Skutečný důvod, proč večer vyjídáme ledničku

Kdo se někdy snažil dodržovat nějaký hubnoucí jídelní režim, ten to moc dobře zná. Po ránu to jde samo od sebe. Přes den se to jakžtakž dá vydržet. Ale večer pevná vůle ochabuje. Kolem půlnoci se pak někdy přistihnu, jak stojím u ledničky a vyjídám bazalkové pesto přímo ze skleničky, šátrám v polici po piklse s burákovou pomazánkou nebo tajně slídím v dětském pokoji, jestli bych tam nenašla nějaké pozůstatky mikulášské nadílky.
Ale teď už aspoň vím proč. Sebekontrola totiž není nevyčerpatelná veličina. Psycholog Roy Baumeister zjistil, že každý z nás má přiděleno jen určité omezené množství pevné vůle, která se postupně během dne vypotřebovává. (Testoval to na skupině dobrovolníků, která měla za úkol několik hodin „nemyslet na ledního medvěda.“) Když se celý den usilovně soustředíme na to, abychom si nenabídli z bonboniéry, kterou kolegyně přinesla do práce, večer už to zkrátka nezvládáme. Sebekontrola se pak musí znovu obnovit ve spánku… anebo tím, že jí na chvíli dáme pohov.

10 comments

 1. Při nejlepší vůli, paní Barboro, nemohu s vývody pana Baumeistera souhlasit a nebo jsem zvláštní zrůda, protože:
  a) pevnou vůli, že nebudu kouřit mám na 100%
  b) pevnou vůli, že se nenapiji alkoholu mám jen na 50%
  c) pevnou vůli, že nebudu jíst čokoládu Lindt mám jen na 0%
  a mezi těmito krajními hodnotami se nacházím od rána do večera…

 2. Tedy u mně, se pevná vůle projevuje zejména tím, že mám povoleno jíst co je v lednici kdykoli a cokoli. Jsem tlustý. A šťastný. A občas mám i výčitky (dají se přejíst, přeběhat, přecvičit, pře …). Ale mám i radu. Když není nic v lednici, tak přece nezačnu o půlnoci chroupat nenamočenou čočku ze špajzu 🙂 Bohužel, v lednici je kromě ledu stále něco k hmmm…. jak to nazvat lidově? k sežrání. Třeba to pesto znám celkem dobře. S chlebem i bez.

  Jsem spokojený s občasným žroutstvím, snažím se cca pár měsíců přejít na jiný režim, protože jednorázové hubnutí a nárazové slídění a přejídání je na prd.

  Výsledek … se pomalu dostavuje … nehubnu, váha se změněným režimem dostává do normálu
  … trvá to dlouho … je to na dlouho … 🙂

  Hezký den všem

 3. Jediný funkční recept, jak zabránit večernímu „bílení“ zásob je nebýt doma …. nebýt ani u nikoho, kdo je příliš pohostinný …. nebýt ani v restauraci. Ztoho vyplývá, že večer je třeba ulehnout a usnout co nejrychleji nebo navštěvovat kulturní podniky bez možnosti občerstvování, případně bloumat ulicemi plnými zavřených obchodů a hospod … Těžký život…

 4. Když jsi kolem mne v knihkupectví nedávno proběhla, tak jsem zřetelně slyšel rachtání kůstek, čili tímto limitem na pevnou vůli moudrá příroda mimo jiné chrání cílevědomé osůbky před vypařením.

 5. Díky Vám, Barboro, jsem zvýšil svůj IQ o nevím kolik bodů!
  Když jsem četl, „bazalkové pesto“, myslel jsem si, že je to
  překlep, nikdy jsem nic takového neslyšel. Načež mě manželka
  poučila, že jsem barbar, když nevím co to je. Takže, díky!…

 6. U mne je to jinak Barunko (já to těm psychologům hrozně rád kazím). Já večer jím proto, aby se mi dobře spalo, jelikož když jsem najedenej jednak příjemněji usínám a jednak se mi zdají hezčí sny… Kdybych se najedl hodně ráno, pak budu snít i přes den a buď bych si nevydělal ani na slanou vodu nebo bych vydělal majland…to jsem ještě nevyzkoušel…

 7. Na tohle mi pomáhá jediná věc. Nemít doma, co k jídlu. Jak zmínil předchozí diskutující – nenamočenou čočku si nedám. Stačí jen nemít pečivo. Bazalkové pesto a nutelu nekupuju vůbec (pokud zrovna nemají ten den přijít přátelé na palačinky nebo nějakou jinou dobrotu, kterou budu vařit a ingredience budu potřebovat) a do samotné marmelády, másla, kyselého zelí, hořčice, kyselých okurek, vajec (a víc toho v lednici nemám) se nepustím.

  Ovšem potíže se mohou objevit pokud člověk žije v páru v rodině – ne vždy totiž milovaní chápou, že já můžu mít v lednici maximálně cedulku -nejsem televize, nekoukej do mě pořád.

  Bohužel jsem onehdy vyplenila spíž, kde jsem našla zbytek sušeného mléka (ňam).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s