Seznamte se se svým vnitřním padouchem!

Většina lidí, které znám, trpí pocitem, že jsou až příliš hodní. Velkorysí. Důvěřiví. Poctiví. Tolerantní. Shovívaví. Přehnaně nesobečtí. Ochotní dělat práci za ostatní. Někteří – zejména ženy – si dokonce myslí, že kdyby uměli být méně hodní, byli by na tom celkově lépe.

Ponechme teď stranou, do jaké míry je to pravda. (Vždyť kdybychom všichni byli tak hodní, kde by se brali ti lumpové a mrchy, ze kterých se skládá ten zlý, chamtivý, líný, vypočítavý a zkorumpovaný zbytek světa?) A zkusme si představit, že bychom na jeden den mohli vypustit do světa svoje horší já, které bude dělat, co se mu zlíbí. A nikdo ho – ani vás – za to nepotrestá.

Ve skutečnosti jde o jedno z psychologických cvičení, které navrhuje Susan O’Doherty ve své knize Getting Unstuck: „Představte si den bez následků… zítra si nikdo nebude pamatovat nic z toho, co budete dnes provádět. Můžete jíst, cokoli budete chtít, a nepřiberete ani gram. Můžete si pořídit milence bez výčitek a bez komplikací. Můžete dokonce spáchat vraždu a vaše oběť zítra bude zase živá a zdravá. Co byste udělali?“

Já osobně bych asi nejdřív ze všeho šla vykrást nějakou menší banku, abych si ten mohla náležitě užít.

V nějakém útulném, nicméně dobře vybaveném baru bych ochutnala pár těch koktejlů, jejichž názvy už samy o sobě slibují exotické zážitky.

V obchodě Agent Provocateur bych si vyzkoušela pár zajímavých kousků spodního prádla.

A když už jsme u těch převleků – možná bych zkusila být blondýna. Aspoň na ten jeden den, abych konečně věděla, jestli pravda všechno to, co se říká.

Opatřila bych si kabriolet a s kamarádkou vyrazila na jízdu ve stylu Thelmy a Louisy.

Jo, a pravděpobně bychom po cestě nabraly dva nebo tři pohledné stopaře.

Podle Susan O’Doherty vám představa svého vlastního „zlého dvojčete“ má pomoci uvědomit si své vlastnosti, které vlastně vůbec nemusejí být špatné, ale v reálném životě si je z různých důvodů netroufáme používat. Je to odvaha? Agresivita? Impulzivnost? Sex-appeal?

Upřímně řečeno, teď, když si svoje horší já v duchu prohlížím, docela ráda bych ho občas vypustila do světa i ve skutečnosti.

8 comments

  1. Horší já bych do světa musela vypouštět dnes a denně…život by mi to neuvěřitelným způsobem ulehčilo 🙂 Jsou dny, kdy člověka popadne nenadálá odvaha k tomu si utvořit život k obrazu svému se vším, co k němu patří. Ať už je to umění říkat „ne“ nebo se naučit nepočítat kalorie u každého čokoládového dortu. Mnozí by řekli, že lidé schovávající své touhy po štěstí za roušku poslušnosti, pokory a odpírání jsou srabi…třeba to tak fakt je. Ale stejně si myslím, že v téhle době to nebude jen černobílé 🙂

  2. Barbi, o tom, jak můj vnitřní padouch vylezl na povrch je můj poslední odkaz. Ale myslím si, že člověk potřebuje mít v životě období, kdy se vyřádí a potom zase kdy se usadí. Já jsem se ženil moc brzy ve 23 letech a teprve po rozvodu jsem se „utrhl ze řetězu“ a usadil se až po padesátce, kdy člověk přestane mít tyto myšlenky na zakázané ovoce a je spokojen s tím, co má. Samozřejmě jsou tato období řádění a usazování individuální u každého jedince v jiných letech i v jiné délce trvání…

  3. Naučila jsem se padoucha vypouštět za volantem. Ale právě tak, aby nezlobil. Když se kolem mého vozu, nebo přímo mě děje nějaká nepravost, místo dřívějšího výbuchu adrenalinu se odreagovávám „zastřelením“ dotyčného. Jako policista z amerických filmů – namířím bambitku (dva prsty na ruce) a „pušk!“.
    Je to hodně dětinské, ale neuvěřitelně to pomáhá. Od té doby, co střílím desperáty na silnicích, jsem já jako beránek ;-)))

  4. Mé špatné já si dneska v práci (nejdřív omylem) vzalo lihovej fix… 😀 :oX Mám na nějaký čas zase klid… doufám… i tohle je na mě moc…

  5. Milá Báro, jestli je váš padouch blond a jezdí v kabrioletu, je to ještě hodnej brouček, klidně ho vypusťte ven 🙂 Já vím, je tam ještě ta banka. To můj padouch by utekl od dětí s nějakým fešákem a na utrácení peněz by ten den fakt nebyl čas 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s