Zkonzumujte nápady dřív, než jim projde záruční lhůta

Jako malá jsem jednou dostala k Mikuláši kokosový ořech. Tehdy, na začátku osmdesátých let, velkou vzácnost. Trvalo celé měsíce, než jsem souhlasila, že ho tedy rozbijeme a sníme. Ukázalo se, že je vevnitř plesnivý. Šetřila jsem si ho tak dlouho, až byl k ničemu.

Totéž se mi někdy stává s nápady, myšlenkami a plány. Když ke mně přilétne dobrý nápad (třeba na něco, co by se dalo napsat na blog), řeknu si: „To je tak dobrý nápad, že si ho musím ušetřit.“ A zapíšu si ho do notýsku. „Nebudu o tom psát, dokud se na to pořádně nepřipravím,“ říkám si v dalších dnech. „Hmm, musím si na tohle téma ještě vygooglovat pár článků a zjistit, co o tom píšou ostatní,“ uvažuji v dalších dnech.

Moje prvotní nadšení a odvaha a chuť pustit se do tématu hned teď postupně vyprchává. Z původně voňavého a šťavnatého nápadu se stává trochu přesušené, okoralé sousto. A když ho nechám ležet ladem příliš dlouho, nakonec zplesniví a už je úplně nepoživatelný.

Jedno z mých letošních novoročních předsevzetí zní: Neskrbli! A nápadů se to týká taky.

*

Výborný článek o tom, jak nadměrná příprava zabíjí elán, publikoval dnes Michal Kašpárek na Psychologie.cz. 

5 comments

  1. Zrovna onehdá jsem o tom něco četl (kniha Rework, v češtině Restart) a tam říkali jinou věc, která taktéž dávala smysl – dát nápadu pár dní, aby se ochladila horká hlava, která ho vymyslela. Jestli bude nápad vypadat stejně dobře jako při svém vymyšlení, tak hurá do něho. A pravda bude asi někdy mezi… 🙂

  2. Příprava je dobrá věc, ale když si k nápadu nenepíšu pár poznámek hned, opravdu to za pár dní vyprchá a nápad už mi kolikrát ani nepřijde tak zajímavý.

  3. Je to neuvěřitelné, jak se Vám poslední dobou daří myslet na podobné věci. Konzumací přítomnosti jsem se pěkně nakazil ( s tím vínem jsem to zkusil a musím to teď trochu brzdit…). Jinak s těmi nápady a myšlenkami jsem nyní zcela pohlcen. Poslední dobou mám tolik plánů a myšlenek, že nevím, které si vybrat. Vůbec si myslím, že náš život se dokáže neskutečně měnit, pokud se jim oddáme a začneme je realizovat. Několikrát jsem se přistihl, že mi některé nápady tak zásadně změnili život i díky tomu, že jsem se do nich tak zakousl, že mi bylo líto je nechat nedojedené. Byl bych nerad, aby to teď vypadalo, že mám doma pěknou řadu patentu nebo nobelových cen, prostě je třeba se snažit myšlenky rozvíjet a zkoušet je ještě čerstvé uskutečnit . Díky moc za Váš blog a za těch pár trefných a milých řádků v něm. Nenechme si naše plány odnést řekou času…..

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s