Zenové čištění zubů

Vždycky jsem měla dojem, že čištění zubů se ze všech činností mého dne nejvíc podobá zenové meditaci. Je to chvíle, kdy všeho nechám a plně se soustředím na jednoduchou manuální činnost. Myšlenky, které se jindy toulají všude možně, se soustředí jenom na chuť pasty a na to, jak štětiny kartáčku jezdí po zubech nahoru a dolů. Je to takové malé zastavení na začátku a na konci dne.

Proto mi udělalo radost, že nejsem jediná, kdo si to myslí. Zenový bloger Leo Babauta (autor blogu zenhabits) zahrnul mezi čištění zubů mezi devět rituálů, které mohou zlepšit náš den. Jednu z činností, při kterých se vyplatí vypnout vnitřního autopilota a být duchem u toho.

One comment

  1. ZEN? Nejdřív jsem na to koukal jako jeřábek, ale kdybyste, milá Barbi,
    řekla třeba: čchan, thien, sön, nebo dhjána – byl bych hned doma a řekl: „Nójo, to je přece známá odnož mahájánového buddhismu!“ Kecám, nic takového se nestalo a já honem nasbíral vědomosti na internetu,
    a tady vidíte názorný příklad mé Narrenfreiheit z mého minulého komentáře, tj. stáří, kdy si mohu dovolit přiznat svou nevědomost.
    Nikdy jsem o ZEN nic neslyšel ani nečetl, zatímco Vy si klidně optimisticky předpokládáte, že to každý musí znát, nebo musí aspoň předstírat, že ví o co běží, aby nevypadal jako blbec…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s