S pravdou ven: rodinná večeře u společného stolu je ideál, o který se svými rodinnými příslušníky svádím kruté boje. Můj muž do sebe po příchodu z práce, hnán vlčím hladem, často nahází vestoje u lednice takové množství jídla, že regulérní večeři pak bojkotuje. Mé děti by daly nevímco za to, aby mohly večeři konzumovat v nepohodlné zkroucené poloze u televize (a sypat brambory pod pohovku) nebo na psacím stole u počítače (a kydat kečup do klávesnice).
A i já sama si často říkám, jestli by nebylo příjemnější, kdybych se mohla najíst sama. V klidu. Bez toho, že by mnou uvařené dobroty někdo stále komentoval slovy: „Fuj, tohle nejím.“ „A co je tohleto zelené?“ „Ble, hrášek.“ Bez věčných hádek o množství kečupu, který se smí nalít na špagety. Bez běhání pro další a další ubrousky. Bez šťávy, rozlité po stole.
Jenže mám pocit, že jestli se někde tvoří opravdová rodina, je to právě u stolu při společné večeři. Když jsem byla malá, moje máma s námi jedla jenom o Vánocích. Při všech ostatních večeřích jenom běhala po kuchyni, postávala u kuchyňské linky a obsluhovala nás. Pamatuju si, jak jsem byla překvapená, když jsem zjistila, že ostatní maminky jedí. A taky mi to bylo trochu líto.
Mimochodem: podle průzkumu, který provedlo americké Národní centrum pro závislosti a zneužívání návykových látek, děti, které večeří s rodiči, méně často kouří, pijí alkohol a berou drogy. Taky většinou jí zdravěji, mají lepší známky a víc čtou.
Tak proto svádím věčné nevyhrané bitvy s Večerníčkem, se seriálem Simpsonovi a s televizními zprávami o pár minut společného času – upřímně řečeno, je to jediný čas, který ve všední den tráví celá naše rodina pohromadě.
*
Již zítra přinese Šťastný blog rozhovor s panem Cuketkou!
I my jsme takto stolovali, rodinný stůl je jako posvátná kráva, já jsem nikdy nesnesla, aby na stole byly jiné věci než ty, které tam patřily.
Souhlasim, zatim si uzivame spolecne vecere u stolu, o vikendech i obedy. Deti zatim nic jineho nepoznaly, tak neprotestuji:-). Doufam, ze nam to vydrzi! Jsou to prijemne chvilky.
přidávám se – a na stůl patří i květina ..a k Pendule doplním i snídaně a večeře. Jsou to chvíle společné, příjemných hovorů, sdělování a sdílení…
Teď si uvědomuju, že u víkendových snídaní ty boje zdaleka nejsou tak dramatické. Všichni se ke stolu dostaví celkem ochotně. Přinejmenším od té doby, co jsem začala k snídani podávat rozpečené housky 🙂
Podle mých pozorování má pravidelné společné stolování důležitý vliv na to, aby se u dítěte vyvinul aspoň nějaký smysl pro pospolitost v rodině.
to je hezke, ale ten natlak ktery my matky musime na zbytek rodiny vynalozit!!!
Tak spolecne snidane bohuzel moc nevedeme. V tydnu urcite ne, vetsnou se ani nepotkame a o vikendu aspon jeden dospava a pripravovat snidani v 6.00 je nad nase sily:-). Jme radi, ze deti uz dorostly do veku, kdy si umej udelat alespon lupinky s mlekem nebo jogurtem a stavu. Ale je fakt, ze casove je nase vikendova snidane s jejich svacinkou nekdy u jednoho stolu:-).