Tomáš Baránek: Hraju si s dětmi, s textem, s prací, se ženou

Čím víc se zabývám tématem štěstí v každodenním životě, tím víc mám pocit, že individuální zkušenosti nejrůznějších lidí jsou pro mě cennější než sebedůkladnější průzkumy veřejného mínění. Proto chci ve Šťastném blogu čas od času zveřejňovat rozhovory na téma štěstí s lidmi, jejichž názory a zkušenosti mohou být inspirativní. 
Tomáš Baránek je odborníkem na balení, seznamování a flirtování. Je autorem knihy Jak sbalit ženu, která nedávno vyšla v druhém, doplněném vydání Jak sbalit ženu 2.0. Pořídit si ji můžete také v elektronické podobě

Barbora: Je flirtování a balení něco, co vám přináší pocit štěstí samo o sobě, bez ohledu na dosažení „cíle“?
Tomáš Baránek: Období balení a milostných her je za mnou. Hry přinášejí radost a někdy i štěstí, ale spotřebují obrovské množství energie – například při zpracovávání pocitu viny. Neumím balit bez úmyslu dosažení „cíle“. Jako otec malých dětí proto nestojím před složitou volbou – věnuji všechnu hráčskou energii rodině; cítím, že je to má žena a mé děti, kdo ji potřebují. Jsou mí nejbližší.
Mám-li být ale upřímný, důslednou monogamii nepovažuji za morální princip či vyšší hodnotu, ale za malé zlo; za menší zlo než je nevěra. Dřív jsem míval pocit, že když splním svým genům všechna přání, budu šťastnější – a po nějakou dobu jsem často býval opravdu *absolutně šťastný*. Až později jsem zjistil, že se mi při dolévání štěstí plnily také podzemní cisterny s ne-štěstím, které mělo teprve přijít.
Barbora: Pomáháte introvertům překonávat zábrany a oslovovat cizí ženy.  Myslíte, že najít odvahu k extrovertnímu chování (nejen při balení) je způsob, jak být šťastnější?
Tomáš Baránek: Může být, jak pro koho. Záleží na více okolnostech – především na konkrétních příčinách a intenzitě nesmělosti. „Normální nesmělost“ je běžnou součástí milostného zrání většiny mužů. Pokud se v této fázi nezaseknu a naučím se – v rozporu s výchovou i proti vrozenému studu – projevovat sám sebe a být vtipně drzý, můžu být brzy šťastnější. Bohužel, existuje i něco jako „hluboká nesmělost“, jejíž příčiny bývají komplexnější, nesmělost hraničící se sociální fobií a doprovázená velkou úzkostí či depresí: tam jsou podobné pokusy o překonání sama sebe kontraproduktivní a na místě je pomoc odborníka na lidskou duši.
A, v návaznosti na předchozí otázku: Jsou podle vás rození extroverti šťastnější než introverti?
Pokud definujeme extroverta/introverta podle toho, odkud ten či druhý primárně čerpají energii (=chuť do života), pak se mi zdá, že to nesouvisí. Extrovert čerpá životní esprit z lidí kolem sebe, z komunikace s nimi, zatímco introvert ze svého vnitřního světa. Oba mohou být stejně šťastní, pokud je zrovna netrápí nějaký zásadní problém. Svádí to přesto k úvaze, že právě dojde-li na řešení problémů, je na tom extrovert o něco lépe, protože se z trablů vykecá. Introvert si ale zase může psát deník a vypíše se z nich. Nevím. Nechci sklouznout ke klišé o smutných introvertech. S introverty se méně potkáváme a méně do nich vidíme – jejich štěstí nemusí být tak hlasité a usměvavé… a přesto může být hluboké.
Víte teď o štěstí něco, co jste nevěděl, když vám bylo 18?
Ano, že klíč k němu se skrývá v přítomnosti.
Jaká obyčejná, každodenní činnost vám přináší pocit štěstí?
 Fyzický kontakt a hraní si: s mými dětmi, s textem, prací, se ženou…
Opakujete nějakou stále stejnou chybu, která vás skličuje a činí nešťastným?
Ano. Dovoluji obavám z budoucnosti znehodnotit přítomnost.
Stalo se vám někdy, že něco, od čeho jste příliš neočekával, vám přineslo velký pocit štěstí?
Ano, vlastně ano. Ale byla to náročná zkušenost. Jsem příznivcem menších a pravidelných dávek radosti, které nezpůsobují velké výkyvy.

One comment

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s