tam mám krásný sytý a dunivý hlas. Dokonce se tento můj zlozvyk dostal kdysi do mého kádrového posudku: „Zpívá si v koupelně americké džezárny!“

 3. Největší problém tvořit jsem vždy měla před nějakým sezónním boomem. Vánoce! Prásk! „Vymysli sto superzajímavých adventních věnců, které se budou líbit a nebudou stát majlant“. Podzim. Prásk. Tvůrči krize mě přepadají zásadně na začátku, kdy je kreativita nejvíc potřeba. To samé při psaní. Přijde mi, že se neustále plácám kolem toho samého, protože mi to prostě nejvíc přirostlo k srdci a je děsně složité vydat se jiným směrem.

  A jak píšete – nápady přicházejí ve chvíle, kdy se to hodí úplně nejmíň 🙂 I když bychom za ně kolikrát dali cokoliv.

 4. Náhodou ma práve táto myšlienka napadla asi pred týždňom. Trošku som hľadal a našiel som vodeodolné zápisníky práve do sprchy. Mne sa totiť často stáva, že tých myšlienok v sprche prichádza hneď niekoľko a pokiaľ sa stihnem osušiť tak minimálne na jednu zabudnem. Tu je link http://www.myaquanotes.com/ . Je toho oveľa viac, stačí hľadať waterproof notes.

 5. Vždyť už Albert Einstein říkal, že ho nejlepší nápady napadnou při holení…

  Prý to souvisí s tím, že se mozek dostane do jiného kontextu tím, že „vypne myšlení“ — uvolní se. Najednou se myšlenky prolínají a vznikají nové alegorie. Dobře funguje se jít projít, proběhnout, myslet na něco jiného. Ono totiž mozek pořád podvědomě pracuje a dobrý nápad může být spuštěn například pomocí vizuálních či audio vstupů (tedy například tím, že vidíte barvu, která vám něco připomene a spojí se to do nového nápadu).

 6. Nejlepší místo na řešení problémů a vymýšlení nápadů… ale jen do chvíle, než dojde účet za vodu… ale bezpočet seminárek a myšlenek k bakalářce je stejně ze sprchy…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s