5 pravidel úspěšného koukání do blba

Impresionisté koukali do blba často a rádi.

O víkendu jsem během vycházky s dětmi na hřiště propadla panice. Obvykle si s sebou beru notebook, usadím se na lavičku v rohu, kam dosahuje wifi připojení z blízké kavárny a snažím se odškrtnout pár pracovních úkolů. Jenže v ostrých paprscích skoro letního slunce se monitor mého počítače stal dokonale nečitelným, a jiné zaměstnání jsem s sebou neměla.

Vyděsila jsem se. Co jako budu dělat? To tady mám jen tak sedět a koukat?

Nic jiného mi ovšem nezbývalo.

Seděla jsem a pozorovala, jak se koruny stromů mírně pohybují a mezi listím probleskují zářivé sluneční flíčky.

Během pár minut jsem zjistila, co se mi v posledních pár letech podařilo téměř zapomenout: že koukání do blba je nejen nesmírně příjemné rozpouštědlo stresu, ale také ozdravné a důležité pro obnovu kreativní energie. Úplně jsem cítila, jak se moje mozkové buňky slastně protahují: „Hurá, dovolená! Jo, přesně tohle jsme potřebovaly!“

Uvědomuju si ovšem, že ne každé nečinné zírání před sebe je tím pravým a správným koukáním do blba. Tady je pár pravidel pro začátečníky i pokročilé.

 1. Koukat do blba lze jen ve správných kulisách. Zdá se, že abychom mohli opravdu uvolněně koukat do blba, potřebujeme něco, do čeho se skutečně lze zahledět: do plamenů ohně v krbu. Na západ slunce. Na vodní hladinu. Na přírodní nebo městskou scenérii. Nejlépe tedy něco „živého“, ale klidného, co má svou vlastní dynamiku, ale zároveň to na sebe nestrhává veškerou pozornost. Koukat do blba v metru nebo v čekárně u zubaře sice můžeme také, ale příliš klidu nám to nepřinese.
 2. Koukat do blba můžeme i doma. Je to nouzové řešení, ale využít můžete i výhled z okna, obrazy nebo rostliny v truhlíku za oknem.
 3. Koukat do blba neznamená být duchem mimo. I když dovolíme myšlenkám svobodně se toulat, napůl stále zůstáváme přítomni tam, kde opravdu jsme: na lavičce v parku. U táboráku. Na útesu nad mořem nebo na hotelové terase s výhledem na Mont Blanc (když máte velké štěstí). Na balkóně v paneláku (když máte trochu menší štěstí).
 4. Pozor na toxické myšlenky! Během koukání do blba nás snadno mohou přepadnout myšlenky, obavy a strachy, které tam uvnitř stále číhají na svou chvíli, aby mohly začít hlodat: „Z čeho zaplatím pojistku na auto?“ „Proč se na mě šéfová v pátek tak divně zatvářila?“ „Co znamená to divné brnění v šestce vlevo dole?“ Pokud se vám to stane, raději koukání do blba přerušte a začněte něco dělat.
 5. Nemůžete-li jinak, zaměstnejte ruce. Hlavně ženy-začátečnice v zírání do blba mohou mít problém s tím, že nedokáží jen tak sedět a nic nedělat. V tom případě doporučuji pletení, háčkování nebo jinou práci, která zaměstná ruce, ale ne hlavu.

 „Každý den se snažím vyhradit si pro sebe nějaký čas, kdy sedím a nic nedělám – jen tak zírám nebo si čmárám – a jsem jen sám ve své hlavě. Ten čas je pro mě velmi vzácný a během něho mě poprvé navštívily některé z mých postav,“ říká režisér Tim Burton, který „z blba“ vykoukal například film Střihoruký Edward, Mrtvá nevěsta nebo Karlík a továrna na čokoládu.

10 comments

 1. Vybrala jste si, Barbi, opravdu krásný obraz, který bych si také vybral na KDB (koukání do blba). Nevím jestli to víte, všeobecně známé to není, je to „Východ slunce“ od Claude Moneta (1874) a protože jeho tehdejší kritici se tomu smáli, že se zde jedná „pouze“ o dojmy (imprese), začal se na základě tohoto obrazu vytvářet malířský směr impresionismus. Dokonce i jeho starší kolega Edouard Manet se stal najednou též impresionistou, tedy malířem, který nechá na své nitro působit dojmy z okolí, opakem je potom expresionismus.
  Vaše metoda, Barbi, je něco jako autogenní tréning a zjistil jsem, že na mě nejlépe působí KDB na moře se šuměním příboje, nebo představa sezení jako vozka na kozlíku kočáru s klapáním kopyt na dlažbě a rytmicky se pohybujícími zadky dvou koní přede mnou. Mohli bychom to zase někdy prodiskutovat na palubě pomalé lodi do Číny…

 2. Odporúčam nabuduce zobrať knihu, prípadne Kindle – s trochou sebazaprenia sa na tom dá aj browsovať a ostré slnko tomu rozhodne neprekáža. 😉

 3. To je výborný návod 🙂 Já miluji koukání na les, který mám za oknem… po chvilce ten nenápadný ale přesto viditelný pohyb stromů člověka naprosto vtáhne do svého rytmu… občas dokonce něco uvnitř přeskočí a mám na chvilku pocit, že rozumím… stromy spolu komunikují, tak jako třeba hejno ryb nebo ptáků. Je to nesmírně příjemné :))

 4. Koukání do blba je geniální terapie. Popravdě řečeno, drze si myslím, že KDB je lék. KDB mi nahrazuje deblokační drogy, nemusím pít, nemusím hulit … občas si zkušeně počumím do blba a naberu rovnováhu.
  S pravidly moc nesouhlasím. Například vyplutí toxických myšlenek je jeden z bezvadných vedlejších účinků KDB. Nevědomé strachy vybublají ven a sednou si tam kam mají, nebo vyletí komínem jako nepodstatné.

 5. Práve dnes som objavila tvoj blog a je super 🙂 nádherné články plné skvelých postrehov. Ja osobne zbožňujem každodenné maličkosti a dosť sa v nich vyžívam. Zbožňujem len tak sedieť na záhrade v hojdačke a pozerať sa na psa ako sa vála v tráve, a na vtáčika ktorý kŕmi svoje mladé..alebo keď sa pošťastí tak na veveričky ktoré sa naháňajú okolo stromu. A Keďže ešte nedávno som veľkú časť pracovných dní strávila v autobuse , tak som sa naučila všímať si z okna také veci ktoré nikto iní nepostrehne (lebo nechce) a v hlave sa mi vždy odohrávali kadejaké príbehy spojené napr z jednou myškou, ktorá si v tichosti nosila jedlo do nory ,zatiaľ čo ľudia nastupovali do autobusu. A stavím sa že si ju nikto okrem mňa nevšimol lebo okolo bolo predsa plno pohybu, farieb a iného rozptýlenia ,a málokoho napadne pozrieť sa na kúsok trávy kde sa zdanlivo nič nedeje. A týmto vyčerpávajúcim komentárom som chcela dať najavo že sa stotožňujem s tvojimi myšlienkami a dúfam že budeš písať ďalej 🙂 a ja si sem vždy zájdem pre nejaké to potešenie z písaného slova 😀 hneď teraz si ťa ukladám do záložiek 😛

 6. Hi! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m
  not seeing very good success. If you know of any please share.
  Appreciate it!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s