Nejnebezpečnější okamžik dne: „Jenom si zkontroluju maily.“

„Jenom si zkontroluju maily.“ Tahle věta – ať už jsem ji řekla sama sobě nebo někomu jinému – mě už mockrát dostala do problémů. „Jenom si zkontroluju maily“ – zní to nevinně, ale skoro vždycky to skončí špatně.
Je to podobné, jako když vás po vydařeném večírku v baru někdo pozve k sobě domů „na kafe“. O kafe tam jde, pokud vůbec, jenom na začátku. Při „kontrolování mailů“ to je podobné. Zapnu počítač a nejdřív ze všeho si – opravdu – zkontroluju poštu ve svých dvou e-mailových schránkách. Nezabere mi to víc než dvě tři minuty. Jenže tím to nikdy neskončí. „Ještě se mrknu na Facebook,“ napadne mě. Potom na Twitter. Potom na několik oblíbených blogů. Potom na eBay. Potom na předpověď počasí. Potom na aktuální zpravodajství. Potom znovu na Facebook (co tam přibylo) a potom, samozřejmě, znovu do mailu. Jestli mi někdo mezitím nenapsal. A tak dále, celé kolečko se dá zopakovat i několikrát. Připadá mi, jako by mě vcucávala nějaká síla, které se nedá odolat.
Končí to zpožděním v řádu desítek minut, nedodělanou prací, rozmrzelými čekajícími dětmi a špatnou náladou na všech stranách.
Budu se muset naučit proměnit „kontrolování mailů“ v obyčejné kontrolování mailů. Anebo si předem nastavit budík.

8 comments

 1. Myslím že to známe všichni a že je tato problematika úzce propojená s prokrastinací, byť nemusí jít nutně o jediný důvod…

 2. Ach ten internet.Ja toto veľmi dobre poznám. Vždy ma k sebe priláka , lebo mám pocit že mi niečo unikne keď tam nebudem. Nakoniec pri počítači zabijem 2-3 hodiny tým že dokopy nič nespravím ani sa nič nedozviem 😀
  Ps: ďakujem za článok lebo som si spomenula, že som si nekontrolovala emaily asi 2 týždne a úplne som na to zabudla 🙂

 3. Nejsem si jistý, ale z článku mám pocit, že na všechno to kontrolování nepoužíváte žádný program. Zejména mě v tom utvrzuje věta: potom znovu do mailu. Neumím si to vysvětlit jinak než neznalostí programů na kontrolování pošty, novinek, blogů a vůbec všeho. Ono i tak přečtení mailů a nových článků zabere dost času, ale když už něco dělám často, tak přemýšlím nad tím jestli by to nešlo efektivněji.
  Závěrem se omlouvám, jestli jsem to z článku špatně pochopil a taky za to jak se snažím v mém příspěvku poučovat, ale nemohl jsem si pomoct.

 4. Ja si právě myslím, že to je super. Takhle hezky na volno.
  Mi to připomnělo… Tudle jsem slyšel Tomia Okamuru (Radio 1, pořad Zátiší) a říkal, že mezi Japoncema a náma Evropanama je rozdíl v tom, že Japonci jsou takový jako přísný na sebe. Jsou cílevědomí a po malých kouskách spějí tam, kam chtějí. Ty právě popisuješ, že jako nejseš na sebe přísná. No, já taky teda nejsem. Tomio, jakožto napůl Japonec říkal, že Evropani, jak jsou jako víc volnomyšlenkářští, tak jsou právě o to kreativnější a často přijdu na věci, který Japonce nenapadnou. Takže dobrý, ne?

  Btw… Tomia mam docela rád, jakej je to makáč a má sám sebe srovnanýho. Ovšem při návštěvě jeho stránek jsem utrpěl šok. Ta fotka je fakt moc. Skoro jak tohle: http://beconfused.s3.amazonaws.com/media/2005/04/I%20want%20you%20for%20Singapore%20army.jpg

 5. Známe to všichni! V době zkoušek jsem si klidně mohla povykládat s většinou spolužáků o tom, jak strašné máme studijní materiály, jak nepřístupný je zkoušející, že není možné požadované učivo vecpat do jedné lidské hlavy…A mezitím jsme všichni aktualizovali maily, facebook i zpravodajské servery, kdyby se stalo něco důležitého, tak bychom to měli z první ruky. Jakoby nic nebylo důležitější. O co závažnější zkoušky nás čekaly, o to víc nás bylo on-line, mimo zkoškové odobí si ale každ hleděl svého a počítač ani nezapínal…ať žije požírač času zvaný prokrastinace!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s