Chvála omalovánek

Edvard Munch: Výkřik

Taky se vám stává, že nějaká bezvýznamná, úplně obyčejná věc zlepší váš život daleko víc, než byste úměrně jejímu významu očekávali? Po termosce a magnetech na ledničku jsou na řadě omalovánky.

Já vím, je to trochu infantilní. Hodně infantilní. Ale neznám víc uklidňující činnost, než vzít si pastelku nebo fixu a začít vybarvovat jednotlivá políčka nějakých hodně složitých omalovánek. Na rozdíl od obyčejného kreslení tady prakticky neexistuje možnost, že by se vám to nepovedlo. Stačí klást tahy tužkou pěkně hustě jeden vedle druhého (žádné čiry-čáry křížem přes sebe). A samozřejmě nepřetahovat.

Svou vášeň pro omalovánky mohu maskovat za rodičovský zájem, protože mé dcery mi při práci na těch svých často dávají vybarvit nějakou méně zábavnou část – třeba trávu nebo oblohu.

Vybarvovat ovšem nemusíte jenom Disneyho princezny nebo Milerova krtečka. Spoustu úžasných omalovánek pro dospělé si můžete zdarma vytisknout zde. A tady najdete omalovánky podle obrazů slavných malířů.

 

 

7 comments

 1. Uf, jsem ráda, že jsem váš příspěvek dočetla až do konce. Ze začátku jsem se totiž obávala, že dáváte svým dětem vybarvovat obrazy jako Výkřik, který na mě vždycky působil ohromně strašidelně!

 2. plně chápu. svoji úchylku nemohu maskovat za rodičovský zájem, a tak v příslušných krámech všichni ví, že „návodové“ obrázky jsou pro mne 🙂

 3. Dovolte mi, milá Barbi, abych Vám tentokrát odporoval. Dle mého názoru jsou omalovánky prostředek, který ubíjí v dětech jejich přirozený talent umělecké kreativity a snaží se ho zaměnit za líbivou a snadnější manuální práci plagiátora. Pastelky neumožňují skoro vůbec míchání barev, což dobře vyjádřil jeden žáček, když se ho učitelka zeptala, proč namaloval tatínkovi modré vlasy? „Protože já nemám v pastelkách žádnou plešatou barvu.“ Teprve s vodovkami či olejovými barvami se mohou tvořit směšováním barev nuance odstínů, což pochopitelně není u omalovánek žádoucí…

  1. Pokud jde o omalovánky jako takové – rozhodně si nemyslím, že by měly být nějakou náhražkou za opravdové kreslení, zvlášť ne u dětí. Já jsem o nich psala jako o relaxační pomůcce pro dospělé 🙂
   Pokud jde o pastelky, mýlíte se, míchání barev možné je (narozdíl od fixů). A z čistě praktického úhlu pohledu mají proti vodovkám nebo dokonce olejovým barvám výrazné výhody. Můžete je vzít všude s sebou, začít kreslit kdykoli a kdekoli…

   1. Přeji hezký den,
    nedávno jsem otevřela první český obchůdek specializovaný na omalovánky pro dospělé dovážené ze zahraničí. Skladem máme spoustu krásných kousků různých motivů – od rostlinných přes zvířecí k abstraktním a dalším. Pokud v nabídce nenajdete nic, co by s Vám líbilo, ráda objednám ze zahraničí knihy, dle Vašich představ. Budu se těšit na návštěvu:)
    http://www.krajinaomalovanek.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s