Jak to, že doma musím všechno dělat já? A jak to, že můj muž si o sobě myslí totéž?

Tři oříšky pro Popelku

Tři oříšky pro Popelku

„To tady v tý domácnosti musím všechno dělat já?“ zpražil mě včera můj muž po příchodu z práce. Jeho výtka se týkala mého svetru, ledabyle pohozeného přes postel, a skleničky se šťávou na opěradle křesla.
Zacloumal mnou pocit trpké nespravedlnosti. Než vstoupil do dveří, stihla jsem vyprázdnit pračku, naplnit pračku, vyprázdnit myčku, naplnit myčku, vybrat hnusy z výlevky v dřezu a zlikvidovat nějaké divné fleky na podlaze okolo křesla (teď mě napadá, že asi byly od té šťávy). „To tady v tý domácnosti musím všechno dělat já?“ byla replika, kterou jsem považovala za součást svého vlastního repertoáru.
Tenhle týden jsem ji v duchu použila nejméně třikrát: když jsem koštětem zabíjela pavouka na stropě v koupelně, a bála se, že mi pak mrtvý pavouk spadne na hlavu; když jsem ze šuplete v ledničce drhla nános po zplesnivělých chili papričkách; a když mi soused z bytu pod námi svěřil svou teorii o mokrých flecích na svém stropě přesně v místech, kde se nachází naše vana.
Jak se možné, že já dělám v naší domácnosti skoro všechno a můj muž je zcela upřímně přesvědčen o tomtéž (tedy že skoro všechno dělá on)?
Naštěstí v tom nejsme sami. Průzkumy mezi manželskými páry ukazují, že nadpoloviční většinu domácích prací dělá podle svého přesvědčení skoro každý. Kdyby se podíly jednotlivých partnerů sečetly, na jednu domácnost v průměru připadá 115% domácích prací (tedy o 15% víc, než kolik jich ve skutečnosti je).
Důležité je, nesnažit se tomu druhému brát tu iluzi.
(A přitom vědět, jak je to doopravdy.)

5 comments

  1. Já bych mu ji z trucu vzala… řekla bych mu, ať napíše seznam večer, co ten den udělal a porovnala bych ho se svým… 😀 Nakonec bych mu něco ze svého připsala na jeho, aby to teda bylo férově rozdělený… 😀

  2. :-)))…tak to mě pobavilo…před nedávnem jsme řešili doma něco podobného:-)…tak jsem ráda,že to není jen u nás…ono jak to tak vypadá tak každá domácnost je ve skrze stejná,ale zároveň jiná:-)…díky za uklidnění:-)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s