Tajemné zákony stání ve frontách

Vlastně se nám ve frontě nic strašného neděje. Jenom stojíme, koukáme, občas uděláme malý krůček vpřed. Přesto je čekání ve frontě jedna z nejvíc frustrujících zkušeností každodenního života. (Asi není tak docela od věci, že slovo „fronta“ má v češtině ještě jeden význam: dějiště válečných operací.) Možná je to tím, že kromě počtu čekajících a času skutečně stráveného čekáním nás ve frontě deptá i spousta jiných věcí.

 1. Vždycky si vyberete nejpomalejší frontu. Pokud je front víc (například u pokladen v supermarketu), smiřte se s tím, že ta vaše bude nejpomalejší. Rozhodnete-li se frontu během čekání změnit, je jisté, že někdo z lidí čekající před vámi se pohádá s pokladní, rozhodne se stornovat již namarkované zboží nebo provede jinou nepředloženost.
 2. Nevyužitý čas plyne pomaleji. To je také jediná věc, se kterou my jako čekající můžeme něco udělat.
 3. Když nevíte, jestli se na vás dostane. Čekání s nejistým výsledkem je horší, protože kromě frustrace ve vás hlodá také úzkost.
 4. Když nevíte, jak dlouho to potrvá. Když dorazíte k zubaři deset minut před termínem, na který jste objednáni, budete prvních deset minut čekat naprosto v klidu. Ale následujících deset minut znervózníte: jak dlouho ještě budete muset čekat?
 5. Když nevíte, proč musíte čekat. Když mi úřednice na poště zavře okýnko před nosem a beze slova vysvětlení se odebere někam do zákulisí, pokaždé se přemáhám, abych nezačala ječet. Šla si jenom odskočit? Má polední přestávku? Nebo už se vůbec nevrátí a mám se přesunout do jiné fronty?
 6. Když to není fér. Cit pro nespravedlnost je během čekání ve frontě vyhrocen na maximum. Krizové okamžiky nastávají v momentech, kdy si někdo nevšimne, že jedna fronta směřuje k více okénkům…
 7. Když víte, že si z vás dělají srandu. Pro mě osobně byly nejvíc frustrující fronty u pokladen v Albertu během reklamní akce, kdy nad hlavami pokladních visely cedule s nápisy: „Už žádné čekání ve frontách.“

Která fronta je nejhorší pro vás? Dlouhá fronta na poště? V čekárně u lékaře, kde vás na konci nečeká nic pěkného? Nebo fronta na pivo v letním vedru? Případně fronta na balónky, plná vzteklých dětí a podrážděných rodičů?

David H. Maister se čekáním ve frontách zabýval z odborného psychologického hlediska ve své studii, obsahující i řadu návrhů pro prodejce a pořadatele, jak učinit čekání ve frontě snesitelnějším. Škoda, že vedení supermarketů, většina českých úřadů a prodejci piva u letních stánků se jimi neřídí.

11 comments

 1. Jediná fronta, které dokáže podráždit, je ta, při které máme pocit, že něco přicházíme. Klasicky má člověk pocit, že ztrácí čas. Pokud umíme tento čas využít, stejně třeba jako ten, ztrávený v tramvaji, s frontou problém člověk nemá. Ale v případě možné ztráty (zavřou nám jiný obchod, který potřebuji navštívit) je třeba ovládnout další strast v naší hlavě.

  Je velmi dobré umět využít svůj čas i na místech, kde je potřeba krátkodobá činnost v nehostinných podmínkách, a uvědomit si, že fronta (jakožto prvek množiny čekání) je běžná součást našeho života.

  A já ve frontě čtu twitter…

 2. Naučte se z fronty brát pozitiva 🙂
  1. V celodenním mumraji jste se konečně zastavila a můžete sledovat ostatní lidi. Člověk někdy vidí pěkná dramata nebo se hezky pobaví
  2. Nebaví-li vás lidi, čtěte si, ať už rozečtenou knížku z kabelky nebo zakoupený tisk
  3. I pletení zkracuje dobu čekání, k tomu účelu je vhodné jej nosit v kabelce. Pár řad přibude.
  4. Jen tak tupě zírejte a přemýšlejte o nesmrtelnosti chrousta nebo jak to bylo krásné když jste se vdávala, či co budete vařit o víkendu.
  5. Můžete si také zopakovat slovíčka z cizího jazyka, které jste včera zanedbala.
  6. Rozhodně se ale nevztekejte a nenervujte, to se pak minuta zdá jako 5 minut …

  Ovšem když vám úřednice na poště zaklapne před nosem a bez řeči okénko, tak na něj okamžitě zabušte. Bušte tak dlouho, dokud někdo nepřijde! 🙂

  1. Tak to je opravdu vyčerpávající výčet. To pletení jsem s sebou jeden čas nosila. Dokonce jsem v některých frontách pletla vestoje (ale přitahuje to nežádoucí pozornost).

 3. No pro mě jsou nejhorší fronty, když sedíte v autě a najednou se kolona zastaví a vy nevíte, kde je problém, co se tam vepředu stalo, jak je to daleko, jak dlouho budete popojíždět a jestli se vám vyplatí sjet z trasy a pokusit se problém objet…

  1. Pro mě jako řidičku-věčnou začátečnici je řízení auta stále natolik adrenalinovou záležitostí, že když se náhodou dostanu do zácpy, beru to spíš jako vítaný oddechový čas 🙂

 4. Od doby, kdy mám iPhone a nevycházím z domu bez sluchátek, mě fronty docela baví – je to skvělý čas, kdy si stihnu doposlechnout podcasty 🙂

 5. Problém front mám již vyřešen dlouhá léta, to jest: Když někde vidím frontu, ať je to na cokoliv, odejdu a to, co jsem tam chtěl zakoupit nebo vyřídit, prostě oželím. To funguje bezpečně.
  Něco jiného jsou, rodné sestry front – čekárny u lékařů. Tam kolikrát musím vyčkat, protože potřebuji nutně předpis na nějaký lék. To jsem vyřešil jinak. Snažím se zapříst rozhovor s jedním nebo více, jako já čekajícími klienty, a dosáhl jsem dokonce několika význačných úspěchů pomocí různých vtipů, při kterých se čekající také rozhovořili a čas příjemně ubíhal. Když mě nečekaně zavolala sestra dovnitř v půli delší anekdoty, ostatní řekli, abych si pospíšil, že si počkají na pointu vtipu až se vrátím…

 6. jednak předem rozmyslím, zda vystát frontu je skutečně nezbytně nutné – jsem ten typ, co klidně nechá košík u pokladny, protože kvůli dvěma položkám by to byla ztráta času. Jinak – sluchátka, kniha, nevyřízené zprávy… chvilka klidu a soukromí 🙂

 7. Fronty fakt neznášam a vyhýbam sa im jak sa len dá. Alebo nakůpiť cez internet, alebo prísť v čase keď je na danom mieste minimum ludí.
  No a už nejaký čas to tiež riešim čítaním zaujimavosti v telefóně. Aj tak mi zoznam čo chcem prečítať rastie rychlejjšie ako to stíham čítať. . . .

 8. Od doby co mam mobil s androidem si ve frontach, v mhd a treba i na zastavkach neco ctu (knizky, twitter nebo neco na webu) a cas mi plyne rychleji. Zajimavy je sledovat jak ostatni fronty nezvladaji a kdyz uz jim trpelivost dojde, tak zacnou nadavat a rozcilovat se.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s