Alespoň jeden kompliment denně

Ruth Orkin: American Girl in Italy

Ruth Orkin: American Girl in Italy

„Hej, paní, vy jste tak krásná!“ volal na mě mladík v oranžové vestě, kterého jsem před pár týdny potkala cestou do práce na rohu Milešovské a Lucemburské. On už v práci byl – odklízel tam zasněžený chodník. „Paní! Vy máte tak krásnou postavu! Krásnej zadeček máte!“ To už na mě koukal zezadu, protože jsem ho zrychleným krokem minula, snažíc se co nejdřív dostat z dosahu jeho zvučného hlasu. Ale ještě když jsem celá rudá v obličeji sjížděla po eskalátoru do metra na Jiřího z Poděbrad, usmívala jsem se od ucha k uchu.

Přijímat komplimenty je prostě skvělý způsob, jak se cítit šťastnější. Dokonce i takové, se kterými si moc nevíte rady (viz výše) a nemůžete v odpověď zadrmolit něco rádoby skromného a lichotku umenšujícího ve stylu „To se ti jenom zdá“ nebo „To mám jenom ze sekáče“ nebo „Stejně mi to nevydrží ani do zítřka“.

Zjistila jsem ale, že to funguje i opačně. Svou porci euforie si z celé lichotící transakce odnáší i ten, kdo kompliment vysloví. Nejspíš proto, že se více či méně oprávněně domnívá, že druhému udělal radost, což je velkým zdrojem radosti samo o sobě. Takže si připojuji na svůj stále se rozrůstající seznam předsevzetí: vyslov alespoň jeden kompliment denně.

A tady je pár tipů, jak lichotit, z knihy Richarda Stengela You´re Too Kind: A Brief History of Flattery:

  • Nelžete. Skoro vždycky se najde něco, co se dá pochválit upřímně.
  • Buďte konkrétní. „Jsi moc hezky opálená“ zní věrohodněji než „Vypadáš dobře“.
  • Nikdy nelichoťte ve chvíli, kdy se chystáte dotyčného požádat o laskavost. Působí to vypočítavě.
  • Můžete chválit i za zády dotyčného. Skoro určitě se to dozví a vaše uznání ho potěší o to víc.
  • Neváhejte lichotit i lidem, kteří momentálně sklízejí spoustu chvály. Když například kolegyně přijde s novým účesem, který ji pochválil už úplně každý, vůbec není na škodu jí to ještě jednou zopakovat. Komplimenty se hned tak neoposlouchají.

4 comments

  1. gratuluji, opět vynikající. chválím i sama sebe, taky pěkný pocit. zkusila jsem i pochválit poté, kdy jsem o laskavost požádala a podrobnosti byly vyřízeny /v podstatě na odchodu, jen tak mimochodem/- a dobrý! – třeba jsem jen měla štěstí. Děkuji Vám mnohokrát i za tipy na všechno, co jsem ještě neobjevila…

  2. A protože jsem Vás, pani Barboro, ještě nikdy ve skutečnosti neviděl a určitě nechci lhát, řeknu pouze jednu absolutní pravdu:
    „Barboro, jste virtuálně krásná!“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s