Paradoxy kolem těšení

Moje starší dcera už dva měsíce odpočítává dny do svých nadcházejících narozenin. Každý den upřesňuje seznam dárků, které by chtěla dostat, probírá se mnou podrobnosti svého narozeninového dortu (čokoládový, mrkvový nebo perníkový?) a donekonečna mění seznam VIP kamarádek, které pozve na svou oslavu (momentálně je jich jedenáct).

Závidím jí, protože přímo mistrovsky ovládá něco, co jsem se v dospělosti dobrovolně odnaučila: nezřízeně se těšit.

„Netěš se tolik,“ říkám si před návštěvou letního kina, „co když bude pršet.“

„Jen se tolik netěš,“ umravňuju se cestou na sraz s kamarádkami ve vinárně. „Zítra ti zase bude blbě.“

„Moc se netěš, nebo to dopadne jako tenkrát,“ připomínám si před odjezdem na dovolenou ve vzpomínce na minulý rok, kdy jsme po třech dnech museli odjet, protože naše dítě dostalo neštovice a hrozilo, že nakazí zbytek zájezdu.

V obavách, abych později nebyla zklamaná, a aby se moje těšení neukázalo jako hloupé, plané, naivní a nepřiměřené, mu už předem přistřihuju křídla a okrádám se o něco, co je nedílnou součástí každého šťastného zážitku: radostné očekávání.

Nedávno jsem někde četla výsledky nizozemského průzkumu, podle kterého mají lidé v průměru lepší náladu posledních čtrnáct dní před dovolenou než prvních čtrnáct dní po dovolené. Přestože jsou přepracovaní a unavení, těšení jim rozzáří každodenní život víc než odpočatá energie, kterou si (teoreticky) z dovolené přivezou.

Těšit se bez kalkulací se zkrátka vyplácí. I když se tím vystavujeme riziku zklamání.

 

10 comments

 1. těším se: v klidu vypiju raní kávu; syn zavře na dvě minuty ústa; dočtu knížku; přijede návštěva; shledání s milými lidmi; přežiju nákup v super-hyper….. pokud se tohle a mnohé další počítá považuji „těšení se“ za dobrý způsob, jak si zpříjemňovat život.

 2. Je pravdou, že na něco se živelně těšit dovedou asi jen děti. Dospělí, čím jsou starší, tím se méně dovedou těšit, alébrž vidí ihned za roh, co všechno se může zhatit. Televizní moderátoři si vymysleli poměrně nový výraz „natěšení diváci“, což na mne působí kontraproduktivně a odpovídám jim ironicky: „Už jsem z vás celej natěšenej, takže tu hovadinu radši vypnu!“ Čili zásadně se nechci natěšovat, ale třeba mít příjemné očekávání, že zase po roce nás navštíví z Německa moje dcera s vnučkou.
  Dále mě zaujala poznámka o mrkvovém dortu, což je to nejlepší, co jsem kdy (ze sladkostí) jedl. Ovšem musí ten dort upéct moje žena, nikdo jiný to tak totiž neumí. Její recept jsem pro naše nejlepší známé přepsal a francouzsky nazval: La dortois merquaux…

  1. Taky bych se chtěla umět těšit jako děti:-). Tak ať se dceři narozeniny krásně vydaří.

   A Mirku, neprozradíš nám recept na mrkovový dort, prosím:-). Taky budeme mít brzo oslavence:-).
   K.

   1. Paní K. milerád bych Vám poslal ten recept, ale musíte napřed aspoň trochu, trošičku, malinko odtajnit Vaši identitu. To strohé K. (připomíná zprávy z kriminálních případů), takže aspoň vymyšlené jméno třeba Klára a též prosím o mailovou adresu na kterou to mohu poslat…

 3. Přemýšlela jsem, kdy jsem se naposledy na něco hodně těšila. Asi to bylo tehdy, když vyšla Zuzky a moje knížka.
  Možná až začnu dětinštět, že to bude častěji 🙂
  Přeji krásné narozeniny!

 4. Moje máma mě naučila ze zásady se na nic netěšit. Člověk předejde zklamání a je pouze příjemně překvapen. I když můj muž tohle nechápe, oni jsou rodina notorických těšičů. 🙂

  1. Vašemu přístupu rozumím, ale nesouhlasím. Myslím, že každý zážitek má takové tři fáze: před (to je to těšení), během, a po (vzpomínka).

 5. Mám to podobně jako Blanka, zkušenosti mě naučily na nic se netěšit -myslím tím velké události, jako dovolená,ples,oslavy apod.Pokud to potom nestojí za nic ,ani mi to nepřijde ,a když se z toho vyklube super akce,jsem šťastná i bez předchozího těšení.
  Ale na každodenní maličkosti se těším moc ráda,v poslední době i na každou chvilku,kterou můžu pobýt na tomto blogu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s