Rodina, práce, zábava s přáteli. Co když z těchto tří věcí můžeme mít jen dvě?

"Michelangelo, génius dávných dob, měl čas pro Vittorii a sixtinský strop..."

 

Tento týden jsem narazila na vtipnou a moudrou báseň amerického básníka Kennetha Kocha, která mě tak oslovila, že jsem se pokusila o její český překlad:

 

Chceš večery trávit s přáteli

Chceš večery trávit s přáteli

a pro vášnivou lásku žít. A též

mít kariéru, v práci dřít. Však věz:

z těchto tří věcí můžeš mít jen dvě.

Ve dvou ti pšenka pokvete.

Tři ale nestihneš.

 

Není dost času, moji milí –

– jen slunce vyjde, už se zas den chýlí –

není čas makat, tokat a s přáteli jíst chili.

Michelangelo, génius z dávných dob,

měl čas pro Vittorii a sixtinský strop.

Na večírcích ho ale nespatřili.

 

To Homér, hvězda každého mejdanu,

psal celé dny. Však osud nedal mu

slečnu, jež by splnila mu touhy.

A já znám jednoho, co pro lásku žije,

a celá léta s kamarády pije,

a nenapíše nic, jak je rok dlouhý.

 

V originálním znění si báseň můžete přečíst například zde (a velmi vám to doporučuji, protože můj překlad je dost neohrabaný a vím, že „makat, tokat a s přáteli jíst chili“ je stylově trochu jinde než „have love, work, and friends“.)

Myšlenka, že ze tří životních pilířů – práce, láska (potažmo rodina) a zábava s přáteli – můžeme naplno mít vždycky jenom dva najednou, ale nikdy ne všechny tři, na můj život padne jako ulitá. Kdysi jsem měla práci a přátele. Později, když se mi narodily děti a byla jsem na mateřské, práce ustoupila do pozadí: zato jsem měla „lásku“ (která přerostla v rodinu) a spoustu času na přátele. Dnes už mám zase práci a moje „láska“ zbytněla v každodenní nákupy, vyzvedávání, vaření a psaní domácích úkolů. Zato jsem přestala chodit do kina i do divadla a s přáteli se vídám jednou za uherský rok.

Tuším ale, že kolo se ještě přinejmenším jednou pootočí.

 

7 comments

  1. Jako jedno předsevzetí na rok 2011 máte, Barboro, uvedeno: Ať děláš cokoli, dělej to pořádně. Já mám ve své životní filozofii toto heslo nepatrně pozměněné: Ať děláš cokoli, nedělej to zcela naplno – a pak stihneš lásku, společnost i práci…

  2. Celkem dlouho jsem tu nebyl, a potřeboval jsem to jako prase drbání. Postupně se prokousávám články a právě teď si říkám, jaký to čas právě trávím. A to je to ono, schází mi tu můj volný čas. Ale pokud my všichni máme nastaveno cca 8-9h na práci, 2h na dojíždění, víkendy na přátele a zbytek na rodinu, pak nemáme čas sami na sebe. Od doby co jsem studoval jsem si ale všímal zajímavé vlastnosti časopeněžního toku. Čím více času máte, tím méně peněz máte, ale i potřebujete. Jako studenti jsme jezdili stopem, stálo nás to čas, ale 0,- Nyní jezdíme autem, pořád něco nestíháme, a stojí nás to peníze, na které si zase musíme vydělat, takže máme méně a méně času a v podstatě i peněz, protože si za ně ten čas kupujeme. Ale abych se vrátil k tématu článku, pokud si člověk skutečně přizná, že pracuje tak 4h denně (na 100%), a vyrazí s přáteli a rodinou na společné setkání, oběd, výlet a pod. tak se sice věnuje těm třem věcem, ale přátele nakonec stejně skončí na předposledním místě (pozor, nebrat jako že je to nedůležité, je to jen třetí nejdůležitější), na posledním místě je náš volný čas. Zajímavé je, že i když nyní je důležitá rodina, především kvůli dětem, tak až se děti rozlétnou, tak bude opět čas na přátele. Zbývá práce a volný čas, pracovat musíme kvůli nastavenému systému a třeba ten volný čas bude v důchodu, to zase nebudeme mít ty peníze.

  3. Přemýšlela jsem, kdy u mě nastalo období všech tří, zda vůbec takové bylo. Myslím si, že ano, ale bylo to v mládí, po určitou dobu. Dá se …

  4. Naprosto souhlasím, na všechno najednou opravdu času nezbývá a nebo se jednotlivostem nevěnujeme s dostatečnou hloubkou. Jinak překlad se mi moc líbí. Má to rytmus a švih.

  5. jsem šťastný člověk, děkuji Vám za připomenutí 🙂 Pracovat s partnerem a v kolektivu přátel,po zaměstnání se v klidu věnovat dětem(ítěti, ostatní mají „svůj“ život, kam nás občas přiberou). Jinak si myslím, že :“jaký si to uděláme, takový to máme“. My, co spíme 5hodin denně máme času trošku víc, a tak nezapomínáme ani sami na sebe. překlad hezký

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s