Dnes je prý nejdepresivnější den roku. Ignorujme ho!

Hnusné počasí. Vánoční pohoda dávno v tahu. Novoroční předsevzetí spláchnutá do kanálu. Průvan v peněžence. Na obzoru se vynořuje termín podání daňových přiznání. Na dohled není nic, na co by se člověk mohl těšit.

A ještě k tomu je pondělí.

To všechno jsou důvody, proč je dnešek označován jako „Blue Monday“ – nejdepresivnější den roku. Připadá každoročně na poslední lednové pondělí, po němž ještě následuje celý lednový týden. Přesné datum spočítal Chris Arnall, matematik z univerzity v Cardiffu, když vzal v potaz nejrůznější veličiny, které umocňují naši špatnou náladu – počasí, posváteční kocovinu, neschopnost dodržet předsevzetí  i nedostatek financí. Vzorec, který vytvořil, vypadá asi takhle:

W je počasí (weather), d je zadluženost (debt), T je čas uběhlý od Vánoc, Q je počet dnů od porušení novoročních předsevzetí, M je nízká motivace a Na je pocit, že bychom s tím vším měli něco udělat.

Tak, a teď několik dobrých zpráv. Za prvé: výše zmíněný vzorec je jenom marketingová legrácka, kterou dr. Arnall vytvořil na zakázku cestovní kanceláře Sky Travels (ta se pravděpodobně snažila své klienty nalákat, aby před depkou uletěli do teplých krajů).

Což ovšem, pravda, nic nemění na tom, že počasí opravdu může být hnusné, peněz opravdu může být málo a na nejbližší státem uznané volno se můžeme těšit až někdy o Velikonocích.

Takže za druhé: i kdyby to náhodou byla pravda, může nás alespoň těšit, že to nejhorší máme už dneškem za sebou.

*

Šťastný blog je ode dneška také na Facebooku. Budu ráda, přijdete-li mě tam navštívit.

4 comments

  1. Vegetuji na pracovišti s extrémně vysokým věkovým průměrem, což je téměř ve všech ohledech neštěstí, nicméně v určitých oblastech naakumulovali kámoši fosilkové napříč staletími cenné empirické zkušenosti. Takže například vánoční večírek tu zásadně pořádají až třetí týden v lednu – „… aby po Silvestru bylo ještě něco, na co se člověk může těšit …“

    1. Pane,Ivane,
      já jsem taky podle Vás „fosilie napříč staletími“ a je mi líto, že máte tento deklasující názor na stáří, ale vězte, že pokud zavčas nezemřete, bude Vás zesměšňovat nová generace, tak jako Vy to děláte dnes nám…

      1. Mirku, protože Ivana znám, věřím, že to nemyslel tak zle ani hubatě, jak to mohlo vyznít. Určitě by si z nikoho nedělal legraci, aniž by si přitom dělal legraci i sám ze sebe.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s