Nebuď zvědavej, budeš brzo starej? Je to právě naopak! (Několik tipů, jak povzbudit zvědavost.)

Mami, chceš vědět, v čem spočívá hlavní slabina krokodýla nilského?“ spustila na mě Betynka, svírajíc v podpaží knihu Od agamy po žraloka. „Ne,“ zasupěla jsem, protože jsem se právě snažila z horní poličky v kuchyni vydolovat pytlík s třtinovým cukrem, který se mi přitom roztrhl a rozsypal se mezi piksly s moukou a rýží a po kuchyni se třepotavě rozlétlo několik molů.

Pak jsem se samozřejmě zastyděla. Nejenže jsem nepodpořila svou dceru při práci na referátu z prvouky, ale navíc jsem promeškala příležitost dozvědět se nějakou fascinující podrobnost ze života krokodýlů. O pár dní později jsem se navíc dozvěděla, že kdo si dokáže i v dospělosti udržet zvědavost, je šťastnější, zdravější a má šanci na delší život. 

Tady je pár tipů a zajímavostí kolem zvědavosti.

Nacházejte nové věci ve známém světě. Dívejte se kolem sebe „čerstvýma“ očima.  Na ulici, kterou chodíte do práce. Na své kolegy. Na známá místa. Zkuste „najít pět rozdílů“, co se tu změnilo od chvíle, kdy jste tu byli naposledy.

Zamiřte do knihovny. Snažte se dozvědět víc o tématu, které vás zajímá, ale nemáte žádný praktický důvod ho studovat. Pro mě jsou to třeba životy „osudových žen“: Zeldy Fitzgeraldové, Isadory Duncanové, Fridy Kahlo…

Ptejte se. Snažte se dozvědět něco úplně nového o lidech, které dobře znáte.

Vraťte se ke svému hobby z dětství. Každý z nás někdy během dospívání opustil nějakou zálibu, ke které se lze v dospělosti vrátit. Víc jsem o tom před pár dny psala zde.

Zkuste jít jinou cestou do práce nebo z práce, nakupovat v jiných obchodech, jít na oběd do jiné restaurace než obvykle.

P.S. Největší slabinou krokodýla nilského jsou jeho slabé svaly, kterými otevírá čelisti. Takže i když jeho stisk má sílu přes dvě tuny, jakmile sklapne, oběma rukama mu tlamu klidně udržíte zavřenou.

*

Dnes opět najdete můj článek na stránkách Psychologie.cz. Týká se tématu „žít teď a tady“, ke kterému se určitě brzy vrátím i na tomto místě. 

5 comments

  1. Zrovna jsem přemýšlela, že bych se vrátila k pletení … Jenže jsem vyhodila všechny jehlice a nejsem si jistá, jestli se taková pomůcka vůbec ještě někde prodává …

    1. To si pište, že prodává!!! V Praze třeba v galanterii v Palladiu nebo v obchodě Marlen v ulici Karolíny Světlé (tam mají krááásná klubíčka)… Ale i ve většině malých galanterií, kde mají klubka vlny. … Já jsem se vrátila k pletení (po roční pauze) před několika dny. Mám v plánu velkou letní šálu/pléd/přehoz…. ale jak znám své tempo, v létě to hotové nebude. Letos v létě určitě ne.

  2. díky za toho krokodýla – neusnula bych 🙂 být zvědavý je fajn, ale náročné – na čas i psychiku. Každý se objeví tolik nových věcí – a člověk začne hledat – a vyhledávát a zjišťovat a porovnávat .. a den není delší a není delší …

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s