Jak snášíte letní čas? Vlahé večery versus temná rána.

Že jedna hodina se někam ztratila a zimní čas se změnil na letní, si každý rok povšimnu v neděli večer. Děti je potřeba nasoukat do postelí o hodinu „dřív“ než obvykle. Nechápou proč, když venku je ještě světlo. Ani já to vlastně moc nechápu, ale v předtuše časnějšího ranního vstávání trvám na večerce důsledněji než jindy.

Ten pravý střet s letním časem totiž nastane až následující den ráno, kdy je místo v půl sedmé musím vzbudit… v půl sedmé.

Ne, nechci si stěžovat na letní čas. Ten pocit, že nechodím z práce domů za tmy, že si můžu jít do parku zaběhat v přívětivém soumraku (a ne potmě, ve které každý pejskař vypadá jako sériový vrah), a že už brzy budeme trávit vlahé večery na zahrádkách místo v zakouřených restauracích, je docela opojný.

Na druhou stranu podle psychologů ty, kteří se potýkají se sezonní depresí a navíc musejí brzo vstávat, může přechod na letní čas hodit zpátky do jejich podzimních a zimních chmur. Začnou se totiž opět probouzet do tmy – přičemž právě po ránu potřebujeme sluneční světlo vidět a cítit nejvíc.

A jak snášíte letní čas vy?

 

12 comments

 1. nastavené biologické hodiny si, mršky, nedají říct – a pohyb časoměřičů neberou v potaz – hlasuji pro zrušení téhle „osvícenosti“ – původně vymyšlené pro zvýšení hospodářské produktivity, nikoli k lidské potěše..

 2. I když si myslím, že to je už dávno překonaná pitomost, nenechávám se tím nijak ovlivnit a rozhodit a vstanu jen tehdy, když se mi chce. To je ovšem výhoda pouze pro OSVČ a rentiéra. Řeším to se stejným nadhledem jako ten pán co řekl: „Já nechápu ty lidi, co se neustále rozčilují nad stoupajícími cenami benzínu, já stejně tankuju pořád jenom za 500 korun!“

 3. Zkusím se zeptat svého jednoletého syna, který se nyní pravidelně budí v 6h ráno a já musím vstávat až v 7h ráno. Teď, konečně teď budeme vstávat správně a spolu 🙂

  Navíc jako bonus budou večerní chvilky s přáteli a vínem a ohněm či grilem a povídání a bude teplo a bude fajn.

 4. Take se tesim na dlouhe vecery a aspon chvilku budou deti vstavat normalne v pul sedme (misto obvykle pul seste, na kterou si to casem zase prenastavi…).

 5. Jsem sova. Vstávat z ničeho nic o hodinu dřív, to mne zabíjí. Zkusila jsem „nahodit“ domácnost na UTC, neprošlo to. Zkusila jsem ignorovat změnu času k normálu a vyrovnat se s tím tak, že prostě žiju v jiném časovém pásmu – fungovalo to do té doby, než drahoušek v pomatení smyslů (a touze potěšit mne) upgradeoval v lednu můj noťas i mobil a dokonce i, ó ta drzost, seřídil kuchyňské hodiny. Když jdu na směnu, musím vstávat o půl čtvrté ráno. Zvířata nechápou už teď, proč je budím s krmením. V pondělí budu si umírat a jak mátoha budu pomalu do prázdnin. Sumace: z mého úhlu pohledu je letní čas blbost. Co ušetřím na el. energii večer, to vypotřebuju ráno. Nula od nuly pošla, jen místo startovacích dvou ranních šálků kávy budu potřebovat dva ještě doma a dva na začátku směny v práci. Plus mi bude zima a budu protivná z nedospání.

 6. Já naopak zimní čas vyloženě nerad. Co z toho, že je možno na jaře chvíli stávat brzo budíce se do slunného dne? Zdánlivá jarní výhoda v průběhu několika týdnů bodá do zad…

  Nedovedu si snad ani představit zimní čas v létě, kdy den pak začíná ve tři hodiny v noci. A v devět hodin zase končí.

  A tak v zimě, nastaven na hodinkách letní čas procvičujíc každým pohledem jednoduché počty, vzpomínám na teplé slunné dny.

 7. Vzhledem ke všeobecné nespokojenosti navrhuji šoupnout to o půl hodiny někam mezi oba časy a nechat to už jednou provždy bejt! Jen nevím, jak k témuž přesvědčit zbytek světa 😉

 8. Tak toto je tak zvaný Šťastný blog a spousta tady píse jak jsou nešťastný se zmenou času.
  Já jsem šťastný že jsem tento blog objevil, ikdyz o hodinu pozdejc.
  Píse se tady tak normálně o věcech mne blizkejch ikdyz žiji tak hrozne daleko.
  Díky Barb a ostatní.

 9. Já se na letní čas doslova těším. Těším se na to večerní světlo. Jsem ráda venku a za tmy se toho moc dělat nedá. Musím, ale souhlasit s tím, že nechápu to věčné posouvání o hodinu tam a zpět. Nechala bych letní čas napořád. V zimě bude stejně tma, ráno i večer, nezávisle na posunu času. Na druhou stranu mám výhodu v tom, že mi ta ubraná hodina nechybí. Stačí mi tak 6-7 hod. spánku, takže hoďka sem nebo tam. S jarem a sluníčkem začínám žít 😀

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s