Vybrali byste si v Matrixu červenou nebo modrou pilulku?

Matrix: červená, nebo modrá?

Tu filmovou scénu si určitě pamatujete. Nic netušící Neo (Keanu Reeves) dostane na vybranou mezi červenou a modrou pilulkou. Modrá mu umožní dál vést svůj spokojený život, nebo spíš to, čemu věří, že to život je. (My, diváci Matrixu, ovšem víme, že ve skutečnosti „žije“ jen digitálně vytvořenou iluzi, zatímco jeho skutečné já pluje v jakési nádrži plné slizu v nechutně obrovské lidské líhni.)
Zato červená pilulka mu pomůže probudit se ve skutečném skutečném světě a začít žít opravdový život, který je ovšem daleko těžší, nepříjemnější a nebezpečnější, než by byl býval ten iluzorní, naprogramovaný počítačem.
Tak co, kterou pilulku byste si vybrali?
Hádám správně, když tipuju červenou?
Myslím si, že z jakéhosi záhadného důvodu potřebujeme vědět, že věci, od nichž odvozujeme své štěstí, jsou skutečně skutečné. Tedy, alespoň některé. Když si po ránu v práci uvařím kávu s mlékem a přikusuju k ní kousek štrůdlu, pak – přestože je to opravdu dobrý štrůdl – je mi skoro jedno, jestli jde opravdu o reálný útvar z lístkového těsta a jablek, nebo pouhou iluzi, digitálně vytvořenou v mém mozku. Ale když pozoruji své dcery, jak řádí na hřišti, potom představa, že by ve skutečnosti neexistovaly a byly jen počítačově generovaným přeludem, je pro mě téměř nesnesitelná. (A to i přesto, že stejně skutečné jsou pak i jejich špinavé ponožky, zubní kazy, nesnědené svačiny a protivné ranní nálady.)
Myslím, že z nějakého důvodu potřebujeme, aby to, co milujeme, bylo opravdové. I když to není zrovna dokonalé.

9 comments

  1. Krásná otázka, složitá odpověď. Právě čtu čtyři dohody (nebo je spíše poslouchám v autě) a velisce stručně řečeno, že pakliže jste spokojeni, vemte si modrou, pakliže tušíte opak, tak červenou. Legrační je, že obě to mohou být jen další virtuální reality a nezáleží tak na tom, co je okolo, ale co je v nás. Být spokojený a šťastný je náš osobní pocit, né okolí.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s