Kdo zahradničí, je šťastnější, cítí se mladší a žije déle

Bylinky za mým kuchyňským oknem. Zleva: petrželka, tymián, máta, koriandr

Bylinková a květinová zahrádka, kterou jsem si letos založila za okny, mě každý den naplňuje pocitem radostného překvapení: divím se, že tam pořád je, že neomalené cákance vody, které jí uštědřuju po ránu, jí evidentně prospívají, a že rostlinky skutečně rostou.

Na tom, že zahradničení je jednou z obyčejných každodenních činností, která nám přináší pocit štěstí, se nezávisle na sobě shodli dva (jinak zcela odlišní) lidé, kteří tento týden poskytli rozhovor Šťastnému blogu: Tereza Horváthová a pan Cuketka.

Shodli se na tom i účastníci průzkumu, který nedávno byl proveden v Texasu: několik stovek lidí ve věku nad 50 odpovídalo na otázku, jestli se cítí „staří“. Zatímco mezi nezahradníky bylo 57 procent lidí, kteří se staří necítili, ze zahradníků si stáří nepřipouštělo celých 71 procent dotazovaných. Měli také víc energie a byli celkově zdravější.

Teď jen, aby mi ty bylinky nechcíply.

*

Měsíc šťastnějšího jídla v přímém přenosu můžete stále sledovat zde. 

10 comments

 1. V bylinkách už jsem přešel na truhlíky, protože množství bylin, které používám, trochu (možná až příliš) narostlo. Kromě uvedených navíc ještě rozmarýn, saturejka, šalvěj, pažitka a hlavně bazalka.Vždycky mě nadchne, když uvařím oběd nebo večeři pouze s použitím trochy „listí“, soli a pepře. A je to lepší, než kořenící směs „Kuře alá bažant“ s polovinou soli a glutamanem navrch.
  Být zahradníkem je snadné (beztak to roste samo) a vařit „čistěji“ je prostě radost.

 2. Tak já mám za oknem bylinky taky, ale stará si připadám. Možná bude chyba v tom, že nemám ten koriandr. Musím ho zkusit! 🙂
  if

 3. No jo, zahradničení! 🙂 To je krásná věc! A stejně ty doma vypěstované rostlinky (jakékoli) jsou nejlepší!!

 4. Kazdy den chodim okukovat cukety, dyne a hrasek a mam radost, jak se jim pekne dari:).
  Urcite to prinasi stesti, pro me hlavne to, co jde zkonzumovat!

 5. Jsem naprosto ohromená a -šťastná-že jsem objevila Váš blog,vaše příspěvky jsou zábavné,uvolněné a psány s jakousi „lehkostí“díky za každý článek a pište pište pište!!:))R.

 6. Tento blog čtu moc ráda a zároveň nevím, jestli to pro mě má někdy smysl, když sama žiju a nejspíš dlouho budu v nesvém, s rodinou (ne)vlastní 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s