Hygge je dánský způsob, jak být šťastnější

Moje bývalá kolegyně Patricia Drati Rønde se přestěhovala do Dánska, země, která se pravidelně umísťuje na předních místech žebříčků nejšťastnějších národů světa. (Když o Dánech píše nebo vypráví, skoro mám chuť přestěhovat se tam také, přestože, narozdíl od ní, nemám jednoho z nich za manžela.) Jedním z důvodů, proč Dánové umějí být šťastní, je podle ní ryze dánský fenomén „hygge“, což je činnost, nebo stav, který se dá jen vzdáleně popsat slovy jako „útulnost“ nebo „příjemnost“. Hygge je především skvělý způsob, jak být šťastnější v každodenním životě.

Proto jsem na toto téma položila Patricii po e-mailu pár otázek .

 

BŠ: Jak bys popsala, co je to hygge? A, mimochodem, jak se to správně vyslovuje?

PDR: Hygge se vyslovuje přibližně jako „hüke“. Dá se s malými gramatickými obměnami použít jako podstatné jméno, přídavné jméno i jako sloveso, z čehož je dobře vidět, že se používá často. Tomu, kdo nežil v Dánsku, se těžko vysvětluje, co to vlastně je. Dalo by se říct, že je to koncept myšlení nebo bytí, je to umění udělat si život příjemným, mít se hezky. Když je v Dánsku nějaká situace „hyggeligt“, je to absolutní vrchol toho, co může být. Poznámka: Důležitou součástí hygge jsou svíčky, kterými jsou Dánové úplně posedlí, jak doma, tak ve veřejných prostorách. Moje kolegyně má například svíčky i na stole v práci zapálené od devíti od rána. (poznámka B.Š.: asi bych měla svůj vztah ke svíčkám přehodnotit)

BŠ: Můžeš to popsat na příkladu nějakých činností nebo situací?

PDR. Dá se říct, že téměř jakákoliv činnost nebo situace se dá proměnit v hygge. Příklad: každý den vařím doma večeři a občas mi to leze na nervy. Otázka je, jak si z této činnosti vytvořit hygge? Otevřu si láhev vína, pustím si nějakou příjemnou muziku, zapálím si v kuchyni svíčky, zavolám muže a dítě, ať mi jdou místo koukání na televizi dělat společnost. Během vaření se bavíme o tom, co kdo hezkého během dne zažil, dcera zároveň vaří na svém dřevěném sporáku panenkám, muž popíjí víno, občas mu dám něco nakrájet, smějeme se u toho a je nám dobře. Zní to jako z nějaké debilní reklamy, ale zkuste to někdy.

BŠ: Podobá se hygge českému slovu „pohoda“? (Mně osobně připadá, že pohoda je víc pasivní. Pohoda je nikam se moc nehnat, nebýt ve stresu.)

PDR: Já myslím, že k tomu, aby člověk dosáhl hygge, je potřeba vynaložit nějaké úsilí. Nejen že je to mentální naladění, ale člověk pro to musí i aktivně něco udělat, nemůže jen tak zevlovat, jakože pohoda.

BŠ: Dá se hygge provozovat i o samotě, nebo to souvisí s tím, že jsou lidé pospolu?

PDR: Většinou souvisí hygge se společností lidí, co máme rádi, a s jídlem, pitím a rozmlouváním s nimi. ALE dá se provozovat i o samotě. Jsou to ty situace, které by mohly být nepříjemné, ale díky vlastnímu úsilí si je můžeme udělat příjemnější, dokonce tak, že si je užíváme. Třeba když musíte na jaře uklidit sklep nebo zahradu, je potřeba si při uklízení nasadit nějaké hezké holínky, zapnout si rádio a mít samozřejmě po ruce nějaké dobré občerstvení (a nezapomeňte zapálit svíčky).

BŠ: Jaká je tvoje oblíbená hygge-činnost?

PDR: Jelikož je tady strašně dlouhá a tmavá zima, nemůže se každý rok dočkat jara. To si pak s přáteli a rodinou chodíme sednout na břehy kodaňských kanálů s lahvinkou vína a pizzou, probíráme život nebo jen tak sedíme a koukáme na kolemjdoucí lidi a kolemplavoucí lodě až do pozdních večerních hodin, protože je světlo až do 23:00.

 

17 comments

 1. Pořád mi vrtá hlavou, co vedlo naše předky k tomu, že migrovali z oblastí s vlídným klimatem až sem, kde museli vymlátit neandrtálce a následně se vždy celý rok pinožit, aby si zajistili dostatek otopu a přežili ladovskou zimu. No a do Dánska? Kde lze vegetovat jen za cenu udržování otevřeného ohně na pracovišti, to je rozumem již zcela neuchopitelné.

  1. Vidíš, a stejně jsou podle průzkumů nejšťastnější na světě právě Skandinávci. (Na předních místech podobných žebříčků se ovšem taky často objevují Portorikánci, Kolumbijci a jiné latinoamerické „maňana“ národy, kde je to podnebí, pravda, o dost příznivější.)

   1. No jo, ale „maňana“ národy byly šťastné kontinuálně, protože jejich předkové neudělali hrubou chybu v úsudku, kdežto u těch Dánů si to představuji tak, že jich tam po vlně sebevražd nakonec sedělo už jenom pár posledních a ti vymysleli tyto hygge triky a postupy.

   2. Apropos! Ještě jednu důležitou věc pro hygge v samotě, jsem zapomněl uvést (aspoň u mne to funguje): Vybavím si v paměti situaci, kdy jsem byl vrcholně šťasten a vžiji se znovu nostalgicky do ní, začnu si vybavovat detaily už dávno zapomenuté a rušivé elementy vygumuji, jako příklad viz moje vzpomínka na Křivoklát…

 2. Tak tohle je, Barboro, moc hezký článek, to si přímo medím. V Dánsku jsem byl celkem třikrát, ale vždycky jenom jako „v průjezdu“ do Norska, takže jsem toho moc nepostřehl a „Hygge“ je pro mne novum. Ale aniž bych to znal, žil jsem podobným způsobem, vždycky jsem si uměl udělat čas, spíše jako truc-reakci na lidi, co stále jamrují, že namají čas. Já každému říkám: „Já mám čas, to je to jediné, co jsme dostali od sudiček do vínku, a kdybych snad někdy neměl mít čas, tak si ho prostě udělám!“
  Děkuju Vám, Barboro, za tenhle článek a ještě někoklikrát si ho přečtu. Posílám Vám mou povídku o seznámení s Dánkou. Mimochodem mám hrozně rád čokoládu a jaké bylo mé překvapení, když jsem v Kodani objevil továrnu na čokoládu značky „TOMS“. Bohužel majitelem není nějaký můj strýček…

 3. …když jsem dočetla, že děcka a muž si hoví u TV a zaměstnaná ženuška kuchtí jako každý den, tak se nedivím, že potřebuje hygge….

 4. ani nevim jak jsem se sem proklikal, ale to hygge mi pripomina nase cesky „chlast slast, na hubu mast“. proste kdyz se leje, je to vsechno hned takovy ruzovejsi.. ale uznavam, ze v danskym podani to zni tak nejak vzneseneji, spolecensky akceptovatelneji.

 5. Na svíčky si Skandinávci obecně hodně potrpí a myslím, že to dělá hodně.A něco jako dánské hygge je asi holandské gezellig…zvláštní, že to cyklistické národy takto mají…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s