7 otázek, které stojí za to si položit, než se rozhodnete, kam investovat svůj čas, energii a peníze

Mám začít chodit na salsu, nebo na pilates? Potřebujeme nový stůl do kuchyně? Mám se začít učit nový cizí jazyk? Mám letos slavit svoje nekulaté narozeniny? Nad podobnými otázkami obvykle váhám tak dlouho, až rozhodnutí odložím na neurčito (a nepodniknu tedy nic).
Na blogu Happiness Project americké autorky Gretchen Rubin jsem ale našla sedm otázek, které by mi mohly pomoci si v podobných dilematech udělat jasno – a rozhodnout se tak abych byla šťastnější:

  1. Posílí to moje vztahy s blízkými lidmi? Neplatí to úplně stoprocentně, ale věci a činnosti, které můžu sdílet s jinými lidmi, mi většinou přinesou víc štěstí než ty samotářské. (Kurzy pilates asi ne. Nový kuchyňský stůl – možná, přinejmenším by se nás k němu víc vešlo. Oslava narozenin: zcela určitě.)
  2. Zažiju díky tomu něco nového? Stejně jako Gretchen jsem si ověřila, že nové zážitky a zkušenosti, i když se mi do nich zpočátku často nechce, jsou nakonec skoro vždycky něčím zábavné, zajímavé nebo obohacující.
  3. Čeho se kvůli tomu budu muset vzdát? Jde o to, aby toho nebylo příliš.
  4. Pomůže mi to být sama sebou? Nechci to dělat jen proto, že se to ode mě očekává?
  5. Když o tom uvažuju, naplňuje mě to nadšením a energií, nebo mě to spíš vyčerpává?
  6. Co si o tom myslí lidé, kteří něco podobného už zažili? Nechat si poradit od těch, kteří podobnou zkušenost mají za sebou, je jeden z nejefektivnějších – i když velmi podceňovaných – způsobů, jak se rozhodnout správně.
  7. Je to odvážné rozhodnutí? Dělím rozhodnutí na „odvážná“ a „opatrná“. Ta odvážná mě posouvají do neprobádaných končin, nutí mě učit se nové věci a otevírat se světu, ta opatrná spíš zachovávají status quo. „Choose the bigger life,“ radí Gretchen Rubin.

7 comments

  1. Důležitý bod a vlastně ten hlavní je podle mne 4. Být sama sebou. Nedělat to, co se ode mne očekává, naopak dělat to co chci já, to co mě baví a kašlat na to, co si o mně pomyslí druzí. Zároveň je ale třeba chovat se jako žena, tedy ladylike…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s