Milujte svého vnitřního podivína

Na základce jsem měla kamarádku Jarku. Jarka znala jména snad všech východoněmeckých, polských a sovětských herců a hereček a sbírala jejich autogramy. Po škole jsem chodila k nim domů a nahrávaly jsme spolu na kazeťák „rozhlasové hry“. Před ostatními spolužáky jsem se ale k Jarce moc nehlásila. Byla totiž „divná“. Děti se jí posmívaly, že nosí pořád stejné manšestráky, a já jsem se bála, že bych od ní její „divnost“ mohla v očích kolektivu chytit jako nakažlivou nemoc.
Nevím, co dělá Jarka dnes, na střední škole jsem ji ztratila s očí. Ale klidně by mohla být filmovou producentkou nebo šéfovat nějaké soukromé televizi.
(Docela často se totiž stává, že z třídních outsiderů vyrostou úspěšní dospělí. Možná proto, že ten čas, který ostatní děti trávily posedáváním na klandru před školou, věnovali svým „divným“ koníčkům. Nebo proto, že se nikdy nenaučili splynout s davem. Anebo proto, že vždycky byli zvyklí snažit se víc než ostatní.)
Dnes, když už nestojím před nemilosrdným kolektivním zrakem sedmé nebo osmé á, mám pocit, že se svou osobní divností člověk nemusí bojovat a zahánět ji do kouta. Naopak: můžete si ji pěstovat a inspirovat se z ní. Mít jednu exotickou květinu mezi záhony kedluben.

*

Fantastický esej Paula Grahama o tom, proč některé děti skončí jako třídní outsideři, zatímco jiné jsou „v kolektivu oblíbené“, najdete zde (v angličtině). Pojednává sice o amerických školách, kde je otázka „popularity“ vyhrocenější než u nás, ale i tak to je zajímavé čtení. 

2 comments

  1. Mám ráda Vaše články. Píšete moc pěkně a hlavně učíte lidi vidět vše i z jiné stránky. Tento článek je hluboce pravdivý…. Díky a pište dál. 😉

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s